'SOMMIGE SPELERS HEBBEN HET SCOREN GEWOON NIET IN ZICH' SPITSUUR SUPPORTERSPANEL SPREEKT Ajax krijgt veel kansen, maar scoort moeizaam. Kan een spitsen- trainer ervoor zorgen dat de spelers ook gaan scoren? Enwie is de aangewezen man voor het vergroten van de doeltreffendheid? Heeft Ajax een spitsentrainer nodig, en wie moet het dan zijn? Het supporterspanel spreekt. ajaxlife COLUMN Shota Arveladze: Richard Witschge: 'AJAX HEEFT EEN SPITSENTRAINER NODIG': 'EL-POULE: ANDERLECHT, ZAGREB EN TIMISOARA': 'Ajax moet spitsen- trainer aanstellen' OPINIE 04-09-2009 Het is als de laatste minuten yjj? een finale. Een fase waarin je weet dat er van alles kan en zal gaan gebeuren, want er móet iets gebeuren. Alleen: wanneer en hoe en wat? De spanning stügt met het voorbürazen van de minuten. Voor het sluiten van de markt... Elk jaar erger. De transferperiode heeft een vastgesteld eindpunt en daar richt de voetbalwereld zich op. Alles tegen de beste prüs, natuurlek. In alle windstreken van voetballand zijn clubs die nog een verrijking aan hun selectie willen brengen. Of plaats moeten maken in een overvolle kleedkamer. De spanning stijgt, het spel ligt klaar op de wagen, maar waarom gaat het doek niet omhoog? Het geld rolt met tegenzin, want iedereen wacht en speculeert op het voordeel van de slotminuten van de markt. Waar uit nood geboren zaken voor minder dan de waarde van de hand gaan. Zaken? Spelers! Voetballers! Mensen! Met het smelten van de tijd stijgt het water, tot aan de lippen. Toch, de betrokkenen blijven kalm, of doen alsof. Ze zijn er zeker van dat de oplossingen zich juist in de slotseconden van deze finale zullen aandienen. Gecontroleerde druk en onderdrukte gejaagdheid. De buitenwereld doet alles om iets te weten te komen. De media hebben meer aandacht voor het scoopen, het brengen van de primeur, dan voor het voetbalspel dat op het veld wordt gespeeld. Wie komt, wie gaat? De direct betrokkenen zijn inmiddels getraind in de situatie en immuun voor de aandringende pers, en zie daar: het bord van de extra tijd gaat omhoog. Het sluiten van de markt wordt uitgesteld, met veertig uur! Wie komt, wie gaat? Huren? Kopen? Verkopen? Verhuren? De impertinente vasthoudendheid van de verslaggevers zet nog eens aan. Luilekkerland voor de media die van alles verzinnen om de lippen van de betrokkenen los te krijgen. En die weten én weten perfect te veinzen niet te weten. Tegen sluitingstijd gaat de hartslag van de markt ongezond omhoog. Kon je de ether bekijken, dan zou je het spitsuur van de talloze lijnen van spelers, zaakwaarnemers, managers, trainers, profiteursjournalisten, voorzitters in een waanzinnig palet voor ogen krijgen. Prr-prr, bzz-bzzz, rrrrng-rrrng, biep- bliep, zzzm-zzzm, hallo, hello, pronto, hola, howdy, privet, allo, hallo! En dan, aangekondigd en tóch plotseling, is de deadline daar. De lijnen vallen dood. Gesloten markt. De stallen worden in één ruk ingeklapt onder zuchten van verlichting en van teleurstelling. Afgelopen dinsdagmiddag 18.00 uur: de selectie is definitief bekend. De supporters kunnen de staat opmaken, namen wissen of toevoegen en hun vlaggen vol clubliefde uitrollen. De stemmers op ajaxlife.nl zijn eensgezinder dan ooit. Meer dan tachtig procent vindt dat Ajax een spitsentrainer moet aanstellen, om de aanvallers en middenvelders doelgerichter te maken. Zelfs in het met 5-0 gewonnen Europa Leagueduel werd duidelijk dat naast Luis Suarez weinig spelers trefzeker zijn. Bergkamp traint dit seizoen de D2 van A ax. Af en toe aanschuiven bi het eerste elftal moet toch geen probleem zi n. Wat vinden de experts eigenlijk van het voorstel om een spitsentrainer naar Amsterdam te halen? Ajax Life vroeg het aan AZ's (voormalige) spitsentrainer Shota Arveladze en Richard