'IK HAD IETS SLIMMER MOETEN ZIJN AAN DE BAL' DE CIJFERS ajaxlife Wedstrijden: 6 Minuten: 375 Doelpunten: O Assists: 3 Gele kaarten: 2 Zondag 16 augustus, Eindhoven PSV-Ajax (4-3) Voor de komst van De Zeeuw naar Ajax zei trainer Martin Jol al dat de middenvelder op meerdere posities kan spelen. Begint hij tegen FC Groningen en RKC Waalwijk nog voor de verdediging, tegen PSV speelt hij een stuk aanvallender. Dat komt mede omdat Jol kiest voor een middenveld met Eyong Enoh en zonder nummer tien Ismail Aissati. Luis Suarez zet Ajax al na twee minuten op voorsprong, na een fout van PSV-keeper Andreas Isaksson. Als de Eindhovenaren langzaam het initiatief op het middenveld overnemen, grijpt De Zeeuw in. Na een opstootje met Balazs Dzsudzsak, in de vijftiende minuut, krijgt de Ajacied geel. Zijn tweede van het seizoen, want tegen FC Groningen kwam hij ook al in het boekje terecht. PSV scoort in de 26ste minuut 1-1. Drie minuten later mag Ajax op de helft van de Eindhovenaren een vrije trap nemen. De Zeeuw bedient met een lobje Suarez, die zich wegdraait van Salcido en de 1-2 binnenschiet. De eerste assist van De Zeeuw als Ajacied is een feit. Met scoren heeft hij nog minder geluk. Als hij in de 67ste minuut bij de tweede paal de bal op doel schiet, laat Isaksson zich van zijn beste kant zien. Ajax verliest uiteindelijk met 4-3. De eerste nederlaag als Ajacied is ook een feit. Na het duel strompelt De Zeeuw van de kleedkamer naar de bus. De 'voetblessure' valt uiteindelijk mee. "Ik denk dat er een zenuwtje klem zat. Ik kon er echt niet meer op lopen, maar maandag had ik nergens meer last van. Ik denk dat mijn voet verkeerd is getapet, of zoiets." Over zijn eigen spel in Eindhoven is hij niet echt te spreken. "Het ging moeizaam. Ik speelde dieper dan ik gewend was. We konden de bal voorin niet vasthouden, waardoor ik te veel van voren naar achteren moest pendelen." De Zeeuw mist de automatismen die vorig seizoen bij AZ voor het landskampioenschap zorgde. "Toen wist ik hoe iedereen reageerde in bepaalde situaties. Dat moet bij Ajax nog groeien. En als je drie keer scoort, moet dat genoeg zijn voor drie punten." Donderdag 20 augustus, Amsterdam Ajax -Slovan Bratislava (5-0) Het Europese seizoen begint voor Ajax in de eigen Arena, tegen de Slowaakse kampioen Slovan Bratislava. De Zeeuw oogt gretig, maar heeft het de eerste helft vooral fysiek zwaar tegen de 'bomen' van Slovan. Hij speelt meer teruggetrok ken dan tegen PSV; Jol heeft Siem de Jong voor hem geposteerd. Jan Vertonghen heeft de plek van de 'geslachtofferde' Rob Wielaert over genomen. Vlak voor rust komt Ajax op 1-0 door een treffer van Suarez. Het geeft Ajax lucht. Het geeft De Zeeuw lucht. De middenvelder komt meer aan aanvallen toe, en probeert een paar keer doel te treffen met afstand schoten. Tevergeefs. Na een goede pass van zijn voet, weet Suarez in de 65ste minuut de 2-0 te maken. Ajax wint uiteindelijk - na nog twee tref fers van Suarez en één van Mitchell Donald - met 5-0. Ondanks de onver wachte ruime overwinning, is De Zeeuw niet geheel tevreden. Over Suarez niets meer dan lovende woorden. En tijdelijke zorgen. "Als hij geblesseerd raakt, hebben we niemand achter de hand." Over de samenwerking met Vertonghen is hij ook te spreken. "Jan schuift wat meer door naar het middenveld, waardoor we daar een 'man-meer-situatie' creëren." Over zijn eigen spel is de middenvelder kritischer. "De eerste helft was moeizaam. Ik probeerde te geforceerd een opening te vinden in de defensie van Slovan. Ik had iets slimmer moeten zijn aan de bal. Als je steeds de bal verliest, is dat op een gegeven moment niet meer te belopen." Het geeft zijn zwakte, maar ook zijn kracht aan: als De Zeeuw of een van zijn teamgenoten de bal verliest, is hij de eerste die omschakelt. Zondag 23 augustus, Amsterdam Ajax - Sparta (0-0) Na iets meer dan dertig seconden Tegen Sparta ontbreekt