Maarten Stekelenburg 'EEN VERTREK HEEFT EVEN DOOR MIJN HOOFD GESPOOKT' Maarten Stekelenburg staat dit seizoen gewoon onder contract bij Ajax, speelt gewoon zijn wedstrijden in het eerste en is gewoon doelman van het Nederlands elftal. Het lijkt allemaal vanzelfsprekend, maar na een paar van de meest vreemde maanden in zijn carrière is dat niet zo gewoon meer. 'Je moet niet weggaan om het weggaan. ajaxlife Intentie Rustig; INTERVIEW 4 W 04-09-2009 X Weer rustig onder de lat DOOR DAVID KUIPERS Een dag na het eerste Europa Leagueduel met Slovan Bratislava leunt Maarten Stekelenburg tegen het hek rond het trainingsveld naast de Arena. De doelman heeft zojuist een lichte training achter de rug en beantwoordt wat vragen over de verrassend gemakkelijk ('Na twintig minuten had ik wel kunnen gaan douchen') gewonnen wedstrijd. Stekelenburg oogt ontspannen, maar schiet in actie als zijn blik op het trainingsveld valt. "Wacht even, dit kan ik Carlo niet aan doen." En weg is-ie. Carlo is keeperstrainer Carlo l'Ami, die aan de andere kant van het veld onder vuur wordt genomen door de reserves. Stekelenburg schiet hem te hulp en daarna vliegen opvallend weinig ballen nog tegen de touwen. De Steek is terug. Een paar maanden geleden was Stekelenburg bijna weg. Terwijl de doelman met griep op bed lag, greep Kenneth Vermeer de macht onder de lat. Hij kreeg mede door het virusje van zijn 'concullega' een basisplaats tegen Fiorentina en speelde de wedstrijd van zijn leven. Marco van Basten was danig onder de indruk en besloot Vermeer te promoveren. Hij had het immers uitstekend gedaan en het was zonde om die ontwikkeling nu te stoppen, zo vond Van Basten. De deuken waren niet zichtbaar, maar Stekelenburg lag behoorlijk in de kreukels. De international had weinig begrip voor de keuzes van Van Basten, maar kon voorlopig niets anders doen dan zich schikken in zijn rol als reserve. Wat ongemakkelijk hangend in de zetels langs het veld van de Arena zag hij dat Vermeer het redelijk deed, maar toch ook geen onuitwisbare indruk achterliet. "Vooral mentaal was het een moeilijk jaar," kijkt Stekelenburg terug op het vorige seizoen. "Eerst kreeg ik die vervelende blessure aan mijn schouder en daarna belandde ik ook nog eens op de bank. Daar zit je natuurlijk niet op te wachten." Een moeilijke keuze dreigde. Moest de doelman hopen dat Van Basten van gedachten veranderde of kon hij beter vertrekken uit Amsterdam? "Op het moment dat Van Basten zou blijven, had ik weinig kans op speeltijd," zegt Stekelenburg. "Een vertrek heeft daarom wel door mijn hoofd gespookt. Er komt een WK aan volgend jaar en om daar bij te zijn moet ik spelen. Maar het is nooit mijn intentie geweest om weg te gaan bij Ajax. Ik heb mijn zaakwaarnemer ook nooit een seintje gegeven naar een andere club te zoeken. Zo ver is het gelukkig niet gekomen." Uiteindelijk werd de keuze voor de doelman gemaakt. Van Basten vertrok. Het was goed voor te stellen dat Stekelenburg als een blij kind op de bank stond te springen toen hij het nieuws hoorde. Naar buiten toe houdt de doelman zich echter op de vlakte. "Het is jammer dat het zo gelopen is." Met de komst van Martin Jol is het weer business as usual voor het langstzittende lid van de selectie. Stekelenburg heeft zijn plek terug en merkt verder weinig van de trainerswissel. "We zijn verhuisd naar De Toekomst, wat ik een positieve ontwikkeling vind, maar als doelman werk ik toch vooral met Carlo. Waarom Jol weer voor mij heeft gekozen, weet ik eigenlijk niet, daar hebben we het nooit over gehad. Tegen FC Groningen stond ik gewoon weer in de basis. Misschien heeft het met mijn ervaring te maken. We hebben verder een vrij jonge groep." Op verzoek van Jol hanteert Stekelenburg dit seizoen wat vaker de lange bal. Zijn doeltrap is daar goed genoeg voor. "De trainer heeft liever niet dat ik iemand met een man in zijn rug kort aanspeel en daar valt wat voor te zeggen. Bij Ismaïl Aissati gebeurde het bijvoorbeeld op het Amsterdam Tournament. Hij wilde die bal kaatsen, raakte hem ongelukkig en hij vloog erin. Dat soort balletjes heb je liever niet en dus zullen we vaker de lange bal gaan spelen. Dat is niet helemaal zoals we het bij Ajax geleerd hebben, maar als je de tweede bal pakt, is dit ook prima." Over zijn eigen prestaties dit seizoen is de goalie wisselend tevreden. "In de eerste wedstrijden hebben we goed gespeeld, maar tegen PSV ging alles fout wat maar fout kon gaan. Ik speelde zelf ook een mindere wedstrijd en die vrije trap van Balazs Dzsudzsak (de 3-2, red.) was een ongelukkig moment. Verder heb ik dit seizoen nog niet veel te doen gekregen en dat is een goed teken. We moeten alleen proberen om meer op de nul te gaan spelen." Zijn achtste jaar in het eerste van Ajax hoopt Stekelenburg te beëindigen met het landskampioenschap. "Dat wordt wel weer een keer tijd. Ik wil kampioen worden en dan naar het WK." Veel verder durft de doelman nog niet te kijken. "Ooit wil ik wel een volgende stap maken, maar dan moet ik wel een mooie club vinden en ik moet er ook klaar voor zijn. Je moet niet weggaan om het weggaan."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 14