V 'HET VERTREK VAN DEMY HEEFT INVLOED' 4t BOUD'S 1NN Wil AZ nog iets van dit seizoen maken, dan mogen de Alkmaarders eigenlijk niet van Ajax verliezen. Aanvoerder Stijn Schaars hoopt dat de puzzelstukjes snel in elkaar vallen. 'We moeten weer op zoek naar de klik.' ajaxlife Koeman De Zeeuw V FC Dordrecht heeft in de bekerwedstrijd tegen Ajax wat te bewijzen. Niet eens zozeer op het veld, maar wel daarbuiten. De laatste twee keer dat De Schapenkoppen een op tv live uitgezonden wedstrijd speelden, ging het namelijk mis op de tribunes. Dat moet anders, maar als Ajax richting het Rijnmondgebied komt, geeft dat altijd spanningen. AJAX LEDEN 10%KORTING De gehele Adidas Ajax-collectie, uit en thuis, op voorraad! r -j r Kijk op: www, bouds-mn, n I VOORUITBLIK 22-10-2009 Schaars raakt met AZ in neerwaartse spiraal DOOR MIKE VAN DAMME Het is om wanhopig van te worden als speler van AZ: denk je stand te houden bij koploper FC Twente, krijg je in de blessuretijd alsnog de beslissende treffer om je oren (3-2). Hoeveel Alkmaarders zullen na het duel hebben gedacht: dit was vorig seizoen niet gebeurd.Het zal aanvoerder Stijn Schaars ongetwijfeld door zijn hoofd zijn geschoten. De 25-jarige middenvelder stelt eerder in de week tijdens een gesprek met Ajax Life immers dat de ploeg 'dit seizoen doelpunten tegen krijgt, die we vorig jaar zelf maakten.' "Dan kom je in een neerwaartse spiraal terecht," vervolgt hij. "Het zit in kleine dingen. Natuurlijk wilden we voortborduren op vorig seizoen. Misschien zijn we op een of andere manier toch gaan verslappen, is die vijf procent die iedereen vorig jaar extra gaf, er nu niet." Veel is er echter niet veranderd in de selectie ten opzichte van vorig seizoen. Er staat weliswaar een nieuwe trainer voor de groep, met Ronald Koeman, maar de spelersgroep is nagenoeg hetzelfde gebleven. De enige noemenswaardige transfer was die van Demy de Zeeuw naar Ajax. Spelers als Moussa Dembélé, Mounir El Hamdaoui en Schaars zelf bleven in Alkmaar. En toch gaat het een stuk minder. Om de situatie te visualiseren, stelt de aanvoerder dat de spreekwoordelijke puzzelstukjes weer op hun plaats moeten vallen. Het vertrek van De Zeeuw, de trainerswisseling, het winnen van de titel; het heeft allemaal invloed op de huidige selectie. Net als dat het faillissement van de DSB Bank op korte of lange termijn ook zijn weerslag heeft op AZ. Over de hoofdsponsor praat Schaars echter niet. "Ik ben niet bang dat de situatie bij de DSB Bank een sportieve uitwerking heeft. Ik ben er niet heel erg mee bezig. We moeten ons concentreren op Arsenal (gisteren gespeeld, red.) en Ajax. We hebben dus genoeg om ons mee bezig te houden. We krijgen een mooie periode." En hoe zit het met die andere puzzelstukjes? Zoals Ronald Koeman? De huidige trainer laat zijn spelers meer los dan Louis van Gaal deed. Hij eist meer verantwoordelijkheden van zijn selectie, die daar nog niet altijd goed mee om kan gaan. Het duel met FC Utrecht (1-0 nederlaag) is wat Schaars betreft het dieptepunt: "Die wedstrijd hebben we elkaar tekort gedaan. Iedereen vond zijn eigen BV'tje belangrijker dan de ploeg. We hebben het er met elkaar over gehad dat dit niet de bedoeling kon zijn. De wedstrijden daarna stond er weer een team." Dat de lossere aanpak oorzaak is van de slechte resultaten, gelooft Schaars niet. "Het zou kunnen hoor, maar het ging twee jaar geleden onder Van Gaal ook slecht. Het jaar daarop werden we kampioen. En Van Gaal wilde overigens ook dat we onze verantwoordelijkheden namen. Hij was alleen heel erg van de details. Koeman wil meer dat we het in het veld zelf oplossen. Dat is wennen, maar ik vind wel dat er een klik is. Ik heb niet het idee dat we ergens mee bezig zijn dat nergens toe leidt." Een ander puzzelstukje heet De Zeeuw. De middenvelder was vorig seizoen belangrijk op het middenveld van AZ, vooral creatief. Wie erg simpel redeneert, zal het succes en