14 P Amsterdam lijkt klaar voor de voetbalwet -I 'LEIDSEPLEIN? EERST MAAR EENS KAMPIOEN WORDEN' MARIUS JOB COHEN (1947) Aan de vooravond van Ajax - Feyenoord en de invoering van de voetbalwet bezocht Ajax Life de burgemeester van Amsterdam. Een gesprek over allesoverheersende randzaken. 'Gaan we het ook nog over voetbal hebben?' ajaxlife Gebiedsverbod Supporters INTERVIEW 30-10-2009 'Het wordt er allemaal niet leuker op' DOOR MIKE VAN DAMME EN SANDER ZELDENRIJK Het heeft even geduurd, maar de voetbalwet wordt in november behandeld in de Eerste Kamer en zou per 1 januari 2010 in werking moeten treden. "Ik ben voor. Nog niet zo heel lang geleden vond er overleg plaats met alle burgemeesters van de steden waar een betaald voetbalorganisatie is gevestigd. Het moet wel heel goed georganiseerd worden. We kunnen pas beginnen op het moment dat we echt weten wat we allemaal wel en niet kunnen doen. Alleen op die manier kun je meteen een slag slaan." tussen twee vuren. Het is mijn taak om te zorgen dat de café-eigenaar me niet aanvliegt omdat zijn café in elkaar is getimmerd. Aan de andere kant willen de supporters dat ik hen een huldiging - het is al weer lang geleden - op het Leidseplein kan beloven. Ondertussen zijn er al veel stadionverboden gegeven. Dat merk je in het stadion. Het is daar is het een stuk rustiger. Het probleem verplaatst zich naar buiten." je moet er wel even goed over nadenken." Dan kom je al snel uit bij de praktische uitvoering van de meldingsplicht? "Inderdaad. Wat betekent dat en hoe ga je het organiseren? Wat betekent dat voor Ajax-hooligans die bijvoorbeeld in Brabant wonen? Moeten die zich in Amsterdam melden? Liever niet. Waar dan wel? Dat moet goed uitgezocht worden. Daarnaast maakt de wet het mogelijk om gebiedsverboden in te stellen. Prima dat het in die wet komt, maar dat doen we al." Hoe ver is de gemeente al met de praktische uitwerking van die meldingsplicht? "In de Kamer is iedereen het eens over de meldingsplicht. De uitwerking moet alleen nog geconcretiseerd worden." Is 1 januari 2010 dan een reële invoerdatum? "Dat is inderdaad de vraag. Vanuit de KNVB wordt daar uiteraard ook over meegedacht. Ik kan daar op dit moment nog weinig over zeggen. Maar goed, het is duidelijk dat alle voetbalsupporters zich hier kapot aan ergeren. Ik zit daarbij altijd Worden die stadionverboden naar uw mening goed gecontroleerd? "Ja, die indruk heb ik wel. De samenwerking met Ajax en de Amsterdam Arena is wat dat betreft uitstekend." De gebiedsverboden moeten het straks mogelijk maken iemand drie maanden van een bepaalde plek te weren. "Dat weet ik niet. We hebben het tegen Dinamo Zagreb zo gebruikt dat we die mensen weer meteen uit de stad konden zetten. Als je het hebt over een periode van drie maanden moet dat ook wel gecontroleerd worden en dan kom ik weer uit bij die meldingsplicht." De uitvoering van de meldingsplicht is al tien jaar een terugkerende discussie. Waarom is dit zo lastig? "Nou ja, op een gegeven moment is het natuurlijk ook een kwestie van doen. Als we dan straks het instrument hebben om het te doen, moeten we het ook doen! Maar In hoeverre is de gemeente Amsterdam zelf bezig met de praktische zaken rondom de introductie van de voetbalwet? "Op dit moment speelt dat nog niet. Wat wel opvalt, is dat veel onderdelen uit die nieuwe wet hier in Amsterdam al ingevoerd zijn op andere