UITBREIDINGSPLANNEN STADION EN SVA SLAAN HANDEN INEEN WEL EEN SHIRT VAN FINSE ATLEET, NIET VAN LITMANEN Li ajaxlife Wat zijn de vijf meest memorabele wedstrijden van Ajax in het Olympisch Stadion? Een belangrijke vraag voor het eerbetoon aan de Amsterdamse club in het stadionmuseum. De Ajax-supporter beslist. Het Olympisch Stadion was de grote verrassing bij de bekendmaking van welke stadions gebruikt moeten gaan worden bij het WK 2018, mochten Nederland en België het toernooi mogen organiseren. "Voor ons was het ook een verrassing," aldus stadiondirecteur Hans Lubberding. "Maar de bidorganisatie reageerde enthousiast op onze tijdelijke en vernieuwende uitbreidingsplannen. Wij mochten volgens hen daardoor niet ontbreken." Finse trots Belofte Ajax thuis in het Olympisch Stadion De eerste... De grootste. De laatste... De resultaten.. ^1 REPORTAGE 4 K 27-11-2009 1Ü Voordat duidelijk is op welke manier (tekst, foto's, video?) het eerbetoon gestalte krijgt, moet worden bepaald welke wedstrijden het meest memorabel zijn. Het Olympisch Stadion slaat daarvoor de handen ineen met de Supportersvereniging Ajax. En wij vragen jouw mening. Denk alvast goed na welk duel (in de competitie, het bekertoernooi of de Europacuptoernooien) jou het meest is bijgebleven. Inde volgende \jax Life staat meer informatie over deze actie, die het Olympisch Stadion weer wat rood-wit maakt. Uw eigen memorabele wedstrijd kunt u nu (met motivatie) al door geven, via redactie@^jaxlife.nl. Het stadion in Oud-Zuid kan op twee manieren worden uitgebreid. Of er komt een afbreekbare tweede ring, of een uitbreiding met semipermanente tribunes die als het ware tegen het stadion worden aangezet. Het stadion, dat sinds de renovatie een capaciteit heeft van 22 duizend plaatsen, onderzocht de mogelijkheid voor uitbreiding omdat het graag het EK atletiek in 2016 wil binnenhalen, en omdat er in het kader van het olympisch plan 2028 meer grote sportevenementen in het monumentale stadion moeten kunnen plaatsvinden. Het eerste internationale toernooi is reeds binnen. In 2012 worden in het Olympisch Stadion de EK handboogschieten georganiseerd. Een helder moment tijdens de mistwedstrijd in 1966. gescoord, is weggehaald. Voor de echte Ajax-supporter zal het een verzachtende omstandigheid zijn: het was immers de Poolse Griek Krzysztof Warzycha die op 3 april 1996 voor het laatst het net liet bollen. Halve finale Champions League, Ajax - Panathinaikos: 0-1. Harde cijfers om een tijdperk in het Olympisch Stadion mee af te sluiten. Een omgewaaid bord bij de ingang van het stadion, bij de Marathonpoort, wijst de weg naar de Olympic Experience, een stukje museum in het Olympisch Stadion, waar sportgeschiedenis weer tot leven komt. De Olympische sportgeschiedenis. Aan een muur, in de wielrenhoek, hangt de tandemfiets waarmee wielrenners Bernard Leene en Daan van Dijk een gouden medaille veroverden in 1928. De outfit van de Finse hardloopsensatie uit die tijd, Paavo Nurmi, ontbreekt ook niet. Het is een trekpleister voor Finse toeristen. Een aandenken aan zijn landgenoot Jari Litmanen, die in dit stadion menig tegenstander dolde, is echter nergens te vinden. Wel hangt er, naast een panna- knockoutkooi, een foto van Ruud Gullit met de eerste Nederlandse international van Surinaamse afkomst, Humphrey Mijnals. Op een videoscherm worden enkele beelden van oud-internationals getoond, onder wie Mijnals en Gullit, maar ook Abe Lenstra, Marco van Basten en Johan Cruijff. Filmpjes van niet meer dan twintig seconden, is dat de enige tastbare herinnering aan Ajax? Stadiondirecteur Hans Lubberding kan het niet ontkennen, als we hem opzoeken in zijn kantoor in het stadion. Op een van de kasten hangen de eerste tekeningen voor een mogelijke uitbreiding van het Olympisch Stadion. Naar veertigduizend plaatsen. Het is een tijdelijke - gemakkelijk uit elkaar te halen - uitbreiding, die nadien ook door andere stadions gebruikt kan worden. In Amsterdam moeten de ontwerpen niet