Arena-directeur Henk Markerink 'WIJ REALISEREN ONS DAT DIT HET AJAX-STADION IS' "I0 INTEEVIEW Jt" Wordt de Amsterdam Arena rood-witter? Hoe zit het met de uitbreiding van het stadion? En zijn de grasproblemen definitief voorbij? Arena-directeur Henk Markerink geeft de antwoorden. ajaxlife ±.\J 13-11-2009 Uitbreiding stadion begin volgend seizoen' DOOR MIKE VAN DAMME Ajax wint met 5-1 van Feyenoord, op een goede grasmat. Geeft dat u dan het gevoel dat u een beetje hebt bijgedragen aan de zege? "Jawel. Het veld is toch een bepalende factor. Als het dan goed loopt bij Ajax, en de ploeg wint, hebben wij ook gewonnen." Meteen een gewetensvraag: wat als Ajax wint door een hobbeltje op het veld, heeft u dan ook gewonnen? "Als het veld niet goed is en Ajax verliest daardoor, krijgen we ook alle shit over ons heen. Als het dan een keer voordelig is, dan deel ik graag mee in dat succes. Zoiets menselijk is ons dan niet vreemd." Maar hobbels zijn er niet meer. De grasproblematiek lijkt voorbij. "De huidige staat van het veld is inderdaad goed voor de nachtrust. We hebben alles meegemaakt met het gras. Ik kan er urenlang colleges over geven. Het verwarmen van het gras door middel van lampen, wat we nu een jaar doen, werkt goed. Het gras groeit zelfs als het buiten tien graden vriest. Ik denk dat we het grasprobleem hier redelijk goed mee hebben getackeld." Waarom zijn jullie pas vorig jaar overgegaan op deze methode, terwijl het al jaren in Engeland wordt toegepast? "We hadden al heel veel non-proven technology toegepast in de eerste jaren (zie kader, red.) Eigenlijk was het hele stadion een nieuw concept. We hebben dus een keer de kat uit de boom gekeken, gewacht tot deze technologie nagenoeg was uitontwikkeld. We liepen er al een jaar mee in ons hoofd het aan te schaffen, maar Marco van Basten heeft ons vorig jaar het laatste zetje gegeven. Hij wilde weten wat we nog konden doen om het veld perfect te krijgen. Dat was het aanschaffen van die lampen." U hebt ook wel eens gezegd dat het neerleggen van kunstgras aan de trainer is. Is het wel verstandig te investeren op advies van een trainer, een passant in een organisatie? "De directie van Ajax heeft daar ook over meebesloten, niet Van Basten alleen. Maar een trainer is heel bepalend, ook al is hij maar een passant. Het is zijn werkterrein. De meningen lopen inderdaad wel eens uiteen als je het over enkele jaren bekijkt. Louis van Gaal was als technisch directeur een voorstander van kunstgras, Van Basten wilde vorig jaar alleen natuurgras." Daar is dan toch moeilijk een beleid voor langere termijn op te maken? "Het is wel goed om enige consistentie in het beleid te hebben, met name als het om grote investeringen gaat. Maar we weten dat ons ritme anders is dan dat van Ajax. Bij een voetbalclub wordt meer geleefd naar de waan van de dag. Daardoor is de besluitvorming ook op hele korte termijn. Als je met vastgoed omgaat, wat een stadion eigenlijk is, moet je vijf, tien jaar vooruit denken. Dat is soms lastig te combineren." "Neem de oefenvelden. Louis van Gaal zei bij zijn komst als technisch directeur dat Ajax een natuurgrasveld én een kunstgrasveld nodig had naast het stadion. Dus hebben we een kunstgrasveld neergelegd, voor veel geld. Het beste op dat moment. Van Basten had een paar jaar later onder zijn spelers een enquête gehouden, en negentig procent wilde op natuurgras spelen. Hij volgde die lijn, maar wilde daardoor ook alleen natuurgras op de trainingsvelden. Hij zei: 'Sloop dat kunstgrasveld er maar weer uit'. Dat hebben we gedaan. Het kunstgrasveld was op dat moment natuurlijk wel een desinvestering geworden." Wie betaalt dat dan? "Deze reconstructie hebben wt fifty- fifty betaald. Het neerleggen hebben wij als Arena betaald. Het zijn in feite onze velden." En wat als Jol morgen opstapt en de volgende trainer wél kunstgras wil? "Daar zouden we heel snel in kunnen voorzien. Ajax bepaalt. Maar ik hoop niet dat hij weggaat. Laten we deze samenstelling maar een jaar of vijf houden." Hebt u nooit gedacht met die grasperikelen: we leggen kunstgras neer, en Ajax zoekt het maar uit? "Zo werkt het niet. We moeten de geschiedenis niet verloochenen. De Arena is er gekomen door en voor Ajax. De club was initiatiefnemer met de gemeente. Zij waren beide echter financieel niet bij machte om een stadion neer te zetten. Vandaar dat de Arena een aparte NV is geworden, met verscheidene participanten: Ajax, de overheid, het bedrijfsleven. Maar als Ajax er niet was geweest, was de Arena er ook nooit gekomen. Wij realiseren ons dat dit het Ajax-stadion is." Het Ajax-stadion? Voetbal is toch maar een van de vele evenementen in de Arena?

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 8