ARENA'S VELE GRASZ0(N)DEN 'JE HOORT STEEDS MINDER MENSEN DIE DE PISGEUR VAN DE MEER MISSEN' ajaxlife 1996 1997 1998 2000 2001 2001 2003 2004 2008 2009 De Arena wordt rood-witter. Het A ax-logo was de eerste stap. O -c co p CL "Er is vanaf het begin gezegd: als je alleen Ajax hier hebt, draait het stadion verlies. We moeten een klein beetje winst maken om het pand te onderhouden en te verbeteren. Dat kost veel geld. We hebben het dak en de pilaren laten schilderen, dat kostte alleen al twee miljoen euro. Daarom hebben we gezegd dat er naast het voetbal ook andere evenementen moesten zijn. We werken nu eigenlijk met een paar blokken: in de zomer en in de winter concerten, en in het najaar en voorjaar voetbal." Dat wil elkaar wel eens overlappen, zoals in de voorbereiding op dit seizoen. Eerst een concert van U2, een paar dagen later het Amsterdam Tournament én de Johan Cruijff Schaal, in één weekeinde. "Dit was een uitzonderlijk ingewikkeld jaar. Normaal gesproken is het Amsterdam Tournament begin augustus, de Johan Cruijff Schaal een week later en half augustus begint het seizoen. De besluitvorming in het voetbal laat soms lang op zich wachten, dus we kregen pas in maart te horen dat het seizoen twee weken eerder zou beginnen. Toen hadden we allang U2 geboekt voor 19 en 20 juli. Een week later zou de Johan Cruijff Schaal al zijn, dus was er ineens geen ruimte meer voor het Tournament. De enige mogelijkheid was om vrijdag en zondag het Tournament te organiseren en op zaterdag de Johan Cruijff Schaal. Het was niet de meest charmante oplossing, maar het kon niet anders." Heeft niemand gezegd: jullie zijn gek? Het waren vijf wedstrijden in drie dagen. "Er zijn wel partijen geweest die zich afvroegen of we niet te veel risico namen. Het podium van U2 was ook nog eens de meest gecompliceerde opbouw en afbouw ooit. We hadden uiteindelijk dus twaalf uur om een nieuwe grasmat neer te leggen. We zijn professioneel genoeg, hebben in dertien jaar veel meegemaakt en geleerd. En de grasmat heeft het gehouden." Maar komt de planning door de play-offs en de Europese voorronden niet steeds meer in het gedrang? "Nog niet. Je moet flexibel zijn. We kunnen ook in september of oktober nog een concert inplannen. Nu hadden we André Rieu op 3 september. Als zich iets groots aandient, zoals U2 of Madonna, dan zeggen we daar geen nee tegen. We vlechten een concert dan tussen de voetbalwedstrijden door. Als we een dag of drie, vier de tijd hebben, kan het allemaal wel. Het is een commerciële afweging: wat brengt ons het meeste geld op." Hoe staat Ajax hier in? "Dat is afhankelijk van de trainer die er zit. Marco van Basten was daar heel erg mee bezig. Toen hij hoorde dat we André Rieu hadden gepland, belde hij zelf op. Woedend. Dat kon nooit goed gaan met het gras, volgens hem. Ik heb het Martin Jol ook gevraagd wat hij ervan vond. Hij zei dat hij van zijn mensen had gehoord dat er experts mee bezig waren. Daar vertrouwde hij op." De lijntjes zijn erg kort, als een trainer de Arena-directeur zelf belt. Is het niet prettiger om één gesprekspartner bij Ajax te hebben, zoals algemeen directeur Rik van den Boog? "In principe kun je het beste werken met een zandlopermodel. Van beide organisaties ontmoeten dan twee personen elkaar in het midden, op directieniveau. Dat vergt wel discipline in de communicatie. Daar moet iedereen zich dan aan houden. Op dit moment werkt het heel goed tussen de Arena en Ajax, er is goed overleg op directieniveau. Daardoor vallen zaken financieel beter te sturen, is er meer