Prediker Pantelic 'WE MOETEN ALLES GEVEN, VOOR ELKAAR' Als Marko Pantelic geen talent voor voetbal had, kon hij zo dominee worden. De Serviër kan vol passie zijn geloof over brengen. Het geloof van teamspirit. ajaxlife Saamhorigheid Nomaden INTERVIEW 4 W 22-10-2009 X i 'Ik vecht voor het team' DOOR MIKE VAN DAMME Hij ziet er uit als een rouwdouwer uit de Balkan, met een fletse spijkerbroek aan en een donderblauwe muts op, die een deel van zijn lange haren bedekt. Om het beeld compleet te maken, houdt Marko Pantelic een telefoon aan zijn linkeroor, terwijl hij over het terrein van De Toekomst sjokt. Als hij een paar minuten later in het perszaaltje - onder de hoofdtribune op het jeugdcomplex - aanschuift, blijft van het rouwdouwerimago maar weinig over. Geen vluchtige antwoorden, geen clichés voor de 31-jarige Serviër - hoewel hij zich één keer laat verleiden tot de uitspraak 'Dat is voetbal'. Verder alleen maar weloverwogen woorden, en een duidelijke visie. Een intellectueel, of beter, een prediker zit aan tafel. Pantelic neemt de tijd om zijn voetbalvisie uit te leggen. De kern: voetbal is een teamsport, met nadruk op team. Geen plaats voor zelfzuchtigheid. Het is een opmerkelijke uitspraak voor een spits die toch vaak het doel weet te vinden: 45 doelpunten in 114 wedstrijden voor Hertha BSC, en 26 treffers in 44 duels voor Rode Ster Belgrado. En bij Ajax scoorde hij in vier competitieduels ook al twee keer. Toch stelt Pantelic dat hij een van de weinige aanvallers is 'die niet voor eigen succes gaat'. "Ik speel en vecht echt voor het team." En hij heeft cijfers die dat kunnen onderbouwen. "Ik heb in de WK-kwalificatie één keer gescoord, maar wel zeven assists gegeven." Pantelic wil zijn zienswijze ook overbrengen op zijn teamgenoten bij Ajax. Na ruim een maand in Amsterdam concludeert hij dat er genoeg talent in de groep zit, en dat hij te maken heeft met een goede trainer, van wie hij 'zeker nog wat kan leren'. "We kunnen zeker bij de eerste twee eindigen in de Nederlandse competitie. En in Europa? Dan heb je wat meer geluk nodig. Met de loting, maar ook tijdens de wedstrijden. Tegen Anderlecht en Timisoara waren we duidelijk de betere ploeg, maar wisten toch niet te winnen." Het vertrouwen in de ploeg is groot, maar de Serviër ziet ook nog verbeterpunten, en juist op 'zijn' vlak: de saamhorigheid. "We moeten honderd procent geven, elk uurtje dat we op de club zijn. Maar niet alleen alles geven voor jezelf of omdat je je verantwoordelijkheden wilt nemen, maar juist alles geven voor elkaar, voor het team." Met die wilskracht is van alles mogelijk. Neem het nationale team van Servië, dat zich al heeft geplaatst voor het WK in Zuid-Afrika. De ploeg van Pantelic en Miralem Sulejmani (die overigens niet veel speeltijd kreeg) eindigde als eerste in de groep, en liet onder andere vice- wereldkampioen Frankrijk onder zich. "Servië is maar een klein land, met niet meer dan tien miljoen inwoners. Voor onze landgenoten zijn we nu helden." Het geheim van het succes, volgens recordinternational (29 caps) Pantelic? "We hebben respect voor elkaar, geven alles voor elkaar. Jonge spelers luisteren naar de oudere spelers. Maar met mij kunnen ze ook discussiëren. Bij sommige oudere spelers is hun wil wet. Ik probeer de jongeren wel te beschermen." Jonge Serviërs; de naam Sulejmani moet dan wel vallen. De Ajacied heeft zijn grootse vorm van SC Heerenveen nog niet kunnen etaleren, en komt steeds meer onder druk te staan in Amsterdam. Pantelic: "De media hebben hem gepusht, hebben gezorgd voor nog meer druk op zijn schouders. Voor hem is het daardoor moeilijk om zo vrij als een vogel te spelen, zoals bij SC Heerenveen." "Ik praat veel met hem, probeer hem weer dat vrije gevoel te geven. Hij moet meer vertrouwen in zichzelf krijgen. Dat komt wel als hij een wedstrijd of vier, vijf goed speelt. Zelfs voor een speler van dertig jaar voor wie veel geld is betaald, is het moeilijk om meteen te presteren. Kijk maar naar Ronaldinho bij AC Milan." Tijd heelt alle wonden. Sulejmani moet door een periode heen, zoals Pantelic dat zelf ook heeft moeten doen. Het begin van zijn voetbalcarrière werd gekenmerkt door veel verhuizingen. Griekenland, Frankrijk, Zwitserland, Spanje, Oostenrijk, Servië; hij speelde, op een uitzondering na, nergens langer dan een seizoen. Dit nomadenbestaan druist tegen zijn eigen visie in: wie voor zijn team voetbalt, zal die ploeg niet zo snel verlaten. Pantelic vond uiteindelijk zijn rust bij Hertha BSC, waar hij van 2005 tot deze zomer onder contract stond. Over zijn periode als voetbalnomade weet hij niets meer, beweert hij. "Ik kan me ook geen andere vrouwen meer herinneren dan de vrouw waar ik nu al zeven jaar bij ben. Het was een ander leven. Ik ben veranderd." Zijn eenjarig contract bij Ajax betekent wat hem betreft dan ook niet dat hij volgend seizoen vertrekt, ook al heeft hij nog de wens in een grotere competitie te spelen. "Als ik geen problemen had gehad bij Hertha BSC, had ik daar misschien wel mijn carrière beëindigd. Mijn focus ligt nu bij Ajax. Misschien is dit wel mijn laatste club. Het ligt er aan hoe het gaat. Ik sta nog steeds achter mijn woorden dat Ajax mijn eerste gesprekspartner blijft. In december kijken we wat we verder gaan doen." Het is nu zaak zijn draai te vinden bij Ajax, zodat hij zijn visie ook bij zijn teamgenoten kan prediken. Pantelic is een winnaar, denkt niet aan één punt als de ploeg achter staat. En de Serviër weet wat je nodig hebt om te winnen. Juist, teamspirit.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 16