Dagboek van een Ajax-fan J ggjwifit «Bag—EL- •f REPORTAGE P" XrX 13-11-2009 ajaxlife Donderdag; 29 oktober Vrijdag; 30 oktober Zaterdag: 31 oktober W r _JPi v W mMi Wl iïkllnnlll'* Zondag: 1 november Een week van kalmte, stilte en uiteindelijk berusting FC Twente - Ajax, het uitvak laat zich vooral voor de wedstrijd gelden. FC Dordrecht - Ajax 1-2 (na verlenging) Het is al donker als 350 Ajacieden zich rond zessen verzamelen bij de Amsterdam Arena om op de bus te stappen. Als we ruim een halfuur later op de snelweg rijden, check ik op mijn telefoon of er nog iets gebeurt in de wereld. 'Dinamo Zagreb moet de komende twee thuiswedstrijden in de Europa League, waaronder die tegen Ajax, zonder publiek spelen en krijgt drie punten in mindering,' lees ik. Lekker is dat. Vorige week hebben we - Mark, mijn reisgenoot, en ik - onze vlucht geboekt. Al snel zijn we het erover eens: we gaan gewoon. Of we nu naar binnen mogen of niet. Het nieuws zorgt voor opschudding in de bus. Blijkbaar zijn er meer gedupeerden aanwezig. De bekerwedstrijd tegen FC Dordrecht is er één om snel te vergeten. Kort voor het einde van de verlenging schiet Urby Emanuelson uit een vrije trap de 1-2 binnen. Ik ben blijer met de loting tegen WHC en de invalbeurt van Luis Suarez. Eerder deze week werd gevreesd dat hij vanwege een pijnlijke lies de klassieker moet missen, maar het zal wel meevallen. Vanwege de 'toegift' heeft hij alsnog bijna negentig minuten gespeeld. Rond 01.30 uur ben ik pas weer thuis. Ajax wordt bedankt voor het kwijtspelen van broodnodige uurtjes slaap. Al snel komt er goed bericht vanaf De Toekomst. Demy de Zeeuw traint gewoon weer mee. Hij ontbrak in het duel met Dordrecht wegens ziekte. "Demy had een verkeerd visje gegeten," legt trainer Martin Jol uit. Blijft de vraag of Ajax in de klassieker vermoeid zal zijn of niet. Feyenoord, dat ook niet geweldig speelde, heeft dinsdag al met 2-0 gewonnen van FC Den Bosch. "Tegen Ajax staat er een ander Feyenoord," beloofde Ron Vlaar. Vanwege schorsingen en blessures beginnen de Rotterdammers met een gewijzigde formatie. Niet Roy Makaay, maar de rappe Andwelé Slory staat in de spits. Jol wordt de Opgelucht adem halen in Dordrecht, na de treffer van Emanuelson. vraag gesteld of hij erover nadenkt zijn verdediging aan te passen. "Nee," zegt hij. "Greg (Gregory van der Wiel, red.) is vrij snel en Jan Vertonghen ook." Gelukkig maar. Het zou er nog eens bij moeten komen dat Ajax zich in eigen stadion aanpast aan Feyenoord... In de loop van de middag volgt meer goed nieuws. We mogen bij Zagreb - Ajax toch het stadion in! Ajax heeft ervoor gezorgd dat de 160 gedupeerde supporters mogen plaatsnemen op de hoofdtribune. Moeten we wel even een gedragscode ondertekenen. Een kleine moeite. Snel print ik het formulier uit en zet mijn krabbel onder de voorwaarden. De laatste training in aanloop naar de klassieker is dé kans voor supporters om de spelers erop te wijzen hoe belangrijk deze wedstrijd is. Daarom rijd ik ook even langs het trainingsveld. Ook om alvast een beetje in de stemming te komen. Het is niet overdreven druk. Ik schat dat er ongeveer driehonderd Ajax- fans rond het trainingsveld staan. Voorgaande seizoenen heb ik foto's gezien dat het rijen dik stond. Dat is nu niet zo. Als ik bij metrostation Strandvliet linksaf sla richting supportershome, beginnen de Ajacieden op het veld aan een inloopronde. Dit is voor Vak 410 het sein vuurwerk af te steken en rookpotten open te trekken. Rode rook trekt omhoog en waait met de wind mee. Een klein meisje, ze is hooguit vijf jaar oud, begint van schrik te huilen. Ze loopt naar haar vader, die haar direct optilt. Hij spreekt troostende woorden. We lachen even kort naar elkaar. Wat verder opvalt zijn de vele spandoeken, maar slechts één richt zich rechtstreeks tot de selectie. Via de andere doeken wordt Vuurwerk bij de laatste training voor de klassieker... geprotesteerd tegen het besluit uitfans de komende jaren zowel in Amsterdam als Rotterdam te weren. Bijvoorbeeld: "Zonder uitsupporters is een echte klassieker van de baan. Job (Cohen, red.), je wordt bedankt!" Ajax - Feyenoord (5-1) Blijkbaar wordt de klassieker niet alleen op het veld gespeeld, maar ook op de weg verreden. Over een ritje van twintig minuten doe ik meer dan vijf kwartier. Pas kort voor de aftrap loop ik mijn vak op. Ik baal. Dit gebeurt me anders nooit en ik was liever eerder aanwezig geweest. Zodra ik op mijn vaste plek sta, klinkt het clublied. Over Vak 410 wordt een spandoek uitgerold. Wat erop staat, weet ik niet. Ongetwijfeld een protestuiting. Later zie ik op foto's dat het doek helemaal wit was. Aan de balustrade hangt de uitleg: een klassieker zonder kleur! Dat het een andere klassieker is dan anders, blijkt later. Ajax leidt binnen het uur met 3-0, maar het is Feyenoord dat een beetje begint te voetballen. Om me heen heerst stilte. Sterker, het hele stadion is stil. Het staat toch echt 3-0. In de klassieker! Kort voordat Feyenoord iets terug doet, klinkt er zelfs wat gefluit. Maakt het dan zo'n groot verschil of er wel of geen Rotterdammers in het uitvak zitten? De wedstrijdspanning was vanmorgen bij mij net zo groot als voor andere klassiekers. Het is een van de weinige duels waar ik écht naar uitkijk, waar vooraf al over wordt gediscussieerd met andersdenkenden. Ajax is in eigen huis al jaren ongeslagen tegen Feyenoord, maar dat kan het natuurlijk niet eeuwig volhouden. Gelukkig zijn alle zorgen weer voor niks. De teller stopt op 5-1. Toch is er na afloop geen sprake van een groot feest. Ja, de bedankronde van de spelers duurt iets langer en het applaus is net even iets harder, maar verder? 5-1prima en op naar de volgende wedstrijd. "Het had ook 8-0 kunnen zijn," denken

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 11