'LANDSBELANG GAAT VOOR EIGEN ONTWIKKELING' T TEAM J Rondom de laatste interlands van Oranje laaide de discussie weer op: moet Edwin van der Sar voor het WK terugkeren onder de lat of is Maarten Stekelenburg goed genoeg? Drie experts buigen zich over deze vraag. SUPPORTERSPANEL SPREEKT Edwin van der Sar of toch Maarten Stekelenburg onder de lat bij Oranje? Het supporterspanel buigt zich ook over de kwestie. ajaxlife COLUMN 'STEKELENBURG IN ORANJE...' 'DINSDAG 1 SEPTEMBER HEEFT AJAX...' Ik zit in Torbole aan het groenblauwe Gardameer met de TVM-schaatsploeg. Ajax vult mün gedachten. Mün schoonvader:Er zün twee topclubs in Nederland, Ajax 1 en Ajax 2'. Hü zou trots op mü zün. Als argeloze buitenstaander kük ik met interesse naar dit Ajax. Een stoere, ervaren trainer aan het roer. Eén die robuustheid uitstraalt. Een man die voor niets en niemand terugdeinst. De rug recht, de armen voor de borst gevouwen. Zijn blik enigszins starend in de verte. Zou h[j over de Toekomst nadenken, krijgen we een doorbraak van talent? Mijn doel: Ajax kampioen, Suarez moet dat doen, lees ik zijn gedachten. Dan realiseer ik me dat ik als sportpsycholoog geleerd heb te kijken naar waarneembaar gedrag. Dus wat doet Jol? Jol maakt Suarez belangrijk voor Ajax. Hü heeft hem de aanvoerdersband gegeven, die wat knellend om zijn arm zit. Hü laat zich uit in de trant van als Suarez goed is, speelt Ajax goed', wat Suarez verantwoordelük maakt voor het eindresultaat. Dat is trouwens niet tegen dovemansoren gezegd. Gewaardeerde collega's van Jol hebben onmiddellük naar isolerende en neutraliserende maatregelen gegrepen om Suarez niet goed te laten spelen. De doelpuntenproductie lag even stil. Wat denkt Jol? 'Ik bouw toch een team om Luis.' Of: 'Zolang Luis niet uit zün eigen voorzetten kan scoren, heb ik een goed team nodig.' Een team, wat was de definitie ook al weer? Een team is 'een speciaal type groep, waarvan de belangrükste kenmerken zün: collectieve identiteit, een gemeen- schappelük doel, gestructureerde interactiepatronen en commu nicatiemethoden, wederzüdse taakafhankelükheid, gedeelde verantwoordelükheid en interper- soonlüke aantrekkingskracht'. Is Jol aan het teambuilden gesla gen door Suarez als boegbeeld te gebruiken? Met allemaal een Ajax- shirt aan zit het wel goed met de collectieve identiteit. Bü het gemeenschappelüke doel twüfel ik even. Zouden er geen Ajax-reser- ves zün die gewoon in de basis willen staan en niet onmiddellük aan 'Ajax kampioen' denken. Of als doel hebben zichzelf 'in de küker spelen'. Zou Jol toch even moeten checken. De wederzüdse taakafhankelük heid hoort helemaal bü voetbal. Samenspelen. Maradona flitst door mün gedachten. Op eigen helft pikt hü de bal op, passeert achteloos een handvol tegenstan ders en drukt de bal tegen het net. Zou Suarez dat ook kunnen? Hoef je geen tüd in een team te steken. Die gedeelde verantwoordelükheid heb je dan ook niet nodig. Plots zie ik het beeld voor me van de andere spelers die bü Suarez elk hun stukje verantwoordelükheid komen inleveren. Hü is dan alleen voor het resultaat verantwoor delük. Jol zal het anders bedoeld hebben, stel ik mezelf gerust. Van der Sar krijgt van ook van A ax-supporters de voorkeur boven Stekelenburg. Piet Schrijvers, oud-doelman van Oranje (46 caps) en Ajax: "Wat mij betreft is er geen discussie. Als Van der Sar fit en beschikbaar is, moet hij mee. Hij is gewoon de beste. Stekelenburg staat al heel lang stil, ik had de laatste jaren meer van hem verwacht. Hij is nog steeds geen keeper die punten voor je pakt. Zijn reflexen en één-tegen-één-situaties zijn goed, maar bij hoge ballen durft hij niet uit te komen. Hij moet gaan heersen voor zijn goal, er moet echt iemand staan. 