Het Olympisch Stadion Het Olympisch Stadion moet een van de speelstadions worden als Nederland en België het WK 2018 krijgen toegewezen. Herinneringen aan de tijd dat Ajax furore maakte in het stadion, zijn diep weggestopt. Maar niet voor lang. ajaxlife OMEGA OMEGA - V* - H1 n it' jj- 1 -| REPORTAGE 27-11-2009 'Ajax krijgt zijn eigen hoekje' Een bomvol Olympisch Stadion viert de zege van Ajax op Spartak Trnava (13 april 1969). DOOR MIKE VAN DAMME Het Olympisch Stadion, vlak voor een van de meest memorabele wedstrijden: Ajax - Bayern München (5-2), 19 april 1995. De atletiekbaan ligt er verlaten bij. Slechts een verdwaald plastic zakje trekt een sprintje over het tartan, voortgestuwd door een straffe wind. Andere toptijden zijn op deze typische herfstdag niet te verwachten in het Olympisch Stadion van Amsterdam. Het grasveld voelt sompig aan en vertoont wat kale plekken. Bob Haarms, ooit voornaam lid van de grascommissie van Ajax en tot zijn dood geregeld bezoeker van het stadion, zou zijn hoofd schudden als hij hier had gelopen. Dit is geen veld waarop Ajax zou kunnen excelleren. Het gras in het stadion heeft ook een andere functie dan die van voetballaken, waar slechts door profvoetballers op gespeeld mag worden. Tegenwoordig is er bijna elke dag bedrijvigheid onder de schaduw van de Marathontoren. Atletiek, schoolsport en evenemen ten wisselen elkaar in rap tempo af. Daarvoor is dik en stevig gras nodig. Een paar dagen geleden heeft er nog een groot event voor het fonds gehandicaptensport plaatsgevonden. Ruim een miljoen euro werd opgehaald. Dit is, zeg maar, Olympisch Stadion nieuwe stijl. Verscheidene goede doelen, waaronder de Johan Cruijff Foundation, vinden steun in het monumentale stadion waar ooit Ajax furore maakte. De olympische gedachte leeft daarmee weer meer dan ooit. Tastbare herinneringen aan de gloriedagen van Ajax op dit stukje 'neutrale' grond zijn diep weggestopt. Klassiekers tegen Feyenoord, toppers tegen PSV en Europese krakers werden tot de komst van de Amsterdam Arena in 1996 voornamelijk hier uitgevochten. Na de laatste officiële wedstrijd van de Amsterdammers, op 3 april 1996 tegen Panathinaikos, is het stadion flink gerenoveerd, en nagenoeg teruggebracht naar het ontwerp van architect Jan Wils uit 1928. Toen in 2000 de deuren weer opengingen, waren de typerende wielerbaan en de enorme tweede ring verdwenen. Het is moeilijk om op de middenstip te staan en een kolkend stadion voor te stellen zoals bij de overwinningen op AC Milan (2-0) en Bayern München (5-2) in het seizoen 1994/1995. Of de overweldigende vreugde na een zinderende Europacupfinale tegen Torino op 13 mei 1992 (0-0). Met de lage tribunes is het amper in te denken dat de mist op 7 december 1966 niet kon wegtrekken tijdens het duel met Liverpool (5-1). Zijn ze er nog, die tastbare herinneringen aan Ajax in het stadion dat verrassend genoeg een rol moet gaan vervullen bij het WK 2018 (zie kader)? Zo op het eerste gezicht niet. Op het veld staat deze dag maar één doel. Juist het doel waar de laatste treffer in een officiële wedstrijd van Ajax werd

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 11