SOVS IIP Michael van Praag 10 INTERVIEW Michael van Praag komt als bondsvoorzitter van de KNVB en Uefa-bestuurder op voor de belangen van vele clubs. Maar nog steeds is in zijn hart slechts plaats voor één club: Ajax. Een gesprek over boegbeelden, restricties en uitstraling. ±.\J 22-10-2009 ajaxlife Boegbeeld Coronel ajaxlife INTERVIEW 4 4 22-10-2009 X X Champions League Fairplay Uitstraling; 'Elke dag wordt mij gevraagd: wat is er toch met Ajax?' DOOR MIKE VAN DAMME EN SANDER ZELDENRIJK eindverantwoordelijke. Ik ging daar vroeger ook staan. Het had veel indruk gemaakt als hij Marco in bescherming had genomen, omdat een paar weken eerder hetzelfde was gebeurd. Maar dat is mijn mening." De rolverdeling tussen directie en bestuur is erg veranderd na het rapport-Coronel, dat stelde dat de voorzitter niet meer het boegbeeld moet zijn. Was u verrast door de uitkomst? "Nee, want ik heb me al vóór het rapport over de rolverdeling verwonderd. Ik was destijds nog voorzitter van de Eredivisie CV. Bij vergaderingen kwamen voor Ajax altijd John Jaakke (voorzitter, red.) en Maarten Fontein (algemeen directeur, red.), en dan zat Jaakke Fontein te overrulen aan tafel. Dat kan niet." "De voorzitter is de voorzitter van de Raad van Commissarissen, en die hoort daar eigenlijk niet te zijn. Ik dronk twee keer per jaar een kop koffie met Jaakke, op zijn verzoek. Ik wist dus wel dat de Raad van Commissarissen er veel te dicht op zat. Dat heb ik hem ook gezegd. Maar het was in die RvC zo afgesproken." Was er iets dat u wel verwonderde? "Ja, maar dat heeft eigenlijk niets met het rapport te maken. Ik begrijp nog steeds niet waarom Fontein op straat is gezet. Die man heeft fantastische deals gesloten (onder meer met Aegon, red.), en is afgerekend op iets dat hij nota bene van de Raad van Commissarissen niet mocht: het gezicht van Ajax zijn. Hij mocht niet naar buiten treden, dat moest de voorzitter doen. En uiteindelijk is hij afgerekend op het feit dat hij niet het gezicht was." "Het gevolg is dat Ajax op bestuurlijk niveau internationaal niet meer meetelt. We hebben in mijn periode heel omzichtig opgebouwd dat we als club zitting konden nemen in allerlei commissies binnen de Uefa. Dicht bij het vuur dus. Er is door Rummenigge gepusht Ajax bij de ECA te krijgen. Fontein is gekozen in het ECA-bestuur, alleen wel op persoonlijke titel. Dus toen hij werd ontslagen, was Ajax ook ineens zijn invloed kwijt. Ik zit er te ver van af - na mijn vertrek in 2003 heb ik me niet meer met de club bemoeid - om alle details te weten, maar ik heb deze gang van zaken nooit kunnen begrijpen." Uri Coronel houdt zich als voorzitter wel heel erg op de Bent u een Martin Jol-adept? "Ja. Bij de Europese Supercup kwam Karl-Heinz Rummenigge (voorzitter van de European Club Association en Bayern München, red.) naar me toe. Hij zei: 'Michael, daar heeft Ajax nou een goede zet mee gedaan.' Als zo'n man dat zegt, ga ik er vanuit dat het zo is. Ik zie Jol alleen op televisie, of langs het veld. Maar ook op mij heeft hij indruk gemaakt." Wat voor indruk? "Ik vind hem een enorme persoonlijkheid. Ik weet nog dat Demy de Zeeuw zijn entree maakte bij Ajax. In mijn ogen, ik heb niet veel verstand van voetbal, deed hij dat heel goed. Na afloop zei Jol dat hij het 'wel aardig' had gedaan. Toen dacht ik: jij bent de juiste man op de juiste plaats." Is hij wat betreft persoonlijkheid een andere trainer dan Ajax gewend is? "Laat ik maar even over mijn tijd praten. Wij hadden Louis van Gaal, natuurlijk een persoonlijkheid ten top. Voor Leo Beenhakker geldt hetzelfde. De andere trainers (onder wie Morten Olsen en Jan Wouters, red.) vond ik qua