231 EREDIVISIE 'EEN GOED INITIATIEF' 1 BORD OP SCHOOT SUPPORTERSPANEL SPREEKT ajaxlife Van alle 400.000 Eredivisie Live abonnees zijn de meeste Ajax- supporter. Biedt de zender voldoende om het interessant te houden voor Ajacieden? En wat kan er in de toekomst nog verwacht worden? EREDIVISIE EREDIVISIE LIVE VAN 'T SCHIP NAAR MELBOURNE: Eredivisie Live: top of flop? Het supporterspanel spreekt zich uit. COLUMN OPINIE 22-10-2009 'Eredivisie Live en Sport 1 kannibaliseren elkaar' Alex Tielbeke, directeur Eredivisie CV: "We zitten nu in het tweede jaar en zijn heel tevreden met de start. De naamsbekendheid is goed, onze abonnees geven een 8 als rapportcijfer en de doelstellingen wat het aantal abonnees betreft zijn gehaald. We zitten nu op 400.000 en dat is volgens schema. Wat na vorig jaar bleek, is dat mensen meer live-voetbal in plaats van praatprogramma's willen zien doordeweeks. Daar hebben we aan voldaan door de rechten voor de Europa League, KNVB Beker en Jong Oranje vast te leggen." "Wat Ajax betreft, zijn we aan het kijken of we naast de live wedstrijden en Ajax TV meer kunnen doen. Ajax denkt interessante content te kunnen leveren en wij zijn daar momenteel over in gesprek. Wat dat precies is? Daar ga ik nog niets over zeggen. Wij staan er in ieder geval voor open." Komen er meer Ajax-programma's op Eredivisie Live? Tielbeke staat er open voor. "Ook ik hoor de geluiden over een fusie met Sportl, maar dat is wat mij betreft niet aan de orde. Toen wij begonnen, hebben we daar met Sportl over gesproken, maar hadden we veel verschil van inzicht. Ik heb niet het gevoel dat dit nu, ruim een jaar later, anders is. Ik weet dat in Nederland normaal gesproken niet wordt betaald voor tv, maar dat gaat in de toekomst veranderen. Bovendien bewijzen we met 400.000 abonnees - en ook Sportl heeft voldoende abonnementen - voorlopig het tegendeel." Hidde van Warmerdam, presentator Studio Ajax: "Er ligt inmiddels een dvd op het bureau van Eredivisie CV. AT5 en Aegon zouden het te gek vinden als Studio Ajax uitgezonden gaat worden op Eredivisie Live. Sterker nog, het liefst zo snel mogelijk! Jeroen Bakker, tv-director Stroom Mediacommunicatie: "Puur kwalitatief gezien laat Eredivisie Live weinig te wensen over. Ze hadden het eigenlijk al heel snel goed voor elkaar. Alleen bij de start waren er wat kinderziektes. Maar ik denk niet dat ze op deze manier kunnen doorgroeien naar de 800.000 abonnees. Met 500.000 klanten zitten ze wel aan hun plafond, denk ik. In de dekking van digitale tv valt nog wel wat winst te halen. Maar stel dat die dekking de komende jaren verdubbelt, dan kun je niet simpelweg de verdubbelingfactor toepassen op het aantal abonnees." "Een fusie met Sportl lijkt me geen goede keuze. Die twee kannibaliseren elkaar. De Eredivisie Live-kijker wil graag sport dicht bij huis en wil niet een klein beetje extra betalen voor meer aanbod. Eredivisie Live zoals het er nu staat, werkt ook. In het aanbod kan nog wel een stuk meerwaarde zitten. Op welke wijze is alleen moeilijk in te schatten. Omdat Ajacieden de grootste afnemers zijn, is meer Ajax- content zeker te overwegen. Mocht dat problemen opleveren met fans van andere clubs, dan kun je altijd op kanaal 1 iets over Ajax uitzenden en op kanaal 2 iets over Feyenoord." 'Ik heb het' is de slogan van Eredivisie Live. Maar hebben de stemmers op ajaxlife.nl het ook, willen ze het of laten ze de betaalzender links liggen? We zochten het uit. Ik heb het 54% Ik heb het niet, te duur 16% Ik stream het, illegaal via internet 14% Ik wil het, bjj fusie met Sportl 12% Ik neem het 3% Ik kijk het, betaald via internet 1% John van 't Schip heeft Ajax ingeruild voor Melbourne Heat, dat volgend jaar op het hoogste podium in Australië gaat acteren. Wat vinden de bezoekers van Ajax Life van zijn overgang? Jammer, weer een echte Ajacied weg 38% Prima, hü voegde toch weinig toe 22% Wat kan mij het schelen... 