tii yv <f]i Ajax laat zich in Almelo van meerdere kanten zien SUPPORTERS WAREN DE TELEURSTELLING VOORBIJ COMMENTAAR Geen spelers die vertrekken en geen nieuwe aankopen meer: met de huidige selectie moet Ajax het strijd om het kampioenschap aangaan. Martin Jol moet zijn ploeg nu haar ware gezicht geven. ajaxlife PROGRAMMA Speelronde 6 O TERUGBLIK 04-09-2009 fïïMfl WV-VENLO 4 m fc [Willem II Ploeg zoekt nog naar ware gezicht Zaterdag 12 september PSV-RodaJC 18:45 uur Heerenveen - Groningen 19:45 uur FC Twente - FC Utrecht 19:45 uur ADO Den Haag - AZ 20:45 uur Zondag 13 september Willem II - Feyenoord 12:30 uur VVV-Venlo - Heracles A. 14:30 uur Sparta - RKC Waalwijk 14:30 uur Ajax - NAC Breda 14:30 uur Vitesse - NEC 16:30 uur Heracles Almelo - Ajax 0-3 Polman Stadion, Almelo doelpunten: 30 augustus 2009 67. Alderweireld 0-1 16.30 uur 86. Cvitanich 0-2 8.500 toeschouwers 88. Aissati 0-3 arbiter: Van Boekei Pieckenhagen Breukers Fledderus Overtoom QuansahB Hakola Everton Sulejmani Suarez (76. Bakircioglü) Aissati DeZeeuwD Enoh Rommedahl (46. Cvitanich Emanuelson Vei rtonghen Alderweiri Stekelenburg Van der Wiel ild DOOR MIKE VAN DAMME Het contrast tussen de wedstrijden tegen Sparta en Heracles zijn enorm groot. Speelde Ajax in de eigen Arena de tegenstanders min of meer zoek, en was het een wonder dat de Amsterdammers tegen Sparta uit de meer dan veertig kansen en mogelijkheden niet één keer scoorden (0-0), bij Heracles werden drie van een handjevol kansen wel benut. Alleen kijkend naar de 3-0 overwinning in Almelo, liet Ajax in negentig minuten ook twee gezichten zien. In de eerste helft liep de ploeg vooral achter de tegenstander aan, en had Heracles de beste kansen om de score te openen. In de tweede helft - trainer Martin Jol stapte over van twee naar drie spitsen, met Dario Cvitanich als vervanger voor Dennis Rommedahl - stelde Ajax de drie punten alsnog veilig. Toby Alderweireld kopte uit een corner raak, Dario Cvitanich en Ismaïl Aissati (prachtig lobje) brachten de marge in de laatste minuten naar drie. "In de eerste helft liet Heracles het initiatief aan Ajax," zei Jol na - Eind goed, al goed. Ajax wint met 3-0 van Heracles... leverde problemen op. We hadden de bal voorin langer moeten vasthouden. Uiteindelijk liepen we te vaak in ons eigen mes. De tweede helft was een stuk beter." Ajax is nog zoekende. Jol is nog zoekende. De trainer begon in Almelo met Ismaïl Aissati én Eyong Enoh, waar de middenvelders in de afloop. Dat ...maar het gaat met de nodige frustraties gepaard. vorige duels nog steeds van stuivertje wisselden. Demy de Zeeuw kreeg in Almelo een meer aanvallende rol dan tegen Sparta. In de tweede helft speelde Ajax weer eens met drie spitsen, waar een systeem met twee spitsen de eerste weken de Amsterdamse huisstijl genoemd mocht worden. De meegereisde Ajax- supporters herkenden zich na de eerste helft in Almelo nog amper terug in het huidige Ajax. Ze waren de teleurstelling voorbij, en begonnen cynisch de namen van spelers als Jari Litmanen en Patrick Kluivert te scanderen, en teksten als 'Ajax is kampioen, Ajax blijft kampioen' en 'Ajax wint de wereldcup' te zingen. Dat Jol zoekende was in zijn eerste maanden als trainer van Ajax is niet eens zo gek. De selectie was voor zijn gevoel nog niet compleet. Ajax was daardoor tot het laatste moment actief op de transfermarkt, en Jol kon in elk geval de balvaste spits verwelkomen die hij nodig acht. De 30-jarige Serviër Marko Pantelic (1.83 meter, 80 kg.) moet voor meer lijn gaan zorgen in de Amsterdamse aanval, en de kaatser zijn aan wie dribbelaars als Luis Suarez en Miralem Sulejmani de bal kwijt kunnen. Over zoekende gesproken: Jol zal hopen dat Sulejmani zichzelf kan herpakken. Bij SC Heerenveen was hij op zijn sterkst met de balvaste Gerald Sibon naast zich. Na Heracles- Ajax noemde Jol de aanvaller nog 'anoniem'. "Hij gaat kleine stapjes vooruit, en kan op termijn belangrijk worden," voegde hij daar wel aan toe. Vijf competitiewedstrijden heeft Jol kunnen puzzelen en kunnen wachten op versterkingen. Nu de transferdeadline is verstreken, zal hij snel keuzes gaan maken, en moet het ware gezicht van Ajax gestalte krijgen. Wellicht dat tegen NAC Breda, volgende week zondag, de eerste contouren zichtbaar worden. FRUSTRATIE In navolging van de duels met FC Groningen, PSV en Slovan Bratislava (thuis) begon Ajax wederom zwak aan een wedstrijd. Topscorer Luis Suarez was onbereikbaar en dat frustreerde blijkbaar. Het had hem zelfs een rode kaart kunnen opleveren. De meegereisde Ajacieden wisten in Almelo wel raad met de sportieve frustratie. Cynisme vierde hoogtij. Minutenlang kwamen alle succesvolle Ajax- songs uit de gouden jaren negentig voorbij. Een fraai staaltje van zelfgenezing, door het onwetende thuispubliek vertaald naar misplaatste hoofdstedelijke arrogantie. Op de bank schudden Martin Jol en Danny Blind geregeld het hoofd. Nee, het laatste duel in collectieve onzekerheid (dinsdag sloot de zomertransferperiode) verdiende geen schoonheidsprijs. De Amsterdam Arena stroomt jaarlijks over van ambities, maar de praktijk vraagt om een frustrerend geduld. Martin Jol benadrukte bij zijn aanstelling niet voor niets dat 'ontwikkelen' het toverwoord is. Nu de transferperiode achter ons ligt, begint het echte werk. Iedere Ajacied weet waar hij het eerste halfjaar aan toe is. De komende weken telt alleen het resultaat. Ondertussen perfectioneert Jol de tactiek en teambuilding tijdens de dagelijkse trainingen. Daar moeten 'talenten' als Aissati, Van der Wiel en Sulejmani zich doorontwikkelen. Eerstgenoemde poetste zijn zelfvertrouwen zondag alvast op met een wereldtreffer. Op de bekeken lob volgde spierballentaal van de omstreden middenvelder. Zijn explosieve juichkreet voor de woedende Heracles- aanhang sprak boekdelen. De frustratienaald had een nieuwe ader gevonden. Sander Zeldenrijk Hoofdredacteur Ajax Life

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 2