Witschge, ooit zelf een niet al te veel scorende middenvelder van Ajax. "Ik heb vorig seizoen de spitsen van AZ regelmatig apart getraind en dat is goed bevallen. Je leert hun (on)mogelijkheden nog beter kennen en daar kun je gericht aan gaan werken. Je wordt er als spits nooit slechter van en kunt er alleen maar baat bij hebben. Een spitsentrainer is een luxe, niet iedere club heeft er een. Of ik Ajax er eentje aan zou raden? Ik ga de club niet adviseren. Ben er ook al meer dan tien jaar weg, dus ik weet niet wat daar leeft en zo. Bij AZ is het in ieder geval goed bevallen vorig seizoen." "Een spitsentrainer zou ik Ajax zeker aanraden. Iemand als Dennis Bergkamp, die op Europees en wereldniveau heeft gevoetbald, heeft meer meegemaakt dan Martin Jol. Hij weet wat er nodig is om als spits op topniveau te kunnen presteren en van hem zullen spelers eerder iets aannemen. Als hij dat in, laten we zeggen, een half uurtje per drie trainingen kan komen uitleggen, zou dat prima zijn. Gewoon kleine tips en trucs. Ook middenvelders kunnen daar baat bij hebben, want die scoren gewoon te weinig. Al zal dat misschien veranderen als Jol wat meer in een vaste samenstelling gaat spelen. Dan gaat het onderling wat beter lopen en zul je ook vaker in scoringspositie komen." Kansen: 41. Doelpunten: 0. De cüfers van Ajax tegen Sparta zjjn onthutsend. Moeten de Amsterdammers een spitsentrainer in dienst nemen, die de spelers met scherp kan leren schieten? 438 stemmen De loting voor de groepsfase van de Europa League biedt Ajax perspectief. Toch? Vinden de bezoekers van ajaxlife.nl ook dat de Amsterdammers kunnen overwinteren? Ajax wordt eerste 66% Ajax wordt tweede 30% Ajax wordt derde 2% Ajax wordt vierde 2% 1713 stemmen Dominique Pichel: "Spitsen- training is wellicht een goede oplossing. Luis Suarez is namelijk de enige die gemakkelijk scoort. Niet een andere aanvaller of middenvelder kan dat. Dennis Bergkamp lijkt me niet de geschikte man, hij is meer een nummer tien. Patrick Kluivert vind ik een betere optie. Alleen dom van Ajax dat ze niet meteen hebben geanticipeerd en Kluivert nu stage gaat lopen bij Jong PSV. Misschien is Marco van Basten een optie. Een hele groep kon hij niet managen, maar ik denk dat hij een paar spitsen nog wel iets kan leren. Ik vraag me alleen af of hij wil..." Rob Peters: "Het verbaast mij dat Ajax nog geen spitsentrainer heeft. Veel andere clubs hebben die wel. Vroeger liep Ajax altijd voorop, maar ik hoor de laatste tijd steeds meer dingen waarvan ik denk: waarom is dat bij Ajax nog niet zo? Ik ben het niet vaak eens met Johan Cruijff, maar de kritiek dat de club al heel lang stilstaat, deel ik. Een spitsentrainer zou kunnen helpen, maar aan de andere kant: spelers als Dennis Rommedahl, Ismail Aissati, Siem de Jong en Demy de Zeeuw hebben het scoren gewoon niet in zich. Ik vraag me af of een paar trainingen daar verandering in kunnen brengen. Voor iemand als Miralem Sulejmani zou het samenwerken met bijvoorbeeld Bergkamp wel goed kunnen zijn, denk ik." Hossein Andalibi: "Een spitsen trainer lijkt me geen slecht idee, want we hebben te weinig scorende spelers. Bergkamp loopt al in de jeugdopleiding rond. Als hij de aanvallers en creatieve middenvelders iets bij kan brengen, is dat nooit verkeerd, toch? Maar nog belangrijker: Ajax moet gerichter gaan scouten. Haal weer eens een echte Ajax-spits, die balvast, technisch en kopsterk is. Dario Cvitanich is een typische 4-4-2-spits, die niet heel creatiefis en te klein om te koppen. Met een echte Ajax-spits kunnen we weer goed 4-3-3 gaan spelen en komt Suarez - ook geen echte spits - nog meer tot zijn recht. Het begint met goede scouting." David Endt teammanager Ajax

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 6