uitstraling een stuk rustiger, bescheidener. Ik vind het wel goed dat Ajax nu weer een vent heeft die er gewoon staat." "Ik moet wel zeggen dat ik het doodzonde vind dat Marco van Basten gemeend heeft na een jaar te moeten stoppen. Ik ben een groot Van Basten-adept, vind hem een geweldige gozer. Ik heb altijd al geroepen dat het in het tweede seizoen moet gebeuren. Dat hebben we helaas niet mogen meemaken." Had u zijn vertrek zien aankomen? "Weet je wanneer ik het zag aankomen? De tweede keer dat de supporters hem te na kwamen, zeg maar. Na Sparta-Ajax. Ik zag hem op het journaal, met een blik in zijn ogen van: jeetje, wat gebeurt hier, waarom moet ik dit doen? Toen zei ik tegen mijn vrouw: 'Let op, dit is een brug te ver. Die gaat weg.' Ik heb het hem overigens nooit gevraagd of dat de reden was. Ik vind ook dat niet hij daar had moeten staan, maar Rik van den Boog." Waarom? "Hij is de algemeen directeur en achtergrond. Je hoort hem zelden in de media. "Coronel is een persoonlijke vriend van me. Hij wilde echt geen voorzitter worden. Zijn vrouw is er ook een maand boos over geweest dat hij het toch is gaan doen. Ik vind het te prijzen dat hij het toch heeft gedaan nadat de club niemand anders kon vinden. Er werd, omdat hij ook commissievoorzitter was, meteen gezegd dat hij dat eigenlijk altijd al had gewild. Ik zweer op mijn kind dat het niet zo is." Hij toont zich wel betrokken. "Hij is een ongelooflijke en goede Ajacied. Ik heb acht jaar met hem in het bestuur gezeten. Hij is eigenlijk niet iemand voor op de achtergrond. Het liefst doet hij alles zelf, en zal dus ook heel betrokken blijven. Dat vind ik ook goed. Maar naar buiten toe moet duidelijk zijn voor iedereen wie het gezicht van de club is. Anders geeft het onduidelijkheid." "Ik vind het wel jammer dat je de huidige algemeen directeur zo weinig ziet. Van den Boog is maar op een paar vergaderingen van de KNVB of de ECV geweest. Henri van der Aat (commercieel directeur, red.) komt wel, doet het ook prima, maar hij is niet de algemeen directeur. Hoe kun je directeur van Ajax zijn als je je weinig in de wereld begeeft waar je directeur in bent?" Het kan zo afgesproken zijn binnen de directie. "Dat kan, en niets ten nadele van Henri van der Aat hoor, maar kom dan met z'n tweeën. Vrijwel alle clubs doen dat. Weet je, ik ben Ajacied. Het gaat me aan het hart dat de club het op die manier doet, met name omdat andere clubs mij er op aanspreken." U zei net dat u na 2003 echt afstand nam. Maar als u dit ziet gebeuren, heeft u dan niet de neiging om uw stem toch te laten horen? "Ja, dat heb ik, maar dat kan ik niet meer doen als bondsvoorzitter. Ik behartig de belangen van iedereen. Ze zeggen wel eens bij andere clubs dat ik zo neutraal ben, terwijl iedereen weet dat ik Ajacied ben. Ik probeer het heel erg te scheiden. Soms overdrijf ik een beetje. Van den Boog zei bij zijn aanstelling dat Ajax in staat moet zijn de finale van de Champions League te halen. Dat heeft u ook wel eens gezegd. "Ik geloof dat ook. Ajax heeft echter één probleem; de club is niet goed in het kopen van spelers. Dat was in mijn tijd ook al zo. Als ik nu weer naar PSV kijk: je kunt zeggen wat je wilt, maar daar staat weer een team om je vingers bij af te likken. En het zijn allemaal spelers van buiten. Ik kan er maar niet achter komen waarom dat bij Ajax niet lukt. Dat is jammer. Je kunt niet alleen maar opleiden en opleiden. Je moet ook ervaren spelers van buiten kunnen halen." "In mijn periode hebben we ook spelers gekocht die het bij lange na niet waarmaakten. Ik wil Kinkladze Nikos Machlas is een van de vele 'miskopen' van Ajax. Een groot probleem is ook