'CAPE TOWN WITTE CLUB' Ajax onderneemt een nieuwe poging om 'de wereld' te veroveren. In een serie verhalen kijkt Ajax Life wat er voor de club op de verschillende continenten te winnen valt. In het laatste deel: Ajax in Afrika. ajaxlife Noord-Afrika Aantrekkingskracht ACHTERGROND 13-11-2009 Kaapstad blijft enige magneet in Afrika Het rood-wit van Ajax Cape Town is bekend in Afrika. Afrikaanse voetbalhistorie. Laat staan in die van het Afrikaanse voetbal." Ajax Cape Town mag in geheel Afrika naamsbekendheid genieten en vanuit alle windrichtingen aanvragen krijgen voor stages, Mbebe gelooft niet dat die ene uitvalsbasis in Kaapstad genoeg is voor Ajax om het hele continent te 'coveren'. "Ajax Cape Town is daar niet groot genoeg voor en het ligt niet centraal genoeg om al het Afrikaanse talent te huisvesten," stelt de Zuid-Afrikaan. "Voor Ajax kan het dus zeker geen kwaad om in het noorden van Afrika nog zo'n basis neer te zetten. Of dat ook zo'n succes wordt, blijft dan echter afwachten." Een eerdere poging om in Ghana een voetbalschool op te zetten, mislukte jammerlijk. In 1999 nam Ajax een meerderheidsbelang in Ashanti Goldfields, maar vier jaar later verkocht de club haar aandeel weer. Opnieuw een poging wagen, doet Ajax niet. "Vooralsnog blijft het voor wat betreft Afrika bij de samenwerking met Ajax Cape Town," stelt Van der Aat. En vanuit Kaapstad valt nog het nodige te verwachten. De samenwerking is dit jaar geïntensiveerd. Sinds 1 januari is oud-jeugdtrainer Maarten Stekelenburg hoofd opleidingen bij Ajax Cape Town. "We zijn inmiddels al een paar jaar winstgevend met Ajax Cape Town, waar de perceptie is dat samenwerkingsverbanden altijd geld kosten," aldus Van der Aat. "Het is een van onze opleidingscentra en dat blijft het ook de komende jaren." Mbebe verwacht dat in navolging van Steven Pienaar en Enoh nog enkele talenten zullen doorbreken in Amsterdam. Hij noemt alvast enkele namen. "In het eerste elftal spelen nu erg talentvolle spelers als Thulani Serero en Sameehg Doutie (liep in 2007 al stage bij Ajax, red.). Zij spelen voor het nationale team onder twintig jaar. Daarnaast zitten er in het tweede team nog een paar jongens die niet kunnen wachten op hun kans." Eyong Enoh maakte met succes de overstap van Kaapstad naar Amsterdam. DOOR MIKE VAN DAMME Eyong Enoh wist het niet. Toen de Kameroener in 2006 van het Cypriotische MagusaTürk Gücü SK naar Ajax Cape Town verhuisde, had hij er geen idee van dat Ajax Amsterdam een meerderheidsbelang in de Zuid-Afrikaanse club had; en dat de poort naar Europa dus meteen wagenwijd open stond als hij zou presteren. Inmiddels weet de Kameroener wel beter. Hij verkaste vorig seizoen al van Kaapstad naar Amsterdam, en ontplooide zich razendsnel tot een basisspeler bij Ajax. Als het gaat om de sportieve vruchten die Ajax Cape Town - sinds de oprichting in 1999 - moet afwerpen, is Eyong Enoh een voorbeeld van hoe Ajax het graag ziet: een talentvolle Afrikaanse speler die rijpt bij Ajax Cape Town en daarna de overstap naar de eredivisie maakt. Als het om zijn onwetendheid gaat over de relatie tussen zijn twee laatste clubs, is Enoh een voorbeeld van hoe Ajax het liever niet ziet. De rol van de Amsterdamse club in Afrika is blijkbaar niet bij alle Afrikanen duidelijk. Het verhaal van Enoh is bij de direc tie van Ajax niet bekend, laat com mercieel directeur Henri van der Aat weten. "De meeste mensen weten dat Ajax Cape Town bij Ajax hoort, dat is het belangrijkste. Maar het kan altijd beter," reageert hij. Hij krijgt bijval van de Zuid-Afrikaanse sportjournalist Sizwe Jacques Mbebe, publishing director van de voet balwebsite thesoccerpa- ges.com. "De relatie tussen Ajax Cape Town en Ajax is in heel Afrika vrij duidelijk," stelt hij. "Er zijn veel spelers uit West-Afrika die proberen stages te krijgen bij Ajax Cape Town. Zij hopen via die club bij Ajax, in Europa, terecht te komen." Net als in de andere continenten waar Ajax actief is of wil zijn (Azië, Noord-Amerika), is het versterken van de eigen naamsbekendheid in Afrika een belangrijk doel. De kans dat spelers buiten zuidelijk Afrika dan ook hun weg zoeken naar Kaapstad, neemt daarmee alleen maar toe. Daarvoor is Ajax deels afhankelijk van de verrichtingen van (oud-) spelers als Enoh (Kameroen), Steven Pienaar (Zuid-Afrika) en Mido (Egypte). Daarnaast is sportief succes van Ajax Cape Town zelf een belangrijk middel. Ajax' satellietclub won vorig jaar een van de nationale bekers, en plaatste zich dit seizoen voor een van de finales. Daarin werd echter - met Foppe de Haan voor het eerst op de bank - met 6-0 verloren van Golden Arrows. Dit seizoen kwam de ploeg tevens uit in de CAF Champions League, waarin de zestiende finales (tegen Monomotapa uit Zimbabwe) het eindpunt was. Deze 'successen' hebben zeker bijgedragen aan de naamsbekendheid van Ajax Cape Town (en dus Ajax) in Zuid-Afrika en het buitenland, stelt Mbebe. "Iedereen herkent het rood-wit van Ajax Cape Town nu. De club is het voorbeeld van talentontwikkeling in Zuid-Afrika. Ajax Cape Town is nog een jonge club, moet zijn plek nog vinden in de Zuid- Hans Vonk verdedigt dit seizoen het doel van Ajax Cape Town. Volgens de oud-Ajacied loopt er bü de club genoeg talent rond. "Er zijn spelers die beter zijn dan Enoh, het enige probleem is dat ze niet zijn mentaliteit hebben," stelt hij. "De grootste talenten zijn het meest gemakzuchtig. Ze zien niet wat er voor nodig is om ook in Europa succesvol te zijn. Enoh was dat wel, werkte hard." Volgens Vonk is Ajax Cape Town niet zo heel populair in Zuid- Afrika. "Naar thuiswedstrijden komen nog vijfduizend man, maar bü uitwedstrüden zün er vaak een stuk minder toeschouwers. Hoe dat komt? Ajax Cape Town spreekt niet heel erg tot de verbeelding. De meeste voetballiefhebbers zün van Afrikaanse afkomst, waar Ajax Cape Town toch vooral wordt gezien als een witte club."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 7