17 Ajax' slag met Kerlon, Zé Eduardo en Pantelic Ajax sloeg vlak voor de transferdeadline toe, met het aantrekken van Marko Pantelic, Kerlon en Zé Eduardo. Vooral het huren van de Brazilianen geeft aan dat Ajax een andere koers vaart dan vorige jaren. ajaxlife Erfenis Investeerders ANALYSE 17-09-2009 Wat leveren de nieuwelingen Ajax op? DOOR MIKE VAN DAMME De persberichten volgden elkaar in rap tempo op, dinsdag 1 september. Om 10:55 uur: Ajax huurt Kerlon. Om 14:34 uur: Evander Sno op huurbasis naar Bristol City FC. Om 14:46 uur: Jan-Arie van der Heijden op huurbasis naar Willem II. Om 13:37 uur: Ajax contracteert Pantelic. Om 14:58 uur: Ajax huurt Eduardo. Ajax speelde aan het einde van de transferwindow geen spelletjes van kopen en verkopen, maar van huren en verhuren. De selectie moest worden ingekrimpt, maar tegelijkertijd had trainer Martin Jol nog een wensenlijstje. Bovenaan stonden een sterke spits en een forse verdediger. Het werd uiteindelijk goedkoop shoppen. De sterke spits werd gevonden in de transfervrije Marko Pantelic. De inmiddels 31-jarige Serviër verlengde zijn contract bij Hertha BSC niet, en was op zoek naar een nieuwe werkgever. Verdediger Zé Eduardo (pas achttien jaar) werd gehuurd van Cruzeiro. Voor de andere Braziliaanse huurling, Kerlon, hoefde zowel geen huursom of salaris te worden betaald aan zijn employee Internazionale. Het aankoopbeleid van Jol staat hiermee in schril contrast met die van zijn voorganger, Marco van Basten. In Amsterdam zal nog niet zijn vergeten dat de oud-bondscoach vorig jaar voor 34 miljoen euro mocht investeren voor zijn selectie. De directie had veel, heel veel, over voor het dertigste kampioenschap op korte termijn. Of zoals algemeen directeur Rik van den Boog vorig jaar in Ajax Life zei: "Liever een miljoen verlies en kampioen, dan andersom." Onder Van Basten werd echter niet alleen veel aan transfers uitgegeven, maar ook een enorm salarishuis opgebouwd. Jol kampt naar eigen zeggen nu 'met een erfenis uit het verleden'. Spelers die Van Basten aantrok, passen daarnaast amper in de plannen van de nieuwe trainer. Miralem Sulejmani zit meer op de bank dan dat hij speelt, Dario Cvitanich kreeg tot het duel met NAC Breda weinig speeltijd, Evander Sno is verhuurd, Oleguer en Rob Wielaert zitten op de bank of de tribune. Terug naar 1 september. De vraag is of Ajax daadwerkelijk een slag heeft geslagen die dag. Wie kijkt op de korte termijn zal volmondig ja zeggen; wie naar de langere termijn kijkt, zal neigen naar een negatief antwoord. Want wat als de nieuwelingen het goed doen in Amsterdam? Waar staat Ajax dan over een jaar? Pantelic heeft slechts een contract voor een jaar. Jol was zelf verrast dat de Serviër naar Ajax wilde komen. Dat geeft al aan dat een Pantelic in goeden doen een maatje te groot is voor de Nederlandse competitie. Na een goed jaar met Ajax kan hij zonder enig probleem de overstap naar een betere competitie maken. Zelf ontkent Pantelic nu nog dat Ajax slechts een tussenstop is. "Ajax is de eerste club waar ik mee ga praten," geeft hij aan. "Ik ben nu nog niet met mijn toekomst bezig. Ik wil prijzen pakken, daarom ben ik ook naar Ajax gekomen, en niet naar een Engelse middenmoter gegaan." Ondanks deze woorden, blijft Ajax overgeleverd aan de grillen en wensen van de aanvaller. Als hij weg wil aan het einde van het seizoen, is hij weg. Met Kerlon en Zé Eduardo zit Ajax in eenzelfde schuitje. De club heeft bij Kerlon een eerste optie tot koop, maar als de Braziliaan goed presteert, zal Internazionale hem graag zien terugkeren. Bij Zé Eduardo, naar verluidt eigendom van enkele investeerders, is zelfs geen sprake van een eerste optie tot koop. Dit seizoen wordt door Ajax vooral gebruikt om te kijken of de verdediger het waard is om zaken te doen met zijn 'eigenaren'. Maar garantie dat hij in Amsterdam blijft, heeft Ajax niet. Ajax heeft toegeslagen op de transfermarkt, maar wat is het waard? Sportief succes kan geld in het laatje brengen, natuurlijk. En in de winterstop zal er alles aan worden gedaan om het loonhuis verder naar beneden bij te stellen. Maar als de nieuwelingen zich daadwerkelijk goed ontwikkelen, zullen ze of weer vertrekken, of hun waarde zal toenemen. En dan lijkt Ajax weer terug bij af. KERLON MAURO SOUZA Leeftijd: 21 jaar Vorige club: Internazionale Contract: 1jaar Bijzonderheid: gehuurd, optie tot koop ZÉEDUARDO Leeftijd: Vorige club: Bijzonderheid: 18 jaar Cruzeiro gehuurd, geen optie tot koop MARKO PANTELIC Leeftijd: 31 jaar Vorige club: Hertha BSC Contract: 1jaar Bijzonderheid: transfervrij Marko Pantelic dit jaar Ajacied, maar waar speelt hij volgend jaar?

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 17