15% Leuk, kan Marco ook mee 14% Zonde, hij is heel belangrijk 6% Slim, is het beloofde voetballand 5% 1549 stemmen DOOR BAS ABRESCH Elwin Schmid: Ik heb Eredivisie Live op mijn telefoon. Als ik vijf euro per maand bijbetaalde, kreeg ik het erbij en dat sprak me wel aan. Als ik Ajax kan kijken, dan kijk ik ook. Het voordeel van tv kijken op je mobiel is dat je het overal kunt zien. Zolang ik Eredivisie Live op mijn mobiel heb, vind ik het niet nodig om het op tv ook te nemen. De filmpjes van Ajax TV kijk ik meestal op internet en ook de andere Ajax-nieuwtjes volg ik via internet, dus daar heb ik Eredivisie Live niet voor nodig. Als ze zouden samengaan met Sportl zou ik het top vinden, want dan kan ik ook buitenlands voetbal kijken." -*■ Peter Nederlof: "Een Ajacied die r ^7 uit en thuis meegaat, r1 zoals ik, heeft Eredivisie Live niet nodig. Daarnaast ga ik waar mogelijk op zaterdag bij de Al kijken en op maandagavond bij Jong Ajax. Tel daarbij op de Champions League avonden en mijn vrije tijd zit al bijna vol. Met alle respect, maar wat heb ik dan aan Eredivisie Live? De prijs vind ik niet veel en ik vind het een goed initiatief. Zeker als je wat verder weg woont en niet altijd naar Ajax kan. Maar ik volg Ajax uit en thuis en dan biedt Eredivisie Live mij te weinig extra's om een abonnement te nemen." Rob Peters: "Door omstandigheden heb ik geen seizoenkaart meer en dus kijk ik Ajax zowel uit als thuis via Eredivisie Live. Ik ben uitermate tevreden en maak er in het weekeinde veel gebruik van. Ze hebben met Jan van Halst de beste analist van Nederland en daar ben ik blij mee. Doordeweeks zijn er veel herhalingen te zien, maar dat wordt nu minder met de wedstrijden voor de beker, Europa League en Jong Oranje die tegenwoordig ook worden uitgezonden. Ajax TV kijk ik wel eens, maar is geen must voor mij. De prijs vind ik in prima verhouding staan met wat wordt aangeboden. Ik hoop dat ze zo doorgaan." Het fenomeen betaaltelevisie is in ons land, nota bene een van de best bekabelde landen ter wereld, nog steeds niet goed geaccepteerd. Wü zijn dan ook het enige land in Europa waar de opbrengsten uit de televisierechten van het betaalde voetbal primair komen uit de hoek van het open net en daar achteraan sukkelt betaaltelevisie. Spiegelen aan andere landen is altijd gevaarlijk, maar toch kunnen we er niet omheen. De Engelse Premier League, wat entertainment betreft de absolute winnaar in het voetballandschap, incasseert jaarlijks van de abonneekanalen van betaalzender BSkyB het tienvoudige van wat publiekszender BBC voor de samenvattingen moet schuiven. Ik heb het over ruim een miljard euro per seizoen. In dat grote Engeland kwam uit het niets opeens een concurrent voor BSkyB. Twee Ierse entrepreneurs introduceerden de betaalzender Setanta en wisten banken ervan te overtuigen dat het businessmodel klopte. Setanta kaapte voor enkele honderden miljoenen een aantal 'live'- pakketten voor de neus van BSkyB weg, maar haastige spoed is zelden goed. Setanta ontplofte omdat de consument in de war werd gebracht. BSkyB heeft het nu weer voor het zeggen. Ik wil hier maar mee zeggen dat er in Engeland kennelijk geen ruimte is voor twee abonneezenders. Zouden wü er dan niet, met de toch al achterblijvende acceptatie van het fenomeen betaaltelevisie, beter aan doen de twee aanbieders (Sportl en Eredivisie Live) in elkaar te schuiven? Alleen dan kan er namelijk echt, met goede marketing, overtuigend worden gecommuniceerd richting de nogal lakse Nederlandse televisieconsument. Alleen dan kan een eredivisie een echte vuist maken en de samenvattingen pas vrij geven om een uur of tien zondagavond. Hoe hard dit ook zal overkomen - het zou immers het einde zijn van het 'zeven uur, bord op schoot' fenomeen - het zou wel de inkomsten voor 'ons' voetbal substantieel verhogen met alle positieve gevolgen vandien. Betere kwaliteit voetbal, behoud van smaakmakende spelers, meer en betere deelname in Europa, enzovoort. In alle Europese landen vormen de opbrengsten uit televisierechten de belangrijkste bron van inkomsten voor het voetbal. Bü ons is het echter volstrekt anders. Ajax mag vanuit de hoek van televisierechten op dit moment een schamele 5 a 6 miljoen euro verwachten. Zet dat aftegen bijvoorbeeld inkomsten uit sponsoring (toch gauw een slordige 25 miljoen), dan begrijpt een ieder opeens waarom het voetbal in ons land stil staat en er in de landen om ons heen grote stappen voorwaarts worden gemaakt. Ajax - Zagreb was nog niet zo lang geleden een eitje. Vandaag de dag is het een harde dobber. Frank van den Wall Bake www.vdwbconsult.nl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 7