=1 100 jaar Ajax' trainers, van Kirwan tot Jol 'VAN KOL WAS STRENG, KORTAF. OOK TEGEN DIE KLEINE JONGETJES' Volgend jaar zomer is het honderd jaar geleden dat Ajax zijn eerste hoofdtrainer aanstelde. Ajax Life blikt terug op het rijke en soms turbulente verleden in de dug-out. Dit keer de coaches tijdens de Tweede Wereldoorlog. V ajaxlife Liefhebbers 1910 1920 1930 194) 1950 1960 1970 1980 1990 2000 2010 HISTORIE 17-09-2009 Oorlog of niet, presteren blijft belangrijk DOOR MIKE VAN DAMME Ajax speelt in 1940 in een noodcompetitie, en mist enkele spelers die zijn opgeroepen voor het leger. Het veertigjarig bestaan van de club, op 18 maart, wordt sober gevierd, en door de 'benarde tijdsomstandigheden' wordt het reünistendiner afgelast. Maar ondanks de dreiging van een oorlog gaat het leven bij Ajax in die eerste maanden gewoon door. In het clubblad wordt gemopperd over het slechte spel en de zesde plaats in de noodcompetitie, trainer Jack Reynolds blijft zijn tactische tips op papier zetten (dit keer heten ze 'Technische Wenken') en de redactie verwacht eind april een maand later gewoon de volgende editie van het Ajaxnieuws te kunnen publiceren. Uiteindelijk verschijnt het eerstvolgende clubblad pas eind september. En de wereld ziet er dan geheel anders uit: de Tweede Wereldoorlog heeft Nederland bereikt, Reynolds is door zijn Engelse nationaliteit door de Duitsers opgepakt en in een werkkamp gezet, het Stadion wordt deels door de Wehrmacht gebruikt om soldaten te kwartieren, en Ajax ziet de noodzaak de entreeprijzen flink te verlagen. De wereld mag in vuur en vlam staan, de sportieve prestaties blijven Wim Volkers, de penningmeester die ineens trainer werd. voor de clubmensen 'gewoon' van evident belang. Omdat de noodcompetitie is opgeheven en daardoor promotie en degradatie weer mogelijk zijn - en door de mogelijke komst van de hoofdklasse - worden de trainingen vlak na het uitbreken van de oorlog hervat. De eerste maanden wordt Reynolds vervangen door Ajax-lid en leraar lichamelijke opvoeding Jan Distelbrink. Als duidelijk wordt dat good old Jack niet snel zal terugkeren, gaat Ajax op zoek naar een opvolger. Het bestuur komt uit bij de Hongaar Vilmos Halpern, een goede bekende in het Nederlandse voetbal. De eenmalige Hongaarse international - tegen Italië breekt hij zijn enkel op vier plaatsen - heeft eerder Roermond, Juliana, HSC enVUC getraind. 'Hij mag zeker in staat worden geacht onze vereeniging weder aan de spits van het Nederlandsche voetbal te brengen', schrijft tweede secretaris Jan Schubert in het Ajaxnieuws. Halpern neemt de gelegenheid zijn visie toe te lichten in het clubblad, en kondigt een verjonging van het eerste elftal aan. 'Het roemvolle elftal is achteruitgegaan, want verschillende spelers gaan langzamerhand tot de „oudjes" behooren. Om te beginnen zal het dus mijn taak zijn, een nieuwe generatie op te kweeken, een generatie van spelers, die er voor moeten zorgen, dat Ajax haar grooten naam zal handhaven.' De trainer vraagt van zijn spelers 'geestdrift', 'vechtlust' en 'kameraadschap' en vraagt aan de lezer het 'artikeltje tot later te bewaren'. Oftewel: Hapern vraagt de tijd om zijn verjongingskuur om te zetten in sportieve successen. In werkelijkheid treedt Ajax nagenoeg met hetzelfde team als een jaar eerder aan (op de gestopte Wim Anderiesen en Piet van Reenen na). Mede omdat niet Halpern, maar een elftalcommissie (al jaren) de opstelling maakt. De trainer heeft slechts een adviserende rol. Het eerste elftal in het seizoen 1940/1941 Zo ging dat bij Reynolds, zo gaat het dus ook bij Halpern. De visies van Reynolds en Halpern verschillen amper van elkaar. De Hongaar, die de rubriek 'Technische Wenken' overneemt, stelt net als zijn voorganger dat spelers eikaars positie moeten overnemen, en dat dribbelen uit den boze is. Voetbal is een teamsport, met het motto 'Alle elf als één