'ER KWAMEN SCHEUREN IN HET FUNDAMENT VAN DEZE CLUB' 4e BOUD'S INN AJAX LEDEN 10% KORTING Het nalatenschap van Trond Sollied De gehele Adidas Ajax-collectie, uit en thuis, op voorraad! Met Trond Sollied wist sc Heerenveen vorig jaar een gelauwerde trainer binnen te halen. Na ruim een seizoen werd hij echter ontslagen. De Friese club moet nu het eigen fundament herstellen. Meningsverschillen ajaxlife Handelshuis DOOR MARTIJN MOOIWEER dat er een best of both worlds zou ontstaan. Helaas is dat er niet helemaal uitgekomen." Het is nogal een understatement, want al vanaf het begin was Sollied omstreden. Met zijn losse aanpak en weinig inspannende manier van trainen, druiste de Noor regelrecht tegen de heersende ethiek in. Al snel werd duidelijk dat hij eigenlijk helemaal niet paste bij de club. Kuiper: "Qua training en begeleiding van het elftal hadden we intern al snel discussie, maar vorig jaar waren de meningsverschillen daarover nog te overbruggen." Belangrijkste reden om de gepredikte verlosser niet al na enkele maanden op de keien te smijten, was dat de clubleiding het veel te vroeg vond. Zeker omdat het niet des Heerenveens is trainers te ontslaan. Vorig seizoen pakte die houding tot verbazing van alles en iedereen binnen de club nog goed uit ook. Na een moeizaam begin loodste Sollied zijn ploeg naar de vijfde plaats in de eredivisie en de eerste hoofdprijs uit de clubhistorie: de KNVB-beker. Maar toen de Friezen dit seizoen na vijf speelronden slechts vier punten bijeen hadden gesprokkeld, kwam de borrelende vulkaan alsnog tot een eruptie. Kuiper: "De slechte resultaten versterkten de interne twijfels over de aanpak van Sollied alleen maar. Op een gegeven moment moesten we gewoon de beslissing nemen om afscheid van elkaar te nemen. De filosofie van de club en die van de trainer kwamen te ver uit elkaar te liggen. Er kwamen scheuren in het fundament van deze club." Toch hoeven de Friese supporters niet te wanhopen. Steeds meer spelers komen uit de lappenmand (Mika Vayrynen en Roy Beerens) of schudden de vermoeidheidsverschijnselen langzaam van zich af (Michal Svec, Viktor Elm). Dat gegeven en de doorgevoerde wijzigingen in trainersaanpak ten opzichte van het Sollied-tijdperk geven hoop op betere tijden. De in het verleden door De Haan en Verbeek ingezette rode draad is weer terug in de club, nu hun leerling De Jonge op interim basis het water makende schip in veiligheid probeert te loodsen. Kuiper: "Verbeek, De Haan en De Jonge zijn weliswaar verschillende mensen, maar hun visies over voetbal liggen kort bij elkaar en, niet onbelangrijk, dicht bij onze clubcultuur. Toch vind ik het nog te vroeg om te zeggen of we definitief voor De Jonge kiezen. In januari gaan we evalueren hoe 'de bekende weg' weer bevalt." Levering door heel Nederland Oosterdiep westzijde 7881 GK EMMER-COMPASCUUM 1 1 1 Telefoon: (0591) 35 10 41 Kijk op: www.bouds-inn.nl VOORUITBLIK 13-11-2009 Dolend Heerenveen vecht voor herstel clubcultuur 16 oktober2004 28 oktober2005 4 maart 2007 26 augustus 2007 31 januari 2009 winst gelijk verlies Ajax - Heerenveen Ajax - Heerenveen Ajax - Heerenveen Ajax - Heerenveen Ajax - Heerenveen 1-3 0-0 0-1 4-1 0-1 De visie van interim Jan de Jonge ligt wel dicht bij de clubcultuur. Zelf wil Kuiper niet op de details van de cultuurclash en het daaruit voortkomende ontslag ingaan. De redenen laten zich echter niet moeilijk raden. Sollied liet de clubiconen Riemer van der Velde en Foppe de Haan links liggen en wilde graag werken met gearriveerde spelers, de manier waarop hij bij vorige clubs successen haalde. Terwijl er volgens de leiding een goede groep stond, bleef de Noor maar vragen om versterking. Dat was een regelrecht, maar niet geheel onterecht verwijt aan de scouting, die er de laatste twee seizoenen opvallend vaak naast zat. Aan de verdedigers Milan Kopie, Igor Djuric en Daryl Janmaat, keeper Kenny Steppe en de aanvallers Tarik Elyounoussi, Bonaventure Kalou, Patrik Ingelsten, Hernan Losada en Michal Papadopulos werd een vermogen uitgegeven. Geen van allen heeft bewezen de geïnvesteerde euro's waard te zijn. Roy Beerens troost Christian Grindheim na de zoveelste teleurstelling dit seizoen. Aan het klinkende lijstje namen Jon Dahl Tomasson, Ruud van Nistelrooij, Klaas-Jan Huntelaar, Afonso Alves, Miralem Sulejmani en Danijel Pranjic is de voorbije jaren dan ook niemand meer toegevoegd. Handelshuis Heerenveen, waarvan het ontwikkelen van jonge talenten de basis is, is daardoor op de tocht komen te staan. Sollieds opvolger Jan de Jonge ervaart het dit seizoen aan den lijve. De Friese ziekenboeg puilt uit, maar vergelijkbare kwaliteit bij het wegvallen van basisspelers is niet voorhanden. Dat gegeven heeft sc Heerenveen naar de spelonken van de eredivisie gebracht. Het leek vorig seizoen allemaal zo mooi. Sc Heerenveen haalde Trond Sollied binnen als de als nieuwe kapitein. Nadat de club jarenlang dezelfde koers had gevaren met eerst Foppe de Haan (1992-2004) en later Gertjan Verbeek (2004- 2008) aan het roer, vond de Friese leiding het tijd om het eens over een andere boeg te gooien in het Abe Lenstra Stadion. De stuurmanskunsten van Sollied moesten sc Heerenveen definitief van de subtop naar de vaderlandse top leiden. De man die in Noorwegen, België en Griekenland de landstitels (vier) en bekers (vier) aaneen had geregen, kon niet anders dan een versterking voor Heerenveen zijn. Algemeen directeur Yme Kuiper weet inmiddels beter. "Met Sollied wisten we dat we iemand binnenhaalden met een hele andere achtergrond. We hoopten dat zijn nieuwe ideeën en onze club cultuur elkaar zouden versterken,

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 3