'ALLEEN DE NAMEN ZIJN ANDERS' 'JE MOET BEGRIJPEN DAT HIJ HEEL EMOTIONEEL IS' ajaxlife Zigeuner Krunoslav Jurcic is de volgende trainer die mag proberen Dinamo Zagreb Europees succes te schenken. Een man van sportief succes, maar weinig woorden. CIJFER: 6,5 EUROPA LEAGUE 22-10-2009 De Bad Blue Boys zijn Mamie zat, en vielen hem aan in Timisoara. en Modric helpen daar natuurlijk ook bij. Dinamo Zagreb heerst in Kroatië, werd de laatste vier jaar met groot gemak kampioen. Maar Mamic wil meer. Succes in Europa, succes in de Champions League. En daar stokt het. De ploeg sneuvelt elk jaar kansloos in de voorronden van het kampioenenbal. Hoe hongerig naar succes hij is, blijkt uit de hoeveelheid trainers die ondanks de successen in eigen land sneuvelden. Krunoslav Jurcic is de zesde trainer in vier jaar. Het blijkt ook uit zijn reactie na de verrassende overwinning op Ajax, in 2007. Mamic trakteerde de aanwezigen op het vliegveld van Zagreb op een heuse striptease. De supporters van Dinamo worden in eigen land al jaren verwend. Ook dit seizoen staat de ploeg uit de hoofdstad ruim bovenaan. Maar Mamic wordt niet meer gedoogd. De harde kern, de Bad Blue Boys, zet zich elke week hard af tegen de vice-president. En dat blijft niet bij spreekkoren als 'Mamic zigeuner, verlaat ons heilige land'. "De supporters hekelen dat Mamic zichzelf identificeert met Dinamo. Hij zegt vaak: 'Dinamo, dat ben ik'. Dat schiet bij de fanatieke supporters in het verkeerde keelgat," aldus de Kroatische journalist. Een boegbeeld voor de club kan de vijftigjarige Kroaat ook niet worden genoemd. Neem de eerder genoemde incidenten. Neem zijn Hitlergroet na de overwinning op het Litouwse Ekranes in 2006, of zijn ongepaste avances voor een buikdanseres in Azerbeidzjan. Neem de beschuldigingen van omkoperij.Tel daar de verkoop van de beste spelers bovenop, en het is duidelijk waarom de supporters hem liever kwijt dan rijk zijn. In Timisoara escaleerde de woede van de Bad Blue Boys. Ze bekogelden Mamic met bierflesjes. De rust lijkt alleen terug te kunnen keren met sportief succes in Europa. En daar moet Ajax onder meer het slachtoffer van worden. Dinamo Zagreb staat een punt boven de Amsterdammers in groep A, en een overwinning in Amsterdam betekent een flinke stap richting de volgende ronde. Een nederlaag kan ook gevolgen hebben. Door het verlies tegen Anderlecht legde Mamic sterspeler Mario Mandzukic een boete op van 100.000 euro. "Dat doet hij wel vaker," aldus de Kroatische journalist. "De ene dag scheldt hij topspelers uit voor van alles en nog wat, de volgende dag draagt hij ze liefdesgedichten voor." Aan Mandzukic zal het in Amsterdam dus niet liggen. Hij zal na het duel liever een serenade voor zijn hotelkamer krijgen dan een scheldpartij van de emotionele Mamic. "Ik verwacht altijd een overwinning. Dat deed ik als voetballer, dat doe ik als coach. Winnen is de essentie van het voetbal, en van sport in het algemeen." "Ik ben zelf niet naar een wedstrjjd van Ajax geweest, mijn assistent wel. Ik heb hun laatste wedstrijden wel gezien op dvd." "Het verschil zit in de namen. Er zijn maar twee of drie spelers die destijds speelden en nu nog bij Dinamo spelen. Maar onze stijl van voetbal is niet veranderd." "Alle teams zijn sterk, en kunnen goed voetbal spelen op een hoog Europees niveau. Het zal dus spannend worden." "Daar ga ik niet op in. Het is grote onzin." (SZ) Milan Badeü CIJFER: 6,5 Speelt onopvallend en als hij al een keer opvalt, komt dat omdat hij slordig balverlies lijdt. Is geen centrale middenvelder die de lijnen uitzet en de aanvallers met een splijtende pass bedient. Maar wat mag je verwachten van een speler die pas twintig jaar is. Andrej Kramaric CIJFER: 6,5 Heeft Inzaghi-trekjes. Laatje als keeper de bal los, staat hij al voor je om je fout af te straffen. Is ook vaak op het randje van buitenspel te vinden. Komt echter weinig in echte scoringspositie. Pedro Morales CIJFER: 8,5 Kan uitgroeien tot een ware nachtmerrie voor tegenstanders. Scoort veel, en lijkt vooral met die andere sterspeler, Mario Mandzukic, een goede verstandhouding te hebben in het veld. Ivica Vrdoljak CIJFER: 5 Heeft het zelfs tegen het redelijk zwakke Rijeka moeilijk. Levert onder druk de bal te vaak in bij de tegenstander. Een bal afpakken zonder een overtreding te maken is een kunst die hü ook nog niet onder de knie heeft. Schakelt wel redelijk snel om bü balverlies. Mario Mandzukic CIJFER: 8 Een groot talent. Is balvast, heeft een goed inzicht. Laat zich voor een aanvaller vrij vaak terugzakken. Werd vorig jaar topscorer met zestien treffers, heeft er dit seizoen ook al zes gescoord. Is niet zelfzuchtig, en heeft dus ook al menig assist op zijn naam staan. Tomislav Butina CIJFER: 7 Zijn hoogtijdagen lijken voorbij, sinds 2006 speelt hij niet meer voor het nationale team van Kroatië. De doelman krijgt nog steeds heel weinig treffers tegen. Zag er bij het eerste doelpunt van Anderlecht - een vrije trap van ver - echter niet geheel onschuldig uit. Etto Hü mag een Kroatisch paspoort hebben, Etto is toch echt een Braziliaan. En Brazilianen willen aanvallen. De rechtsback is dan ook niet vies van een sprintje naar voren. Een goede voorzet is geen logisch gevolg. Laat daarnaast zün man wel eens lopen. Robert Kovac CIJFER: 7,5 De middenlün is het einde van de wereld voor de aanvoerder. Bemoeit zich zelfs niet met corners. Is opbouwend de sterkste verdediger, maar dat zegt meer over zün kompanen in de achterhoede, dan over de international. Verdedigend houdt de 35-jarige oud-speler van onder meer Bayern München en Juventus zich goed staande. Dejan Lovren CIJFER: 6,5 De pas twintigjarige Kroaat ziet in Kovac waarschünlük zün grote voorbeeld. Staat vaak op één lijn met de aanvoerder, en levert ook büna alle ballen in bü de andere centrumverdediger. Opbouwen zal dus niet zün sterkste punt zün. Vormt met Kovac wel een uiterst solide verdedigingsduo. Leandro Cufré CIJFER: 7 De dertigjarige Argentün is ook al geen begenadigd opbouwer, maar durft net als Etto wel aanvallend zün steentje bü te dragen. Hü doet dat wel meer gecontroleerd. Is moeilük van de bal te zetten, en kan aardig koppen. IÜa Sivonjic CIJFER: 7,5 Staat op papier rechtshalf in een 4-4-2-systeem, maar de linkspoot is zeer aanvallend ingesteld. Hü trekt büna altüd naar binnen, om met links op doel te kunnen schieten. Zal niet snel buitenom gaan om een voorzet te geven. Voor Urby Emanuelson dus zaak voldoende te knüpen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 14