5 100 jaar Ajax' trainers, van Kirwan tot Jol Vic Buckingham kan eigen kunststukje niet herhalen "ié 'EEN MAN DIE HARDE BESLISSINGEN DURFDE TE NEMEN, OMDAT HIJ HET VAK VERSTAAT' Volgend jaar zomer is het honderd jaar geleden dat Ajax zijn eerste hoofdtrainer aanstelde. Ajax Life blikt terug op het rijke en soms turbulente verleden in de dug-out. Dit keer Vic Buckingham. ajaxlife Garanties 1910 1920 1930 I 1940 1950 19(0 1970 1980 1990 2000 2010 HISTORIE 30-10-2009 Vic Buckingham DOOR MIKE VAN DAMME die de Amsterdammers eerder twee seizoenen (1959-1961) heeft getraind. Op 1 juni 1961 is het eerste contract met Buckingham op eigen aanvraag echter ontbonden. De Engelsman heeft privéproblemen, en keert terug naar zijn vaderland. Dat Ajax hem drie jaar later - en drie trainers later - wederom benadert, is niet zo gek. De club koestert goede herinneringen aan hem. Het bestuur verkiest de Engelsman in 1959 boven zes van zijn landgenoten die door de Engelse bond naar voren zijn geschoven als mogelijke opvolger van de vertrokken Karl Humenberger. Buckingham is ervaren, heeft in Noorwegen getraind en op zijn cv staat ook het managerschap bij Bradford City. Streng, zo wil Ger van Mourik, aanvoerder in die tijd, Buckingham typeren. Veel strenger dan zijn voorgangers. "We gingen veel vaker trainen dan onder Humenberger, soms wel elke dag. We kregen ook voor het eerst een trainingstenue. En dat moest je dan ook elke keer aandoen. Ik had een keer andere sokken gepakt - een gele en een witte - omdat mijn rode sokken nog niet droog waren. Ze moesten toch een keer gewassen worden. Dat vond Buckingham geen excuus. Ik kreeg een boete van tien gulden, terwijl je met zo'n training maar 7,50 gulden verdiende. Dat heb ik dus geen tweede keer meer geflikt." Het is dus desnoods trainen met natte sokken aan. De tijd dat het semiprofessionele voetbal in Nederland meer hobbyisme is dan werk, lijkt bij Ajax daarmee voorbij. En niet alleen door natte sokken, of de toegenomen trainingsuren. Buckingham stelt, vlak na zijn aantreden, bij het bestuur voor geen spelersvrouwen meer mee te nemen naar uitwedstrijden. Later in het seizoen zegt hij hierover in Het Parool. 'Bij Ajax heb ik het er door gekregen, dat vrouwen niet meer meegaan naar de uitwedstrijden, dat wil zeggen, niet in dezelfde bus of treincoupé als de spelers. Die maatregel is geaccepteerd. Maar het gaat nog steeds niet van harte!" Prijzen Het strenge regime van Buckingham wordt binnen de club geaccepteerd. Dankzij de sportieve successen van Jack Reynolds en Walter Crook is het vertrouwen in Engelsen nog altijd groot bij Ajax. Daarnaast kan Buckingham zijn eigen resultaten bij Ajax als bewijs voor zijn kunde gebruiken. Met nog zes wedstrijden te gaan in het seizoen 1959/1960 staan de Amsterdammers ruim aan kop in de eredivisie. Maar dan komt de klad erin. Op de laatste speeldag is een gelijkspel tegen directe concurrent Feyenoord genoeg voor de titel, maar Ajax verliest in De Kuip met 3-0. Een beslissingswedstrijd moet uiteindelijk uitwijzen wie kampioen wordt. In het Olympisch Stadion wint Ajax met 5-1 van de Rotterdammers. De eerste prijs onder Buckingham is binnen, wat lovende woorden van voorzitter Jan Melchers oplevert. Hij zegt in het Ajax-nieuws over de trainer: 'Een man die harde beslissingen durfde te nemen, omdat hij „het vak" verstaat én omdat hij weet dat successen in Betaald Voetbal onmogelijk zijn, als sentimenten een rol gaan spelen." Buckingham wordt niet alleen met woorden beloond. Hij krijgt een kampioenspremie en voor het volgende seizoen een loonsverhoging. Ook