A. 15 'HET IS DE VRAAG OF JE MET DE VOETBALWET ALLES KUNT VOORKOMEN' BUITEN DE LIJNEN ajaxlife Huldiging; Geuzennaam INTERVIEW 30-10-2009 Rellen in de binnenstad voor Ajax - Dinamo Zagreb. 'We zitten toch niet op die bende te wachten?' zijn supporters zelf. Dat ligt voor de hand." Zegt u nu indirect dat Ajax het supportershome intern moet onderbrengen? "Nee hoor. Het is ook een kwestie van het op de juiste plek te zetten in verband met de veiligheid. Je wilt problemen tussen supporters wel voorkomen." Het staat nu op de slechtst denkbare plek? "Daarom! De financiering is het ingewikkelde deel en je zou ook nog kunnen zeggen dat het er helemaal niet moet komen. Dat zou ik dus jammer vinden. Voor de goede supporters. Al zie ik hier voor bijvoorbeeld de Supportersvereniging Ajax ook een rol weggelegd om de eigen achterban te controleren. Ook vanuit het oogpunt van de openbare orde en veiligheid is dit zeer te prefereren." Hoe is de samenwerking met Ajax op dit gebied? "Er wordt geregeld gepraat. Onlangs hebben we hier met Ruimtelijke Ordening over de indeling van het gebied rondom de Arena gesproken, ik zit dan aan tafel met Jeroen Slop of Rik van den Boog. Binnenkort zullen we wel weer verder praten." Bent u eigenlijk Ajacied? "Dat word je vanzelf als burgemeester van Amsterdam. Ik vind het waanzinnig knap wat die jongens allemaal kunnen. Ook tegen Zagreb zag ik fraaie combinaties. Wat ik wel even kwijt wil, is dat het er allemaal niet leuker op wordt." Het spel zelf? "Nee, het gemak waarmee men zich als fan nog kan identificeren met een club. Spelers zijn de ene dag Ajacied en een dag later spelen ze elders. Dat maakt het er niet leuker op. De hoogtijdagen met spelers die opgeleid waren uit de Ajax-stal en die ook tien jaar voor de club speelden, zonder dat er sprake was van 'spelers halen'. Het gemak waarmee iedereen nu weer zegt dat Suarez naar een betere club moet. Daarmee zeg je dus in feite dat Ajax nooit meer ver zal komen in de Champions League. Zonde! Helemaal als je ziet hoeveel goede spelers uitzwerven over Europa." Uit een onderzoek van uw eigen dienst Onderzoek en Statistiek - gehouden onder 440 Amsterdammers - bleek dat men in de hoofdstad niet al te trots is op de club. "Ajax is wel populair in Amsterdam hoor, maar als het niet goed gaat, vindt iedereen het meteen een rotclub. Als ze dan weer kampioen worden...moet je eens kijken..." Dan gaan ze toch weer allemaal naar het Leidseplein... "Ik dacht dat we naar een ander onderwerp gingen." Maken de ongeregeldheden rondom Ajax-Dinamo Zagreb het voor u gemakkelijker om te beslissen of we in de toekomst wel of niet op het Leidseplein gaan huldigen? "Nee. Oké, laat ik eerlijk zijn. Ik zou niets liever willen dan een huldiging op het Leidseplein. Dat is fantastisch. Ik heb er zelf ook mogen staan. Oké, je wordt uitgefloten als burgemeester, maar dat hoort er een beetje bij. Maar als je daarna dat soort uitwassen krijgt, dan kan het gewoon niet meer. De vraag is: slagen we er met z'n allen in om dat op een of andere manier te voorkomen? Misschien moet je een huldiging wel gewoon in het stadion laten plaatsvinden." Strenger toezicht op alcohol- en drugsgebruik helpt ook mee. "Alcohol en drugs spelen inderdaad een rol. De vraag is: ga je door alcohol en drugs lekkerder vechten of ga je vechten omdat je alcohol en drugs hebt genomen?Zeg, gaan we het nog over voetbal hebben? We zitten alleen maar over dat gedoe te praten." Wat vindt u van het 4-3-3-systeem? (Lachend) "Ik vind wel dat Suarez een te grote rol heeft." Even serieus. U bent verantwoordelijk voor de veiligheid in Amsterdam. U moet alle boefjes van de straat houden. "Nou, ik dacht ook wel dat we ons best doen. We hebben uiteraard een beperkte politie-inzet. Minder dan men denkt. Ajax en de Arena zijn verantwoordelijk voor alles in de Arena. Wij daarbuiten. Dat gaat momenteel goed." Wanneer was u zelf voor het laatst bij een wedstrijd? "Ik ga altijd