'Het geeft je een betere uitstraling' E 'DUEL VROUWENTEAM ALS VOORWEDSTRIJD" Ajax klaar voor vrouwenvoetbal? DE KLASSIEKER aiaxlife COLUMN Meisjesvoetbal is de snelst groeiende sport van Nederland en na de halve finaleplaats op het EK wordt vrouwenvoetbal serieuzer genomen dan ooit. Kan Ajax hiervoor de ogen nog sluiten? Drie experts geven antwoord. 'AJAX IN DE EREDIVISIE VROUWEN?' 'SFEER AVONDWEDSTRIJDEN AJAX BETER' SUPPORTERSPANEL SPREEKT Voetballende vrouwen in een Ajax-shirt? Het supporterspanel spreekt zich uit. Zelfs in de allerslechtste seizoenen en in m(jn zwartgalligste buien reken ik 'gewoon' op winst tegen Feyenoord. Ik krijg het domweg niet voor elkaar om bezorgd te z(jn over de klassieker. Het zal best dat Feyenoord dit seizoen een aardig elftal heeft; ik maak me er geen nanoseconde zorgen over. Dat heeft ongetwijfeld te maken met mjjn persoonlijke klassieker-statistieken. Mijn allereerste Ajax - Feyenoord was de beroemde 8-2 van 18 september 1983. Mijn eerste bezoek aan het uitvak van De Kuip was op 15 november 1992: 0-3. In De Kuip zag ik Ajax al twee keer met 0-4 winnen (1990 en 2006) en ook twee keer met 0-5 (1993 en 1995). In Amsterdam zag ik al eens een 5-2 (1993), een 4-0 (1997) en een 6-0 (1999). En dan had je nog dat play-off tweeluik in 2006:7-2 voor ons. Op zeker moment lukt het je dan gewoon niet meer om ongerust te zijn. OPINIE 30-10-2009 Er was wel eens een nederlaag, maar geloof het of niet: niet zelden miste ik die toevalligerwijs. In 1993-1994 woonde ik bijna alle uitduels bij, maar kon ik voor de klassieker in Rotterdam geen kaartje bemachtigen. Ik hoorde de 2-1 nederlaag via de radio gestalte krijgen en dat doet toch minder pijn. In december 2000 had ik wél een kaart, maar ik lag met 39 graden koorts in bed toen Ajax met 3-1 verloor, dus ik voelde het niet echt. De halve bekerfinale van 16 april 2003 zat ingeklemd tussen twee Champions League-kwartfinales tegen AC Milan. Ik heb de tv er niet eens voor aangezet. Als één ding me toen niet interesseerde, was het de Vergulde Dennenappel. De uitschakeling (1-0) kon me werkelijk geen fluit schelen. In De Kuip ben ik persoonlijk nog ongeslagen en het aantal keren dat Feyenoord me voor mijn ogen pijn deed, is op de vingers van één hand te tellen. De 3-4 in de Arena (13 mei 2001) was verschrikkelijk, en zo zijn er nog één of twee, maar tegen Utrecht, Vitesse en Heerenveen heb ik pijnlijker dingen meegemaakt. Toen ik Jon-Dahl Tomasson onlangs een Spartaan doormidden zag schoppen, was mijn eerste gedachte dan ook: die heeft gewoon geen zin om naar de Arena te komen. Ik kan me dat wel voorstellen. Merino Pot www.mennopot.com DOOR BAS ABRESCH Rik van den Boog, algemeen directeur Ajax: "Als we het doen, moeten we het goed doen. Vrouwenvoetbal is de snelst groeiende sport in Nederland en we kunnen een heel andere doelgroep aanspreken. Het moet een positieve invloed op onze naam hebben en minimaal kostenneutraal zijn. We willen werken met zelfopgeleide spelers en moeten een reële kans maken om bovenin mee te draaien, want ook dan wil Ajax de beste kunnen zijn." Michael van Praag, erevoorzitter Ajax, nu bondsvoorzitter van de KNVB: "We willen graag dat Ajax, PSV en Feyenoord meedoen. Ajax wil zelf meisjes opleiden, dat is bekend bij de KNVB. Maar dat heeft tot op heden op bezwaar gestuit van de technische staf vanwege de bij hen bestaande filosofie. Maar als je het groot wilt maken, moet de KNVB wellicht op onderdelen wat water bij de wijn gaan doen, waarbij we natuurlijk wel over de kwaliteit en aantrekkelijkheid van onze competities blijven waken. Als bond hebben we de verplichting om de omstandigheden te scheppen voor clubs om aan elke vorm van voetbal mee te kunnen doen, dus daar moeten we dan maar een oplossing voor vinden. Voor Ajax zelf is vrouwenvoetbal interessant, omdat je er een heel nieuw publiek bij krijgt. Heb je een meisjestak, dan gaan die meisjes naar het eerste kijken. En hun familieleden ook. Je kunt ook een nieuwe dameskledinglijn opzetten. Commercieel is het