dat spelers op steeds jongere leeftijd vertrekken. Daar gaat u iets aan doen. "Ik niet hoor. De Uefa is van plan de zaken te gaan reguleren. Je kunt een club niet vertellen hoe het zijn huishouding moet doen en wat wel en niet mag. Maar je kunt wel regelen dat je voor de Uefa- competities bepaalde eisen gaat stellen." Zoals de home grown-regeling, waardoor acht van de 25 selectiespelers uit de eigen opleiding moeten komen? "Het meest ideale zou zijn als de 6+5-regeling ingevoerd kan worden. Dan is alles heel duidelijk. In bijvoorbeeld de Premier League moet je dan met zes Engelsen spelen. Dat is voorlopig niet aan de orde, omdat het tegen de EU-regels ingaat. Wij richten ons op de home grown-regeling, waarbij je een speler minimaal drie jaar zelf moet hebben opgeleid. Die speler moet zijn eerste contract ook bij die club tekenen, voor drie jaar. De Uefa en de clubs willen daar zelfs vijf jaar van maken, maar daar gaan de spelersvakbonden niet mee akkoord, denk ik. Waar iedereen het wel mee eens is, is dat we transfers voor spelers jonger dan achttien jaar moeten verbieden." Dat klinkt goed voor een club als Ajax. Net als financial fairplay. "Dat plan is vorige maand aangenomen door het Uefa-bestuur en wordt nu verder uitgewerkt. Alle clubs en bonden zijn voor de komst van financial fairplay, al zullen de meningsverschillen wel toenemen als de contouren duidelijker worden." "Het plan moet er uiteindelijk toe leiden dat clubs niet meer geld uitgeven dan dat ze genereren. En dan genereren op een normale manier. Dus bijvoorbeeld via sponsoring, seizoenkaarten, merchandising. En dus niet via een suikeroom die de tekorten even aanvult. Daar willen we vanaf." Voor Nederlandse clubs kan dit een voordeel zijn. "Voor ons zal weinig veranderen. De KNVB heeft al een zwaar licentiesysteem, waar goed op gelet wordt. Als je Real Madrid bent, kun je geld lenen bij banken zonder het terug te betalen of slechts een gedeelte. Dat soort financiële nog maar eens noemen, die ons veel geld heeft gekost. En Nikos Machlas. Hij kwam bij Ajax binnen als Europees topscorer. Ik zal het nooit vergeten dat Karei Aalbers (destijds voorzitter van Vitesse, red.) tijdens de onderhandelingen zei op televisie: 'De kanonnen staan op scherp!' Toen kwam Machlas...niets." Dat hunt u niet verklaren? "Ik kan dat niet verklaren. Al heb ik de indruk dat wij altijd spelers willen omvormen. Bij Machlas was het eigenlijk simpel: je moest de bal van achteren de diepte in sturen. In de eerste meters rende hij iedereen eruit. Wij lieten hem met de rug naar de goal spelen. Dat kon hij niet. Je moet een timmerman ook niet vragen een straatje te leggen. Maar goed, dit is gewoon lekenpraat." "Als je vraagt of Ajax nog een keer de finale van de Champions League kan halen, zeg ik 'ja', maar dan moet de club ook goed kunnen inkopen. En dat is dus niet alleen kwestie van een grote naam kopen. Dat hebben wij ook gedaan. Het moet wel iemand zijn die in het geheel past, die van toegevoegde waarde is." Van Praag is in gesprek met Ajax Life openhartig over Ajax. Is dat niet een beetje vragen naar de bekende weg? Iedereen weet toch waarom de kleinere landen afhaken? "Nee. PSV heeft immers toch ook jaren achtereen redelijk succesvol in de Champions League meegedaan. En ze vragen niet wat er mis is met Feyenoord. Ajax is nog steeds, en terecht ook, bekend om zijn jeugdopleiding. Dat ziet men. Maar ze begrijpen niet dat als je zo'n goede jeugdopleiding hebt, dat je dan niet in staat bent om internationaal een rol van betekenis te kunnen spelen." injecties kunnen dadelijk niet meer. Als een eigenaar dan alsnog dertig miljoen euro in de club wil