man'. Halpern vraagt om tijd, maar vertrekt zelf al na een teleurstellend seizoen, waarin Ajax na een inhaalslag nog als tweede eindigt. Doordat er geen einde aan de oorlog lijkt te komen, keert de Hongaar terug naar zijn vaderland. De sfeer in Nederland wordt steeds grimmiger, en als het seizoen 1941/1942 begint, mogen joden zich niet meer langer laten zien op sportaccommodaties. Binnen Ajax zijn dan ook grotere zorgen dan het aanstellen van een nieuwe trainer. Penningmeester Wim Volkers en bestuurscommissaris Arie de Wit nemen een seizoen lang de trainingen over. Volkers (later nog voorzitter van Ajax) is oud-international, De Wit heeft het als voetballer nooit verder geschopt dan Ajax 3. "Zij waren echte liefhebbers, werden ook niet door de club betaald," met helemaal rechts trainer Vilmos Halpern. herinnert Ajax-archivaris Wim Schoevaart, zelf jarenlang lid van de elftalcommissie, zich. "Trainen was in die tijd al moeilijk, dat kon alleen nog in de zaal. Het ging dan ook op en neer dat seizoen." En het eindigt met 'neer'. Ajax wordt zesde, en ondanks de zware tijd doet dat bij de clubmensen pijn. Zo staat in het clubblad na de mededeling dat Ajax zesde is geëindigd: 'Dat is lang niet mooi meer en arme oude Jack moet, toen deze cijfers onder zijn oogen kwamen, stiekum een traan hebben weggepinkt.' In de zomer van 1942 kan Ajax weer over een echte trainer beschikken, en voor het eerst wordt een contract gesloten met een Nederlander. Oud-Ajacied Dolf van Kol keert na wat andere clubs in en rondom Amsterdam te hebben getraind, terug op het oude nest. Aan de slechte prestaties verandert echter niet veel. Van Kol, ook verantwoordelijk voor de training van de jeugd, doet het zeer slecht. De A-junioren krijgen er in het clubblad zelfs van langs. 'We kunnen ons niet herinneren, dat ons elftal ooit zoo laag op de ranglijst genoteerd stond. Schande, jongens!' Tegen dat licht mag het ook een mirakel worden genoemd dat Van Kol aan mag blijven als trainer. Al wint hij met het eerste elftal de NVB-beker, door in de finale DFC met 3-2 te verslaan. "Hij was een goede voetballer, en kon net als Reynolds de oefeningen goed voordoen," aldus Schoevaart. "Maar hij was streng, heel streng. Reynolds was een soort vaderfiguur voor veel 1927 t/m 1928 Stanley Castle (ENG) Kampioen eerste klasse: 1927, 1928 1925 t/m 1926- Harold Rose (ENG) 1941 t/m 1942 - Wim Volkers/ Arie de Wit 1940 t/m 1941- Vilmos Halpern (HON) -1942 t/m 1945 Dolf van Kol NVB-beker: 1943 Dolf van Kol is de eerste echte Neder landse trainer in dienst bij Ajax. spelers, Van Kol was kortaf, ook tegen die kleine jongetjes." Sportief gaat het in het seizoen 1943/1944 toch beter. Ajax 1 wordt tweede in de competitie, en Van Kol zal stiekem al denken aan het kampioenschap een jaar later. Maar een jaar later komt niet. De competitie wordt een seizoen stilgelegd, als het zuiden van Nederland wordt bevrijd en de Duitsers zich boven de rivieren staande proberen te houden. De Hongerwinter breekt aan, voor voetbal is even geen plaats meer in de samenleving. Als ook het westen van het land in mei 1945 wordt bevrijd, wordt de balans opgemaakt. Ook bij Ajax. Een Londens dagblad meldt dat de bij Ajax nimmer vergeten Reynolds is overleden. In het clubblad van 8 oktober 1945 wordt echter 'tot zeer groote genoegen' medegedeeld dat de Engelsman nog 'springlevend' is. Niet lang daarna meldt hij zich weer thuis, bij Ajax, en gloort er weer volop hoop. Zeker ook op sportief -1910 t/m 1915 Jack Kirwan (IER) -1940 Jan Distelbrink (interim) 1915 t/m 1925,1928 t/m 1940,1945 t/m 1947 Jack Reynolds (ENG) Landskampioen: 1918, 1919, 1931, 1932, 1934, 1937, 1939, 1947 NVB-beker: 1917 In Ajax Life 6: Ajax is wanhoop nabij in zoektocht opvolger Reynolds: Robert Smith, Walter Crook en Robert Thomson blijven maar kort in Amsterdam.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 5