naar de grote wedstrijden, tegen Feyenoord en PSV. Ik heb zondag dan ook een dubbel gevoel bij het lege uitvak. Dat tegen elkaar opzingen, hoort er namelijk wel bij. Als iedereen zijn fatsoen maar houdt. Sommige spreekkoren kunnen gewoon echt niet." Uit een uitspraak van de Hoge Raad blijkt dat het scanderen van kwetsende spreekkoren als 'Harnas, Harnas, Joden aan het gas' beledigend en dus strafbaar is. Een extra middel? "Natuurlijk helpt dat wel. Uiteindelijk gaat het mij daar niet om. Mensen zingen dingen die niets met voetbal te maken hebben. Ze weten dat het kwetsend is op een manier die niet aan het voetbal gerelateerd is. Dat vind ik het beroerde. Kijk, dat er kwetsende spreekkoren zijn omdat je iemand ludiek op zijn Ajax-hart trapt, allez. Dat kun je ook bij Feyenoord- en andere supporters doen. Maar dit hoort daar niet bij." Daar kun je zomaar een trein vol supporters voor terugsturen. "Dat is in het verleden ook wel eens gebeurd." Een groot deel van de supporters afficheert zich tijdens de wedstrijden in het stadion met het Jodendom. Voor hen is het een geuzennaam. Hoe kijkt u daar naar? "Ik zou dat ook willen vermijden. Kan de Supportersvereniging Ajax daar niet iets aan doen?" Hoe meer aandacht er aan wordt gegeven hoe meer het oplaait. Zelfs een oproep van de huidige voorzitter (Uri Coronel, red.) haalt weinig uit. "Het hangt samen met het hooliganisme. Enerzijds is het verbonden met voetbal, maar het staat er net zo goed los van. Een jongentje van twaalf weet echt niet wat hij staat te zingen." Lastige materie. "Het popt op en het is weer weg. Er zijn ook dingen die oppoppen en niet meteen weggaan. Dat zijn ingewikkeldere zaken. Zondag bij Ajax - Feyenoord zal het ook rustiger zijn." Dan verschuift het maatschappelijke probleem zich naar een gratis strandfeest. "Ja. Leuk is het allemaal niet." In hoeverre speelt het geruchtencircuit omtrent 'Hoek van Holland' mee in de keuze om straks in 2011 de ban van Ajax- en Feyenoord-fans te beëindigen of verlengen? "Ik denk inderdaad dat we tegen die tijd breed gaan evalueren." Eind april bellen we nog even voor uw huldigingstandpunt. "Dat lijkt me een goed idee." Huldiging op het Leidseplein? 'Ik zou niets liever willen, maar...' FC Utrecht-fans worden per trein teruggestuurd na kwetsende spreekkoren. Supportershome sluit voor onbepaalde tijd na vondst wapens en harddrugs. Fans van Ajax en ADO Den Haag mogen vijfjaar niet naar eikaars uitduel. Cohen verbiedt huldigingen op Leidseplein. Bekerhuldiging Museumplein eindigt in rellen. Extra veiligheidsmaatregelen rond Ajax - Dinamo Zagreb. Supportershome sluit voor onbepaalde tijd na ongeregeldheden Ajax - Dinamo Zagreb. Supportershome Ajax onder voorwaarden weer open Amsterdam voert mogelijkheid tot bestuurlijk ophouden in bü voetbalgerelateerde situaties, zoals wedstrijden en huldigingen. Directe aanleiding voor dit besluit zijn de ongeregeldheden die zich in mei voordeden tijdens de huldiging van Ajax. Bestuurlijk ophouden is een maatregel waarmee de burgemeester mensen voor de duur van maximaal twaalf uur kan ophouden bü (dreigende) verstoring van de openbare orde. Strenge maatregelen rondom Johan Cruüff Schaal PSV - Feyenoord. Zestien verdachten van rellen na afloop van Ajax-NEC (20 oktober 2007) worden hoofdelük aansprakelük gesteld voor de schade die de groep waartoe zü behoorden heeft aangericht. Zü betalen per persoon een vergoeding van 2700 euro, ongeacht de schade die zü individueel hebben veroorzaakt.' Vüfjarenban naar aanleiding van ongeregeldheden Ajax - Feyenoord. Extra veiligheidsmaatregelen rondom Ajax - Olympique Marseille Strenge veiligheidsmaatregelen rondom oefeninterland Nederland - Engeland. Vüfjarenban Ajax - AD0 Den Haag blüft na evaluatie vooralsnog gehandhaafd. Extra veiligheidsmaatregelen rond Ajax - Dinamo Zagreb Evaluatie vüfjarenban Ajax - Feyenoord. Wellicht afschaffing.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 12