Ajax de wijde wereld in iPMfflll Ajax onderneemt een nieuwe poging om 'de wereld' te veroveren. In een serie verhalen kijkt Ajax Life wat er voor de club op de verschillende continenten te winnen valt. In deel 4: de officieuze afdeling van Ajax in Australië. ACHTERGROND ajaxlife 22-10-2009 Overzee Blauwdruk De TIPS-methode nu ook Down Under Genoeg animo voor, en genoeg talent in het Australische voetbal. moeten anders en daar zijn we volop mee bezig. Ook proberen we het jeugdvoetbal beter in kaart te brengen, want er zit zoveel talent hier. Het voetbal concentreert zich hier rond de grote steden, maar op het platteland, en dat is in Australië een groot gebied, is het allemaal wat minder gestructureerd." Bas van den Brink kan sinds een maand of vijf ook meepraten over de ontwikkeling van het Australische voetbal. De verdediger verruilde FC Omniworld dit jaar voor Gold Coast United en roemt vooral de werklust van zijn collega's. "De werkethiek is perfect, ze zullen echt nooit afsnijden bij een rondje lopen om het veld. Misschien is het tactisch en technisch wat minder, maar dat camoufleren ze goed met hun inzet. Het niveau is ook redelijk goed, over het algemeen vergelijkbaar met de clubs onderin de eredivisie of de toppers in de eerste divisie." Volgens Van den Brink heeft Ajax wel degelijk wat te zoeken in Australië. "Een combinatie van de technische vaardigheden van een Ajax-speler en de inzet van een Australische speler zou ideaal zijn," denkt de verdediger hardop na over de mogelijke resultaten van een Ajax-academy Dozvn Under. "De vraag is alleen of je die spelers dan op hun zeventiende of achttiende al naar Nederland kan sturen. Dat lijkt me een behoorlijke cultuuromslag. Mijn ploeggenoot Jason Culina heeft laten zien dat het wel kan, maar hij vertelde dat hij het soms best moeilijk heeft gehad." Culina kwam op zijn achttiende naar Ajax, maar Berger kent verhalen van Australische talenten die nog vroeger richting Europa trokken. "In het verleden zijn veel jongens al op jonge leeftijd weggegaan en dat proberen we nu zo veel mogelijk te voorkomen. Als je beter wilt worden, moet je de talenten hier houden. Daarom wordt de opleiding ook door ons, de bond, gedaan. De beste spelers in de regio worden bij elkaar gezet in opleidingscentra en er wordt steeds doorgeselecteerd. Ook letten we strenger op naleving van de Fifa-reglementen. Spelers onder de achttien mogen geen overzeese transfer maken en we zorgen ervoor dat die regels strikt worden nageleefd." Berger beschermt 'zijn' talenten, maar zou er geen problemen mee hebben als Ajax alsnog zou besluiten een afdeling te starten in Australië. "Zolang het maar met de goede bedoelingen is." Henri van der Aat, die Fontein na zijn vertrek bij Ajax opvolgde, had nog wel contact met Magrone over zijn 'Ajax Australia-project', maar dat contact dateert inmiddels van ongeveer een jaar geleden. "Op dat moment had het geen prioriteit bij ons. Er waren toen andere zaken die aandacht verdienden," aldus Van der Aat, die Australië wel een interessant continent vindt voor Ajax. "Jazeker, het is een groot gebied met veel voetballiefhebbers en een land waar voetbal steeds belangrijker wordt." Wellicht dat het er ooit nog wel van komt: Ajax Australia. DOOR DAVID KUIPERS Het scheelde niet veel of Ajax had een voetbalschool in Australië gehad. Ruim een jaar geleden moesten eigenlijk alleen de krabbels van Maarten Fontein, toenmalig algemeen directeur bij Ajax, en David Magrone, eigenaar van het Football Centre of Excellence, nog onder een samenwerkingsverband worden gezet. "We zouden partners worden en het idee was dat ik in Australië talenten op ging leiden voor Ajax," vertelt Magrone, oud-profvoetballer, over de vergevorderde plannen die hij had. "Het zou Ajax geen geld gaan kosten. Ik mocht hier de naam van Ajax gebruiken en de beste talenten zouden één keer per jaar op stage komen in Amsterdam. Werden er spelers die van mijn academy kwamen doorverkocht, dan kwam een percentage van het bedrag terug naar Australië." De constructie was daarmee anders dan bij bijvoorbeeld Ajax Cape Town. In Amsterdam zou men weinig omkijken hebben naar het 'Ajax Australia-project'. Het plan zag er op papier mooi uit, maar werd nooit uitgevoerd. Fontein en Martin van Geel vertrokken na het rapport van Uri Coronel uit de Arena en daarmee ging ook de deal niet door, amper een week voor de ondertekening van het contract. Geen officiële dependance van Ajax in Australië dus, maar wel een officieuze. Magrone voert op de website van zijn voetbalschool het logo van Ajax om spelers te werven en werkt ook met de zogenaamde TIPS-methode. Techniek, Inzicht, Persoonlijkheid en Snelheid. Of in Australië: Technique, Insight, Personality and Speed. Dé vier basiselementen van de Ajax- opleiding. "Ik ben vijf weken in Amsterdam geweest en heb toen dagelijks op De Toekomst rondgelopen," vertelt Magrone over de stage die hij liep bij Ajax. "Ik heb trainingen bijgewoond, heb trainingen gegeven en gewerkt met onder andere Frank de Boer, Bryan Roy en Arnold Mühren. In die periode is mijn hele kijk op voetbal veranderd en al de kennis die ik bij Ajax heb opgedaan, gebruik ik nu ook op mijn eigen academy. De Ajax-methode is de blauwdruk voor mijn aanpak." De academy van Magrone is wat David Magrone liep vijf weken rond bij Ajax, en keek onder meer bij Frank de Boer de kunst van de Ajax-training af. de aanpak betreft uniek, want in Australië ligt de focus normaal gesproken vooral op het fysiek. "Die jongens hier zijn allemaal beresterk, terwijl de tekortkomingen juist liggen op tactisch en technisch gebied," zegt Han Berger, die sinds 1 januari 2009 als technisch directeur bij de Australische bond werkzaam is. "De prioriteiten

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 9