het geluk. REPORTAGE 04-09-2009 Thuis tegen Slovan Bratislava wel winnen, maar niet tevreden over eigen spel. kan Siem de Jong de eerste treffer van Ajax al maken. De Zeeuw neemt een vrije trap snel en stuurt De Jong diep. De jonge aanvallende middenvelder mist de bal echter. Kans één is verspeeld. Ajax - Sparta wordt een spervuur aan schoten op het vijandelijke doel, maar niet één treft doel. De Zeeuw is ook veelvuldig in de buurt van het doel te vinden. Hij schiet zelf een paar keer, probeert met slimme passjes Suarez alleen voor de keeper te zetten. Niets lukt. De rol van De Zeeuw is hetzelfde als tegen Slovan Bratislava. Ajax speelt niet echt in een ruit op het middenveld, maar meer in een kommetje. De Zeeuw zorgt samen met Enoh voor de controle, waar De Jong en Rommedahl voor de aanvallende impulsen moeten zorgen. Het lijkt een goede balans, waar het niet dat de vier middenvelders allen moeite hebben met scoren. Sterker: als Suarez de doelpunten niet maakt, wie dan wel? Op de vrijdag voor het duel met Sparta zegt De Zeeuw op de website van Ajax: "Landskampioen word je niet zomaar. Het is een heel lange weg en je moet ook een beetje geluk hebben."Tegen Sparta heeft Ajax dat geluk niet. De 0-0 zorgt voor duur en onnodig puntenverlies. Donderdag 27 augustus, Bratislava Slovan Bratislava - Ajax (1-2) Het zijn drukke weken voor De Zeeuw. De 5-0 overwinning een week eerder geeft trainer Jol de mogelijkheid wat spelers rust te geven. Ismaïl Aissati, die aan het begin van de ramadan zit, blijft zelfs in Amsterdam achter. De Zeeuw reist wel mee met de selectie naar Bratislava, maar begint op de bank. Zijn plaats wordt ingenomen door Mitchell Donald. Een kwartiertje invallen in Bratislava is wel lekker. Ajax komt door een treffer van De Jong op 1-0, maar vlak voor rust scoort Slovan tegen. Een kwartier voor tijd mag De Zeeuw alsnog invallen, voor de moegestreden Atouba. Hij ziet hoe Kennedy de bal uit een vrije trap binnenschiet en Ajax zo alsnog de overwinning bezorgt. De Zeeuw is blij met de rust die Jol hem geeft, maar ook met het kwartiertje speeltijd. "Het is altijd lekker om even te voetballen. Maar om fris te blijven, heb je soms rust nodig. Het was dus niet erg om maar kort te spelen." Zondag 30 augustus, Almelo Heracles Almelo - Ajax (0-3) Ajax buigt, buigt diep, maar breekt niet tegen Heracles Almelo. Een uitgeruste De Zeeuw loopt de eerste helft ook op zijn tandvlees. Hij pakt zijn derde gele kaart van het seizoen. Het is een noodzakelijke tackle, al vindt De Zeeuw na afloop dat er geen sprake was van een overtreding. "Ik moest daardoor wel een paar keer inhouden, om niet tegen mijn tweede gele kaart aan te lopen." Als Jol in de tweede helft van tactiek veranderd en met drie spitsen gaat spelen, krijgt Ajax meer grip. De Zeeuw kan zich meer bezighouden met aanvallen. Als hij in de 68ste de bal uit een corner strak het straf schopgebied inschiet, hoeft Toby Alderweireld alleen zijn hoofd tegen het leer te zetten. Een seconde later staat Ajax met 1-0 voor. Saillant detail: Ajax scoort uit een corner, iets dat vorig seizoen een zeldzaam heid was. "We hebben er gisteren een lange tijd op geoefend," geeft De Zeeuw aan. "Alleen niet op zo'n strakke corner. Maar hij ging er wel in." Ajax loopt uiteindelijk uit naar 3-0. "We hebben verdiend gewonnen," stelt de middenvelder. "De eerste helft was lastig, vooral met het kunstgras. De bal rolde stroperig. Ik merkte dat ook met een paar dieptepassen op Dennis Rommedahl. Ze waren net niet goed genoeg." De Zeeuw is en blijft kritisch over zijn eigen spel. "Het ging wel beter dan de laatste weken, maar het is nog steeds wennen. Ik speelde nu ook weer aanvallender dan de laatste weken. Maar het gaat de goede kant op. Als team hebben we ook laten zien dat meer spelers kunnen scoren dan Suarez alleen. Alleen ik nog."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 9