'Niemand kan mij bedreigen'; die instelling mis ik bij hem. Medespelers luisteren eerder naar een keeper die zich echt laat gelden en presteert. Maarten moet gewoon ballen pakken, niet zeuren en het laten zien. Maar hij moet dat wel snel gaan doen, want over één of twee jaar is hij te oud om nog dingen te leren. Het is niet voor niets dat Ajax het contract met Kenneth Vermeer heeft verlengd. De club staart zich niet meer blind op Stekelenburg." Stanley Menzo, oud-doelman van Oranje (6 caps) en Ajax: "Dat er zoveel over Van der Sar gesproken wordt, getuigt van weinig respect en vertrouwen naar Stekelenburg toe. Nu roept iedereen om Van der Sar, maar als hij het straks niet doet, is Stekelenburg dan ineens wel weer goed genoeg? Dat is een motie van wantrouwen. Stekelenburg is de beste die we hebben op dit moment, want Van der Sar heeft nog niet aangegeven terug te komen op zijn besluit om te stoppen. Stekelenburg keept al jaren op internationaal niveau, heeft ook meerdere interlands op zijn naam. Hij kan nog beter, zou ook wat minder blessures moeten hebben. Maar op dit moment is hij voor mij de juiste man op de juiste plaats." Jan van Halst, voetbalanalist: "Ik vind Maarten zeker goed genoeg voor Oranje. De kritiek dat hij stil is blijven staan in zijn ontwikkeling deel ik niet. Ik vind hem juist rijper geworden, hij maakt minder fouten de laatste tijd. Ik blijf hem de meest getalenteerde keeper van Nederland vinden, maar hij heeft de pech dat de beste van de wereld ook een Nederlander is. Of pech, het is juist een voordeel. Hij kan enorm veel leren van Van der Sar, die ik zeker terug zou vragen voor het WK. Hij is de Godfather van de ploeg. Met zijn ervaringen en kwaliteiten behoort hij tot de absolute wereldtop. Stekelenburg moet zich niet gefrustreerd gaan voelen daardoor, hij moet het zien als een uitdaging en een leermoment. Na het WK moet hij zich met die bagage verder ontwikkelen." (BA) OPINIE W "*^1 17-09-2009 Wordt Stekelenburg gesard bij het WK? Hardy Menkehorst sportpsycholoog VSPN Nu het WK steeds dichterbü komt, lijkt de roep om doelman Edwin van der Sar ook groter te worden. Maar verkiezen Ajax-supporters hem ook boven 'eigen' trots Maarten Stekelenburg? Goede keeper, Van der Sar echter beter Dat wordt vissen in Zuid-Afrika Olé, olé. Van der Sar is passé Hü is gelükwaardig aan Van der Sar 2388 stemmen 75% 11% 8% 6% Vlak voor het verstrijken van de transferdeadline trok Ajax Kerlon, Zé Eduardo en Marko Pantelic aan. Maar welke conclusie trokken de bezoekers van ajaxlife.nl na het binnenhalen van deze spelers? de broodnodige inhaalslag gemaakt 26% vooral aan toekomst gewerkt, met 2 jeugdspelers 25% gefaald, want waar is die sterke verdediger? 25% een voorschot op de titel genomen 24% 2166 stemmen Roelof Emck: "Mijn voorkeur gaat uit naar Stekelenburg. Natuurlijk, Van der Sar heeft de ervaring en de routine, maar Stekelenburg heeft de toekomst. Ik weet ook wel dat je op een WK niet moet gaan experimenteren of aan de toekomst moet denken, maar Stekelenburg is gewoon goed genoeg. Hij is de keeper van Ajax 1, dan heb je toch voldoende kwaliteiten? Bij grote voetballers zul je altijd de roep om een terugkeer horen. Als Jaap Stam of Edgar Davids nog actief was, zou ook om hen geroepen zijn. Begrijp me niet verkeerd, Van der Sar mag van mij mee, maar als Stekelenburg de doelman van Oranje is op het WK vind ik dat prima." Alex de Mol: "Ik vind dat de beste moet spelen. En als dat op dat moment Van der Sar is, moet hij onder de lat staan. Stekelenburg is een van de betere keepers van Nederland, maar ik vind dat hij zich de laatste jaren te weinig heeft ontwikkeld. Vooral bij hoge ballen vind ik hem matig. Ik mis bij hem een beetje wat bijvoorbeeld Piet Schrijvers wel had: je doel uitkomen, knie naar voren en die bal pakken. Stekelenburg heeft wel het postuur om indrukwekkend over te komen; ik zou als spits aan de kant gaan. Maar hij lijkt altijd te twijfelen en niet te durven." Arnold Hoexum: "Het landsbelang gaat voor de ontwikkeling van Stekelenburg. Dus zeg ik: als Van der Sar goed in vorm is, moet hij mee. Hij is de beste keeper van Nederland en Stekelenburg de op een na beste. Van der Sar is foutloos en straalt heel veel rust uit. Stekelenburg is nog wat onrustiger in het doel. Als je hem het WK 'ontzegt', geloof ik niet dat je hem remt in zijn ontwikkeling. Hij zal dan als tweede keeper meegaan en op die manier kan hij van Van der Sar ook ontzettend veel leren. Stekelenburg heeft de tijd, hij komt nog wel."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 7