overzicht." "Ik heb nu voor het eerst sinds jaren het gevoel dat bij Ajax het bestuur, de directie en de technische staf in balans is, dat het rustig is. Dat is heel goed. Als er rust aan het front is, heb je tijd en energie om naar de toekomst te kijken. Van de jeugdop leiding, maar ook van de Arena. Er moeten structurele verbeteringen komen, we moeten proberen de kosten te besparen. En niet onbelang rijk, de toegankelijkheid voor de supporters kan nog beter. Zij moeten het gevoel krijgen welkom te zijn. Ik denk dat het al aardig is gelukt. Je hoort steeds minder mensen die de pisgeur van De Meer missen." Wat is er dan gedaan om de toegankelijkheid te verbeteren? "Er is al veel veranderd. De F-side zat verspreid, enVak410 zat op Noord. Nu hebben we op Zuid een muur van enthousiaste mensen. De graffitiwand in de gracht heeft gezorgd voor wat nestgeur. We hebben roltrappen aangelegd, het invalidenplatform vergroot. Er zijn nieuwe videoschermen. Het logo op de tribune niet te vergeten, dat de eerste stap was van het meer rood-wit maken van het stadion, een langgekoesterde wens van de supporters." Maar na het logo is er geen rood of wit stoeltje meer bijgekomen. "Ik heb hier twee jaar terug intensief discussies over gevoerd met Maarten Fontein (destijds algemeen directeur, red.). Het is een kostbare operatie. Wij zijn vijf miljoen euro kwijt om vijftigduizend stoeltjes te vervangen. We gaan dat dus pas doen als de huidige stoeltjes echt aan vervanging toe zijn. Ik denk dat dit over vijf jaar zal zijn. Ze gaan langer mee dan verwacht." Maar de Arena wordt uiteindelijk rood-wit? "We hebben met Ajax afgesproken dat we overgaan naar een rood-wit- zwart patroon. Maar het moet wel strak zijn, er sjiek en indrukwekkend uitzien. Geen Brusselse kermis dus. De bereidheid is er zeker." Over stoeltjes gesproken. Er is veel gesproken over uitbreiding van het stadion vanwege het kandidatuurschap voor het WK 2018/2022. Hoe staat het met die uitbreidingsplannen? "Er zijn drie varianten om het aantal zitplaatsen uit te breiden. De eerste is om de gracht en de hoeken dicht te maken. Dat maakt het stadion compacter, en dan hebben we een capaciteit van 55 duizend. Die uitbreiding gaan we sowieso doen. Die wens is er ook bij Ajax. We gaan dat plan verder uitwerken, en kijken of het aan de veiligheidseisen van de Uefa voldoet." Wanneer moet die uitbreiding zijn gerealiseerd? "Ik hoop dat we er de komende maanden uitkomen, dan kunnen we het in de zomer uitvoeren. Dan is het stadion voor het begin van volgend seizoen af. Dat heeft mijn voorkeur. We leggen dan eigenlijk een vloer op de gracht, waardoor je toch in de gracht kan blijven lopen. Op het plafond bouwen we dan de extra tribunes. In de hoeken zou eigenlijk iets tijdelijks moeten komen, wat we kunnen weghalen als dat nodig is voor transport bij concerten. Daar zijn we nu mee aan het puzzelen." En hoe zit het met die andere varianten? "Het tweede idee is om aan de korte zijden een derde ring te maken. Op die plekken kunnen we het dak gemakkelijk iets ophogen. De capaciteit gaat dan naar 65 duizend. Het meest ingewikkelde model is om het dak in het geheel op te tillen voor een derde ring. Dan ga je naar tachtigduizend plaatsen. Maar dat kost 250 miljoen euro. Wij hebben dat geld niet, Ajax ook niet en de gemeente ook niet. Voor mij is het dus een hypothetisch model. Maar het zou dus wel kunnen." Ajax heeft zo'n groot stadion ook niet nodig. Vorig jaar was de Arena voor de Europacupwedstrijd tegen Olympique Marseille niet eens uitverkocht. "Dat