in zijn tweede seizoen begint Ajax voortvarend. Maar net als een seizoen eerder, vallen de resultaten in de slotfase van de competitie tegen. En dit keer kost het Ajax de titel. Het valt Buckingham zwaar, verliezen. Dat merkt ook Van Mourik, die inmiddels zelf een trainersdiploma heeft behaald, na een 'onnodige' nederlaag. "Buckingham was woedend. Hij zei: 'Ger, jij doet vandaag de training.' Hij ging boven in de kantine voor het raam staan, zichtbaar boos. De spelers aten uit mijn hand. Iedereen was bang voor mogelijke consequenties." In maart 1961 geeft Buckingham het bestuur al te kennen terug te willen keren naar Engeland. Het bestuur stemt in, en als Ajax zich begin juni opmaakt voor de bekerfinale tegen NAC, zit Buckingham weer in zijn vaderland. Ajax wint met 3-0. Het bestuur polst Buckingham opnieuw als zijn drie opvolgers niet blijken te voldoen. Buckingham, in privé-sferen waarschijnlijk in rustigere vaarwateren gekomen, hapt toe. Hij komt echter bij een heel ander Ajax terecht. Het bestuur is opgestapt, en de nieuwe voorzitter luistert naar de naam Jaap van Praag. Belangrijke spelers alsWim Anderiesen, Henk Groot, Ger van Mourik en Co Prins zijn vertrokken. Resultaten uit het verleden bieden daarnaast geen garantie voor de toekomst. Buckingham krijgt de ploeg niet aan de praat. Ajax wint slechts zes van de eerste achttien wedstrijden. In januari 1965 vraagt de trainer het bestuur zijn contract te ontbinden, als Fulham hem een baan als manager aanbiedt. 'In mijn hart ben ik altijd meer manager dan trainer geweest,' laat de trainer in De Telegraaf optekenen. En met de sectie Betaald Voetbal bij Ajax die zich nog steeds met de transfers en opstellingen bemoeit, is hij in Amsterdam zeker geen manager. 'Ondanks de vrijheid die Ajax mij liet, waren er aan mijn werk hier beperkingen. Ik geloof dat ik mijn tijd voor voetbal nuttiger kan maken.' Ajax heeft snel een opvolger gevonden. Althans, tot het einde van het seizoen. Het is een oud-speler, een leerling van Jack Reynolds: Rinus Michels. Buckingham op de schouders bij zijn spelers, na het behaalde kampioenschap. Keith Spurgeon mist overwicht. De pas 28-jarige Engelsman kan de oudere spelers niet de baas. Ajax mag onder leiding van de jonge trainer de Intertoto winnen in 1962, na een jaar moet hij zijn spullen pakken van het bestuur. Joseph 'Pepi' Gruber is de volgende die het mag proberen op de bank. De Oostenrijker is bekend in het Nederlandse voetbal, heeft bij Vitesse, DWS en DOS getraind. De resultaten vallen tegen, vooral in eigen huis, en de Ajax-leden morren. Na één seizoen vertrekt Gruber weer. Poging drie: Jack Rowley, een gerenommeerde prof, een man van no-nonsense. In het Ajax-nieuws van september 1963 wordt hij omschreven als een 'patroon' bij wie je de 'kantjes er écht niet van af kunt lopen'. Wordt dat in het begin van het seizoen nog prachtig gevonden, een half jaar later breekt het gebrek aan tact de trainer al op, staat te lezen in het boek 100 jaar Ajax. 'Nadat hij al vele malen door scheidsrechters was terechtgewezen, greep het Ajax-bestuur in. Rowley moest de laatste maanden van de competitie op de tribune plaatsnemen.' Langer dan een seizoen blijft Rowley niet in Amsterdam. En dus komt Ajax in 1964 weer uit bij Vic Buckingham, de Engelsman 1961 t/m 1962 Keith Spurgeon (ENG) Intertoto 1962 -1959 t/m 1961,1964 t/m januari 1965 Vic Buckingham (ENG) Landskampioen 1960, KNVB-beker 1961 1963 t/m 1964 Jack Rowley (ENG) In Ajax Life 9: Rinus Michels verovert met Ajax Europa.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 5