alleen dienen voor het WK 2018, maar ook voor het EK atletiek in 2016, dat Amsterdam wil binnenhalen. Voetbal is na de renovatie niet meer de belangrijkste bezigheid in het stadion. Ajax speelde in 2002 nog een oefenduel tegen het Nederlands elftal, zonder publiek. En verloor met 3-0. ASV Arsenal, in dit geval een Amsterdamse club, speelt soms een wedstrijdje in het stadion, net als dat bedrijventeams het tegen elkaar kunnen opnemen op dezelfde zoden waar Ajax meer dan honderd keer in actie kwam. Tot vorig jaar speelden ook de Suriprofs hun traditionele wedstrijd tegen de kampioen van de eerste divisie in dit stadion. De goed onderhouden atletiekbaan verraadt dat een andere tak van sport meer aandacht krijgt. Een van Nederlands beste atletiekverenigingen, Phanos, heeft hier tegenwoordig zijn onderkomen. Dat betekent volgens Lubberding overigens niet dat Ajax geheel uit de genen van het stadion is verdwenen. "De club heeft hier een mooie historie, waar we trots op zijn," stelt de stadiondirecteur. "Er komen ook nog steeds geregeld oud-Ajacieden langs. Johan Cruijff organiseert hier veel, Bob Haarms was kind aan huis. Vorige week stonden Brian Roy en Aron Winter hier op het veld voor een clinic, en Edgar Davids komt nog vaak langs." Lubberding erkent dat na de renovatie het voetbalverhaal van het Olympisch Stadion niet echt wordt verteld. "We hebben de nadruk in eerste instantie gelegd op de olympische beleving, met de Olympic Experience en olympische sporten waar we extra aandacht aan geven. Maar het is inderdaad goed als Ajax ook zijn eigen plekje krijgt in de voetbalhoek van het museum. Ik beloof dat deze er komt." Wat de stadiondirecteur betreft, blijft het daar niet bij. Hij ziet de Amsterdamse ploeg graag nog een keer terugkeren naar het Olympisch Stadion voor een officiële wedstrijd. Dat is nu onhaalbaar, maar wellicht komt er een mogelijkheid als het stadion daadwerkelijk tijdelijk wordt uitgebreid. "Misschien kan de Johan Cruijff Schaal hier een keer worden gepeeld," denkt hij alvast hardop. "Ajax en de Arena moeten het daar dan ook wel mee eens zijn," voorziet Lubberding een eerste mogelijke struikelblok. "En zitten de supporters er wel op te wachten? Als het regent, worden ze hier nat. Het is niet zo modern als de Arena. Maar het Olympisch Stadion geeft wel een echt traditioneel voetbalgevoel, waarnaar een groeiende groep voetballiefhebbers verlangend lijkt uit te kijken." Voor de jeugdige supporters is het de mogelijkheid om ook eens een ouderwets avondje Ajax te ervaren. De 'oudere' supporter kan nog een keer zijn hart ophalen. Lubberding: "Toen bekend werd dat we een van de speelstadions kunnen worden bij het WK, kreeg ik meteen een mailtje van een buurtbewoner of Ajax hier dan ook weer eens kan gaan spelen. Het leeft dus zeker wel." Het stadion moet tegen die tijd dan wel meer Ajax uitstralen. Daar wordt aan gewerkt. wedstrijd: 28-11-1928 Ajax - Blauw-Wit 1-0 (vriendschappelijk) officiële wedstrijd: 09-03-1930 Ajax-Velocitas 8-0 (kampioenschap van NL) klassieker: 04-06-1930 Ajax - Feyenoord 1-2 (KNVB-beker) Europacupwedstrijd: 27-11-1957 Ajax-SCWismut(DUI) 1-0 (Europa Cup) competitiewedstrijd: 08-03-1964 Ajax-DWS 1-0 overwinning: 09-03-1930 Ajax-Velocitas 8-0 (kampioenschap van NL) 01-10-1975 Ajax - Glentoran (N-IER) 8-0 (UefaCup) nederlaag: 16-04-1933 Ajax - Admira Wien (00S) 0-8 (Ajax Paastoernooi) 07-11-1978 Ajax - Bay. Miinchen (DUI) 0-8 (vriendschappelijk) competitiewedstrijd: 24-1 Europacupwedstrijd: 03 wedstrijd: 15 03-1996 Ajax - Feyenoord 2-0 04-1996 Ajax - Panathinaikos (GRI) 0-1 05-2002 Ajax-Ned. elftal 0-3 Competitie Beslissingswedstrijden Kampioenschap NI KNVB-beker Nederlandse Supercup EuropaCup Intertoto Jaarbeursstedenbeker Europese supercup Wereldbeker winst gelijk verlies (Champions League) (vriendschappelijk) 42 2 5 3 1 43 3 5 2 1 11 0 3 0 0 11 0 0 Totaal 107 13 0 4 3 0 5 0 0 1 0 26 Bron: Jubileumboek 1 jaar Ajax

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 12