is een tendens die je in de gaten moet houden. Het is zorgelijk dat de Arena niet volstroomt als je tegen een aantrekkelijke tegenstander speelt. Hoe dat komt? Ik weet niet of het alleen door de hogere prijzen komt. Een concert kost tegenwoordig ook al gauw vijftig euro. De prijzen die Ajax hanteert zijn heel schappelijk. Ik kan niet helemaal in de koker van Jeroen Slop kijken, maar Ajax houdt nu al weinig aan zo'n duel over. Als je de kaartprijzen lager maakt, moet er nog geld bij. Dat kan niet de bedoeling zijn. Maar Ajax wil ook liever geen stadion met een capaciteit van 80 duizend." In 2001 en 2006 sprak Ajax met de gemeente over een mogelijke overname van de Arena. Kunnen we over een paar jaar een nieuwe poging verwachten? "Ik denk het niet. Het huidige bestuur zit daar heel anders in, en de gemeente Amsterdam staat ook niet te trappelen om haar gemeentelijke aandeel te verkopen. Daar is het acht jaar geleden mee begonnen. De gemeente wilde haar participatie in verscheidene projecten terugbrengen. Graspollen? Die zijn verleden tijd. In Schiphol bijvoorbeeld, maar ook in de Arena. De gemeente is daar echter op teruggekomen. Zij heeft die wens dus niet meer. Ajax ook niet. Om genoeg aandelen te kopen, heb je veel geld nodig. Dat zit dan wel vast in stenen, en kun je niet besteden aan het voetbal. De prioriteit van Ajax ligt toch bij de opleiding en het eerste team. De discussie over eigenaar worden van de Arena is nu helemaal uit de wereld, en ik verwacht niet dat deze op korte termijn terugkomt." "Het is ook niet bij voorbaat voordelig om als voetbalclub eigenaar te zijn van het stadion. Ik heb wel eens de kritiek gehad dat wij aan Ajax veel huur vragen. Maar als je het vergelijkt met PSV, dat wel eigenaar is van het Philips Stadion; zij moeten het onderhoud zelf betalen, en betalen enorm veel aan hypotheekrente. Als je het kostenpatroon van PSV ziet, is dat per stoeltje meer dan Ajax aan ons kwijt is. Zo slecht heeft Ajax het dus niet in de Arena." SaBsSSHBHBhiB www.abnamro.ül „ia: lü-jfcihL-ic: r www.ab nam r o. n] rwww._a.bnamrp.nl abnamro.nl INTERVIEW 13-11-2009 lMSTERDAMSCHE football club ajax sinds MAART 1 9Q0 Ajax speelt in augustus de eerste wedstrijd in de Arena. De Arena begint na aanhoudende problemen met de herbezodingtechniek. Markerink komt in de VS in aanraking met nieuw kunstgras, met rubber opgevuld. De Arena praat met diverse partijen, laat teams van Ajax tests doen. Maar het kunstgras komt niet in het stadion. De Arena werkt samen met Philips en de landbouwhogeschool uit Wageningen, om een systeem van lampen te ontwikkelen, die de groei van het gras moet bevorderen. Het systeem werkt, maar is te duur. Ajax stelt een grascommissie in om zich over de problematiek te buigen, met Bob Haarms als voornaam lid. De F-side laat eind januari koeien los op het hoofdveld. Uit protest. De Arena heeft dan al 24 grasmatten versleten. Een kweker uit Aalsmeer, Nico van Vuuren, meldt zich bij de Arena. Hij heeft het eerdere systeem geoptimaliseerd. Het stadion doet er nog niets mee. Engelse clubs nemen het Stadium Grow Lighting van Van Vuuren wel over. Louis van Gaal praat met de Arena over aanleggen van kunstgras. De Arena wil als het plan doorgaat het lichte veld laten 'zweven' bij concerten. Met het vertrek van Van Gaal bij Ajax verdwijnen ook deze plannen. De Arena gaat uiteindelijk ook over op het SGL-systeem van Van Vuuren. Vijf wedstrijden in drie dagen, de grasmat kan het aan. De problemen lijken voorbij.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 9