Café Hendrik de Achtste sluit deuren 1 Ct FANZONE ajaxlife Nwankwo Kanu dronk er een jus d'orange en duizenden Ajacieden een biertje. Café Hendrik de Achtste was tientallen jaren een mooie tussenstop voor Ajacieden op weg naar een wedstrijd. Maar uitbater Lucas van der Gragt is na de eerste speelronde van dit seizoen met pensioen gegaan en daarmee is ook de supporterskroeg definitief op slot. AJAX. NL lO 04-09-2009 Nooit meer een jus d'orange voor Kanu Slokkie drinken Op wedstrijddagen gaat Hendrik de Achtste altijd speciaal open. "Veel supporters kwamen dan vooraf een slokkie drinken en gingen daarna naar de wedstrijd. En als Ajax uit speelde gingen de tv's aan." Maar begint de bal te rollen, dan gaan de deuren op slot. "Als de wedstrijd begon, zorgde ik altijd dat er nog een man of tien binnen was. Dat kon ik in mijn eentje bemannen en verder wilde ik dan geen gezeik." Maar FC Groningen-Ajax is de laatste wedstrijd die de uitbater in zijn kroeg ziet. De Amsterdammer is met pensioen. "Ik vind het wel mooi geweest. Ik ga nu een beetje genieten. Vissen, trainingen van Ajax bekijken, dat soort dingen." Hendrik de Achtste, eigendom van Heineken, is nu dicht en wordt verbouwd. De oude klanten vinden het doodzonde, maar Van der Gragt heeft geen greintje spijt. "Ze hadden me daar het liefst nog tien jaar vastgehouden, maar ik zei: 'Jullie kunnen me wat.' Ik ga nu m'n centjes opmaken." (DK) Bij nader inzien is 25 juni 1988 niet de meest ideale dag om de deuren van café Hendrik de Achtste voor de eerste keer open te gooien. Het Nederlands elftal schrijft op deze dag geschiedenis door Europees kampioen te worden, en uitbater Lucas van der Gragt zit bij nader inzien liever voor de bar dan achter de bar. Hij besluit zelf een feestje te vieren. "Dat wilde ik gewoon meemaken en wat maakte dat ene dagje nou uit," stelt de inmiddels 67-jarige Amsterdammer. Weinig, want een dag later gaat het café alsnog open en sindsdien is er altijd volk. De plek is dan ook ideaal, aan de Prins Hendrikkade, tegenover het Centraal Station. Om wat meer voetballiefhebbers aan te trekken, hangt Van der Gragt een verlicht bordje boven de deur. 'AFC Ajax Supportershome'. "Ik ben zelf een echte Ajacied, verzamel ook alles, dus ik vond het wel mooi om meer van dat soort gasten om me heen te hebben. In het café hingen ook overal posters en foto's van Ajax. Het is mijn lust en mijn leven." Eind jaren vijftig zit Van der Gragt al op de eretribune van De Meer. "Daar was ik vaste klant. De jongens van toen waren nog aaibaar en in het restaurant heb ik vaak genoeg met ze zitten klaverjassen. Ja, ook met Cruijff. Dat was een 'fellerikkie', maar hij was wel goed. Op hem heb ik met kaarten nooit geld verdiend." In Hendrik de Achtste komen nooit spelers, of het moet die keer zijn dat Nwankwo Kanu opeens aan de bar zit. "Mijn dochter zag hem lopen op de Zeedijk en heeft hem mee naar binnen getrokken," vertelt Van der Gragt. "Hij heeft met zijn broertje een paar glazen jus d'orange gedronken, maar van een goed gesprek is het nooit gekomen. Die jongen kon amper Engels, maar hij vond het geloof ik wel leuk."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 13