dus aantrekkelijk. En wat tevens belangrijk is: het geeft je club in de maatschappij een betere uitstraling. Ik verwijs hierbij maar eens naar Arsenal in Engeland. Als Ajax meedoet, zal dat andere clubs niet remmen, maar juist stimuleren. Iedereen vindt het mooi als Ajax op bezoek komt. Deelname van Ajax zou de Eredivisie Vrouwen een enorme boost geven." Marleen Molenaar, manager vrouwenvoetbal AZ "Je moet je eigenlijk afvragen: kan Ajax er nog wel omheen, gezien de sociaal-maatschappelijke ontwikkelingen rondom het vrouwenvoetbal? Het is tenslotte de snelst groeiende sport voor vrouwen en meisjes in Nederland. Bovendien zijn er zijn genoeg meisjes die fan zijn van Ajax en net zoals jongetjes de droom hebben om bij hun favoriete club te mogen voetballen. Voor de uitstraling van de competitie zou deelname van De deur staat op een kier, maar gaat het er echt van komen dat Ajax in het vrouwenvoetbal stapt? De bezoekers van Ajax Life lijken een voorstander te zijn. Ja, Ajax moet dat serieus nemen 37% Alleen als PSV en Feyenoord het ook gaan doen 34% Ja, vrouwen in een Ajax-shirt vind ik wel sexy 14% Nee, vrouwenvoetbal stelt nog te weinig voor 7% Nee, één Ajax-team dat vrouwenvoetbal speelt is genoeg 5% Nee, zo komen er ook te veel vrouwen naar Ajax 1! 3% 2181 stemmen Ajax, maar bijvoorbeeld ook van Feyenoord en PSV, heel goed zijn. Maar dat zou wel betekenen dat we een aanvoer van zestig enigszins eredivisiewaardige speelsters moeten creëren. In het convenant van de Eredivisie Vrouwen is 'gelijkwaardigheid van de teams' een belangrijk gegeven. Bij toetreding van één of meer clubs zullen we de destijds gezamenlijk gemaakte afspraken in goed onderling overleg wellicht hier en daar iets moeten bijstellen. Uiteindelijk streven we naar een volwaardige Eredivisie Vrouwen waarin clubs als Ajax, Feyenoord en PSV vanzelfsprekend thuis horen." Ajax speelde tegen Willem II op zaterdagavond. Het komt niet vaak voor dat de Amsterdammers 's avonds spelen in de competitie. Is de bezoeker van Ajax Life daar blij mee of niet? Ja, zonder evenementenbier wel 26% Weet niet, stomme poll 22% Ja, Ajacieden zijn avondmensen 19% Ja, dan zijn de 'zondagamateurs' ook aanwezig 15% Nee, zondagmiddag proef ik de beste sfeer 15% Nee, op teletekst merk ik daar toch niets van 3% 987 stemmen DOOR BAS ABRESCH Elwin Schmid: "Ik zie het liever niet dan wel. Eerlijk gezegd vind ik het helemaal niks. Ik denk dat Ajax er niet veel beter van zal worden. Er zal geen vrouw in het eerste komen en veel publiek zal een vrouwenteam volgens mij ook niet trekken. Een nieuwe doelgroep die wordt aangesproken? Het zal wel, maar de Arena zit nu bij iedere wedstrijd al vol genoeg. Nee, mij krijg je niet warm voor vrouwenvoetbal bij Ajax. Het trekt me totaal niet." Dominique Pichel: "Zelfben ik niet zo'n fan van het vrouwen voetbal, maar ik denk dat Ajax niet kan achterblijven bij clubs als AZ en FC Twente, die het ook hebben. Ik ben het wel met Rik van den Boog eens dat Ajax een bepaald niveau moet nastreven en dat een vrouwenteam dan wel bovenin mee moet kunnen doen. Veel publiek zal het niet trekken, denk ik, maar wellicht is het een goed idee om de vrouwen een soort voorwedstrijd te laten spelen. Bijvoorbeeld op donderdagavond, voordat Ajax om negen uur in de Europa League speelt. Dan trekt het meer publiek en is het voor die vrouwen zelf ook leuker." r Roelof Emck: "Als ik een vrouw zou zijn, zou ik het fantastisch vinden om bij Ajax te kunnen voetballen. Dat zou dan voor mij het hoogst haalbare zijn. Ik denk ook dat het voor de Eredivisie Vrouwen positief zou zijn als Ajax meedoet. Of het Ajax zelf wat gaat opleveren, betwijfel ik. Winstgevend zal het niet zo snel worden en dat staat haaks op de beleidsvoering van een NV. Misschien zou het een aparte tak kunnen worden, zoals de zaterdagamateurs. Goodwill zou het nog wel op kunnen leveren, dat is nooit verkeerd, net als meer vrouwen in het stadion. En daar ben ik natuurlijk niet op tegen." (BA)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 7