WIE WAREN ER NOG MEER... ajaxlife De club gered IRMiNGHAM |£S£ FESTIVAL FANZONE 4 K 17-09-2009 1Ü Supporters van Aris FC zijn nu baas in eigen huis. Gedurende het proces om sociale minderheden meer bij de club en de maatschappij in het geheel te betrekken, blijkt dat het vaak niet eenvoudig is om bepaalde groepen te benaderen en te motiveren voor activiteiten op voetbalgebied. "Sommige communities zijn minder open minded dan andere, waardoor het lastig is mensen daaruit naar het stadion te laten komen. Soms heeft dat met de hechtheid van zo'n groep te maken. Zo zijn Pakistanen minder goed individueel te benaderen dan mensen uit India. Dus moet je inventief blijven qua benadering en blijven proberen," aldus Masih. Toch heeft Aston Villa vastgesteld dat het aantal stadionbezoekers afkomstig uit groepen van sociale minderheden groeit. Niet explosief, maar het aantal neemt toe. Door meer mensen uit dergelijke communities bij de club te betrekken, zou het kunnen dat in de toekomst de clubcultuur in het geding komt, aangezien de samenstelling van de achterban verandert. Volgens Masih zal dat echter wel meevallen. "Het veranderen van de samenstelling van het supportersgeheel gaat dusdanig langzaam dat de cultuur van Aston Villa behouden blijft. Daarnaast veranderen maatschappijen in de loop der jaren. Dat heeft met tijdgeest en trends te maken." Ajax is overigens ook al een paar jaar actief in de eigen achtertuin, om zo de binding met de buurt te versterken. Zo worden sinds 2007 elk jaar drie scholen in Amsterdam Zuidoost bezocht door enkele spelers, die de kinderen het belang van bewegen en sporten uitleggen. Over Engeland gesproken: steeds meer clubs (Chelsea, Manchester United, Liverpool) hebben een multimiljonair als eigenaar, die geheel zijn eigen koers vaart. Het fenomeen van rijke geldschieters is echter op het Europese vasteland te vinden. Zoals in Griekenland, waar Loukas Anastasiadis zag hoe 'zijn' club Aris FC door een welvarende landgenoot bijna in de afgrond geraakte. In Barcelona vertelt Anastasiadis hoe supporters uiteindelijk de macht in handen kregen, en zo hun club konden redden. Toen het Griekse Aris FC aan het eind van de jaren negentig degradeerde naar de tweede divisie, verscheen een geldschieter in Thessaloniki, de thuishaven van Aris FC, die de club wel even zou redden. De man werd grootaandeelhouder van zowel de voetbal- als van de basketbalsectie. Loukas Anastasiadis van de Aris Members Society vertelt er tijdens het seminar met afschuw over: "De 'redder' van Aris gebruikte de club slechts voor persoonlijke doeleinden. Op den duur wilde hij zelfs het Aris stadion platgooien om er een winkelcentrum te bouwen. Het draaide voor hem louter om eigenbelang." De fanatieke aanhang van Aris FC draagt de naam Super 3 (vernoemd naar het vak waarin de groep zich bevindt). Toen de basketbalafdeling in 1999 dreigde te verdwijnen vanwege grote schulden, besloten deze fanatieke supporters in te grijpen: ze namen de administratie over, waarna in een paar jaar de schulden waren verdwenen en er een redelijk basketbalteam stond. "De problemen die de geldschieter naliet bij de club bleven echter bestaan," aldus Anastasiadis. "Doordat de Super 3 initiatief nam voor enkele zeer grote protesten, kregen de Aris-supporters uiteindelijk zelfs de aandelen van de club in handen, waardoor de club letterlijk in handen was, en nog steeds is, van supporters. We hebben onze club gered." In 2006 werden Aris-supporters met kennis van economische zaken, rechten en management verenigd in een groep, genaamd de Aris Members Society. De Aris Members Society is in staat bedrijfstechnische beslissingen te nemen, maar altijd in het belang van de club. Door de huidige gang van zaken bij Aris FC is daadwerkelijk sprake van een democratisch bestuursmodel: de supporters met aandelen besluiten door te stemmen welke personen in het bestuur van de club terechtkomen. Het huidige bestuursmodel bij Aris maakt het voor supporters tevens mogelijk om actiever bij de club betrokken te worden. Het verhaal van Aris FC is fascinerend; supporters die zich verenigen en uiteindelijk zelfs de club redden nadat een geldschieter er een puinhoop van heeft gemaakt. De huidige democratische constructie bij Aris, is er bovendien een die supporters nauw betrekt bij besluiten van de club. Voor een club als Ajax is zo'n structuur, waarin supporters direct zeggenschap hebben, niet mogelijk. Toch kan SVA-medewerker Björn Martens in Barcelona uitleggen dat de stem van fans in Amsterdam op verschillende manier kan worden gehoord. Zo heeft de Supportersvereniging Ajax nauwe banden met Ajax, op verschillende niveaus. Twee directieleden van de club schuiven ook bij elke bestuursvergadering van de SVA een uur aan. De supportersvereniging is ook bij alle vooroverleggen van wedstrijden aanwezig. Daarnaast kunnen supporters zich richten tot de Ajax Supporters Raad, een adviesgroep die bestaat uit vertegenwoordigers van de verschillende tribunedelen. De klacht dat Ajax-supporters ervaren te weinig zeggenschap te hebben, zal de afvaardiging van Aris FC vanuit hun verleden bekend in de oren klinken. Maar zij zullen denken: in Amsterdam zit in elk geval geen dubieuze eigenaar. Aston Villa gaat de wijken in, om meer binding tussen de club en de bewoners te vergroten. De Supportersvereniging Ajax was een van de organisaties die deelnam aan het seminar in Barcelona. Maar wie waren er, naast de afvaardiging van Aris FC en Aston Villa, nog meer? De organisatie Football Against Racism in Europe (Fare) bestrijdt racisme in voetbal, in de ruime zin van het woord. Zo strijdt Fare ook voor acceptatie van seksualiteit, zowel onder spelers zelf als bij de fans. Catalunya Voluntaria is een Catalaanse vrijwilligersorganisatie die projecten zoals dit voetbalseminar organiseert. Bij deze organisatie werken mensen tussen de 15 en 35 jaar oud, afkomstig uit heel Europa. Kick It Out is als organisatie te vergelijken met Fare; racisme in het voetbal wordt bestreden en Kick It Out doet dat door middel van bijvoorbeeld voorlichting op scholen. Turkse studenten die Fenerbahge supporten, kunnen zich aansluiten bü Unifeb; Unifeb probeert supporters vanuit heel Turkije (een land met ruim 75 miljoen inwoners) met elkaar in contact te brengen en is van plan activiteiten voor de supporters te gaan organiseren. Ook SV Babelsberg 03 (Duitsland), FC Kopenhagen (Denemarken), FASFE: Federation of Shareholders and Members of Spanish Football (Spanje), Fair Fans (Denemarken) zijn vertegenwoordigd bij het seminar in Catalonië.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 15