stoppen, is dat prima. Maar dan alleen in de infrastructuur of de jeugdopleiding." "Ik verwacht dat het landschap flink zal veranderen, al zal de aantrekkingskracht van Engelse en Spaanse clubs groot blijven. Er komt ook een maximum van 25 spelers in een selectie. Als clubs het dus met minder spelers moeten doen, kun je de overgebleven spelers nog steeds een goed salaris geven. Alleen blijven er voor andere clubs dan ook genoeg goede spelers over." "Om op Ajax terug te komen: het grootste talent zal altijd wel weggaan, maar nu gebeurt het kamerbreed. Als je een beetje kunt voetballen, ben je zo weg. Voor die jongens zal het over twee, drie jaar wel iets moeilijker worden om weg te komen. Dat is voor Ajax weer gunstig, denk ik." Ajax terug naar de Europese top... "Internationaal moeten we wel bij de les blijven. Ajax leeft te lang op de historie. Er gaat geen dag voorbij als ik voor de Uefa op pad ben, en dat wordt gevraagd: wat is er toch met Ajax? Echt waar, ik overdrijf het niet. Dan zeggen ze: 'Jullie deden vroeger altijd mee, ik zie jullie niet meer.'" mee geconfronteerd. Ik zit bij de Uefa op die plek omdat ik voorzitter van Ajax ben geweest. Ook wel omdat ik bondsvoorzitter van de KNVB ben, dat vinden ze ook een voorwaarde. Maar voorzitter van Ajax spreekt meer aan." "Dan zijn we terug bij het begin: als we nou beter waren in het kopen van spelers, zou in combinatie met onze eigen jeugd zomaar weer iets kunnen gebeuren. Ik heb veel vertrouwen in de huidige mensen bij Ajax. Ik hoop alleen dat ze in staat zijn om elkaar een keer de tijd te geven. In het voetbal, niet alleen bij Ajax, was het vroeger al de waan van de dag, maar nu lijkt het zelfs de waan van het uur. Hoe wij met mensen in het voetbal omgaan, is idioot. Die weer weg, die afgeschreven. Ik begrijp daar niets van." Daarom was het ook wrang dat Van Basten zelf opstapte. Hij leek de tijd wel te krijgen. "Inderdaad. Ik weet niet hoe lang het contract van Jol is? Drie jaar? Laat hem die tijd gewoon zitten. Dat zou goed voor de club zijn. Hij moet de tijd krijgen iets van deze ploeg te maken. Dat kan hij." Het gaat toch om geld? "Dat is ook zo. Ik leg ook uit dat spelers Ajax nu verlaten als ze twintig zijn, waar ze dat in mijn tijd pas deden als ze 24 jaar waren. Daar wordt aan gewerkt, maar vooralsnog zitten we wel met dat probleem. Ze vragen het ook omdat ze Ajax er graag bij hebben in de Champions League. Dat waardeert de status van het toernooi op. Daarmee wil ik AZ niet tekort doen, ik gunde die ploeg het kampioenschap echt, maar Ajax is toch Ajax. Dat voel ik, daar word ik Ryan Babel vertrok op twintigjarige leeftijd bij Ajax. Michael van Praag staat bekend om zijn goede band met supporters. In zijn tijd als Ajax-voorzitter kon iedere fan hem dan ook gewoon bellen op zijn mobiele nummer. Als bondsvoorzitter van de KNVB pleit hij nu voor een herintroductie van de SOVS, het Samenwerkende Orgaan voor Voetbal Supporters. Het overkoepelende orgaan viel uiteen wegens een gebrek aan draagvlak. "Het was onverstandig dat Ajax en Feyenoord destijds als eerste uit de SOVS stapten. De KNVB wil één gesprekspartner, maar nu staan de supportersverenigingen buitenspel. De SOVS hebben we destijds met z'n allen opgericht, en werd ook erkend door 'Den Haag'. Wil je als supportersvereniging internationaal meetellen, dan moeten de verenigingen zich weer aansluiten," roept de bondsvoorzitter op vanuit de Zeister bossen. De Supportersvereniging Ajax onderzoekt sinds het omvallen van de SOVS al nieuwe initiatieven en ziet de uitnodiging van de KNVB dan ook graag tegemoet. (SZ)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 10