doelgroepen, bijvoorbeeld het gebiedsverbod gebruiken wij hier om drugsdealers te weren. In het voortraject is Amsterdam dan ook uitvoerig betrokken geweest. Er wordt nu door het Rijk gewerkt aan een landelijk beleidskader over de praktische zaken. Ook daar praten we mee." Biedt deze wet u voldoende handvaten? "Het is inderdaad de vraag of je met de voetbalwet alles kunt voorkomen. Kijk naar de strandrellen in Hoek van Holland. Dat heeft he-le-maal niks met voetbal te maken, maar het zijn deels wel dezelfde jongens. Als mensen echt rotzooi willen trappen, om welke reden dan ook, dan zul je echt uit andere vaatjes moeten tappen. Wat is er nu leuker dan een gratis strandfeest? Moeten we dat als burgemeesters in de toekomst dan gaan verbieden? Ook dan lijden de goeden weer onder het kleine groepje kwaden. Exact hetzelfde verhaal. Of moeten we meer hekken en toegangscontroles invoeren? Het wordt er allemaal niet leuker op." Welke kant beweegt het zich nu op? "We moeten steeds meer beveiligingsmaatregelen nemen, waardoor we vanzelf een kant op gaan die we eigenlijk niet willen. De vraag is hoe je daar weer van los komt. Die vind ik niet eenvoudig te beantwoorden. Het heeft ook te maken met wat er in de huidige maatschappij zit. Vroeger stuurde je die jongens in militaire dienst of de zee op. Konden ze daar hun wilde haren kwijtraken, maar goed dat hebben we niet meer." Zondag speelt Ajax tegen Feyenoord zonder de aanwezigheid van Rotterdamse fans. In 2002 voelde het invoeren van zo'n maatregel nog als een nederlaag. "Het is niet leuk, maar ik word er wel toe gedwongen. We zitten toch niet op die bende te wachten? Neem afgelopen week. Dan komt er zo'n groep uit Zagreb hier de boel afbranden en dan vinden de Nederlandse hooligans het nog leuk ook." Daar was de gemeente echter wel goed op voorbereid. "De Amsterdamse politie doet het hier verdomd goed om het allemaal een beetje onder controle te houden. Zij hebben ook een lastige taak. Ze zijn ontzettend goed in 'crowd control'." Zo goed dat we in de toekomst weer kunnen gaan huldigen op het Leidseplein? "Laat Ajax eerst maar eens kampioen worden." Wat een flauw antwoord. "Je moet dit soort vragen nooit beantwoorden als ze nog niet aan de orde zijn." Alle Ajax-fans willen weten of ze in de toekomst weer eens op het 'Leidse' kunnen feestvieren. "Dat begrijp ik. Al die fans zijn het helemaal met mij eens. Eerst maar eens kampioen worden, haha." Wilt u wel iets zeggen over de toekomst van het supportershome, naast de Amsterdam Arena? "Daar kan ik duidelijker over zijn. Ik vind dat er een supportershome moet zijn. Ik vind ook dat we er een goede plek voor moeten vinden. Dat is verdomd ingewikkeld. Het is bovendien ook duur om het te doen, maar ik vind wel dat het er moet zijn. Daarbij is dit in eerste instantie vooral een zaak van Ajax en 18 oktober geboren in Haarlem behaalt diploma Gymnasium A publiekrecht Rijksuniversiteit Groningen promotie Rijksuniversiteit Leiden (studierechten in het wetenschappelijk onderwijs) vertrekt als rector magnificus aan de Rijksuniversiteit Limburg staatssecretaris Onderwijs en Wetenschappen rector magnificus Rijksuniversiteit Limburg, lid van de Eerste Kamer, laatste twee jaar als fractievoorzitter Staatssecretaris van Justitie wordt op 17januari geïnstalleerd als burgemeester van Amsterdam

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 11