teloorgang van AZ en de wederopstanding van Ajax aan De Zeeuw toekennen. Zonder de invloed van zijn oud-teamgenoot te bagatelliseren, noemt Schaars zulke redeneringen 'de waan van de dag'. "Er werd ook gezegd dat ik AZ kampioen heb gemaakt, omdat ik twee jaar terug niet speelde en vorig jaar wel. Dat is niet waar. Demy was natuurlijk wel belangrijk voor ons, hij was basisspeler. Zijn vertrek heeft dus invloed. Een andere jongen moet zijn plek overnemen, zijn draai vinden." Over De Zeeuw gesproken, was Schaars verrast dat zijn teamgenoot kampioen AZ verruilde voor Ajax? "Zonder AZ tekort te doen, Ajax is toch een grotere club. Dat komt door de historie. Bij Ajax sta je meer onder druk dan hier, daar wordt elk jaar succes verwacht. AZ heeft wel een topploeg, maar is wat dat betreft nog geen topclub. Dus in zekere zin is het een stap vooruit. Of het de stap is die Demy echt nodig had, weet ik niet. Hij is er blij mee, daar gaat het om. Ik zou zelf eerder naar het buitenland gaan." Terug naar de puzzel. Ook het predicaat landskampioen heeft zo zijn invloed, merkt Schaars. Niet dat de druk op de spelersgroep of trainer groter is dan een jaar geleden, maar tegenstanders gaan wel anders spelen. "Ploegen spelen nu met vijf verdedigers tegen ons. Dat hebben we vorig jaar nooit gehad. Daar moet je doorheen breken, een antwoord op vinden. Maar dat mag niet te lang duren, anders hebben we al te veel verliespunten gehaald." Nu wil het geval dat Ajax ook vooral problemen heeft met tegenstanders die met vijf verdedigers spelen. Neem Timisoara en Sparta. Een defensief AZ kan in de topper zorgen dat de eerste stukjes eindelijk goed gaan vallen. "Ik denk niet dat we ons heel erg gaan aanpassen aan Ajax. Daar hebben we de laatste vijf jaar te veel voor gepresteerd. Dat is niet des AZ." 3 oktober2004 AZ Alkmaar - Ajax 0-0 18 september2005 AZ Alkmaar - Ajax 4-2 25 februari 2007 AZ Alkmaar-Ajax 1-1 23 september2007 AZ Alkmaar-Ajax 2-3 23 november2008 AZ Alkmaar - Ajax 2-0 winst - gelijk - verlies Dordrecht heeft wat te bewijzen DOOR DAVID KUIPERS Twee gedachten schieten door het hoofd van Olav Ouwerkerk als zijn club in de late uurtjes van 24 september in het bekertoernooi aan Ajax wordt gekoppeld. "Als eerste dacht ik: mooier kan het niet. Maar meteen daarna ook: Dat wordt een hoop werk," zegt de algemeen manager van Dordrecht. "Nog geen negen uur na de loting zijn we al begonnen met de voorbereiding op 30 november 1983 DS'79-Ajax 1-2 31 januari 1988 DS '79 - Ajax 1-3 3 mei 1992 SW/Dordrecht '90 - Ajax 0-5 16 augustus 1992 SW/Dordrecht '90 - Ajax 0-3 19 februari 1995 Dordrecht '90 - Ajax 1 -3 winst - 9 9 9 9 9 gelijk - verlies deze wedstrijd. Het vergt voor een kleine club als Dordrecht een hoop werk, maar we willen alles in goede banen leiden. Deze wedstrijd is voor ons een kans om een goede beurt te maken." Een goede beurt na twee mindere optredens bij voorgaande live wedstrijden. In het bekerduel met Roda JC, twee jaar geleden, ging het al eens fout aan de Krommedijk. Er werden vuurwerk en rookbommen afgestoken en een toeschouwer wist het veld op te komen. Tegen Cambuur Leeuwarden ging het dit seizoen opnieuw mis. De wedstrijd werd tijdelijk gestaakt nadat een grensrechter was bekogeld met plastic bierglazen en aanstekers. De nieuwste testcase wordt een lastige voor Dordrecht, want als Ajax ook maar een Johan Versluis wil het Dordrecht-publiek tot rust brengen tegen Cambuur. schijnbeweging maakt richting het Rijnmondgebied, zorgt dat al voor spanningen. "Wij horen ook allerlei geruchten over van alles en nog wat," zegt Ouwerkerk over de verhalen dat Feyenoord-fans al kaarten hebben bemachtigd voor de wedstrijd. "Maar iedere Ajax-supporter die met de bus naar Dordrecht komt, wordt goed ontvangen en keert veilig terug naar huis, dat verzeker ik je." m Ll'i itIh-tk-x tact Nnk<l>nd rfjti ciivurRccxupucujif

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 3