14 Dinamo Zagreb timmert nog altijd aan de weg Anderlecht, het Ajax van EUROPA ajaxlife LEAGUE Trainer Martin Jol vergeleek Anderlecht met Ajax. Net als de Amsterdammers smachten de Belgen naar sportief succes. En ze hebben dezelfde speelstijl. Dinamo Zagreb is een oude bekende van Ajax. Maar het is te hopen dat de Ajacieden deze keer meer plezier beleven aan de duels met de Kroatische landskampioen. Want in 2007 ging het gigantisch mis. EUROPA LEAGUE 04-09-2009 Anderlecht zal met gevoelens van jaloezie hebben gekeken naar de loting van de Champions League. Niet de ploeg uit de voorstad van Brussel, maar Standard Luik speelt dit seizoen tegen Arsenal en AZ. Reden: Anderlecht verloor eind vorig seizoen de onderlinge strijd om het kampioenschap, nadat beide ploegen na 34 wedstrijden evenveel punten bij elkaar hadden gesprokkeld. Weg titel voor Anderlecht, en weg directe plaatsing voor de Champions League. In de laatste voorronde van het kampioenenbal werd de ploeg van trainer Ariël Jacobs vernederd door Olympique Lyon. In Frankrijk won Lyon met 5-1, in Anderlecht werd het 3-1 voor de Fransen. En dus zijn de Belgen gebrand op een goede campagne in de Europa League. De ploeg zal het echter moeten stellen zonder Jan Polak en Marcin Wasilewski. Beide spelers raakten zwaar geblesseerd in de topper tegen Standard Luik, afgelopen zondag. Polak scheurde een kruisband in Ajax moet oppassen voor Suarez, Matias Suarez wel te verstaan. zijn knie, Wasilewski moest met een dubbele beenbreuk van het veld. "Tot die blessure van Wasilewski kreeg Standard voetballes," zegt Urbain Haesaert, scout voor Ajax in België. "Daarna kwam er toch goed de schrik in." Uiteindelijk eindigde het duel in 1-1. Haesaert durft Anderlecht ook te vergelijken met Ajax. Niet delen ze alleen een 'rijke' geschiedenis en een veel minder heden, de speltypen komen ook overeen volgens de scout. "Anderlecht was vorig seizoen de best voetballende ploeg van België, maar miste het karakter van Standard. Ik moet zeggen dat ze dit seizoen wel agressiever ogen." En net als Ajax staat er een Suarez in de punt van aanval: Matias Suarez. Overigens geen Uruguayaan, maar een Argentijn. "Hij is een goede speler, op wie Ajax moet letten," meent Haesaert. Daarnaast waarschuwt hij voor oud-Ajacied Mbark Boussoufa. "Hij heeft een mindere periode, vooral in Europees verband. Maar hij scoorde wel al vier keer dit seizoen." Anderlecht-manager Herman Van Holsbeeck laat op de website van de club weten kansen te zien voor zijn ploeg. "Er zijn groepen die op papier moeilijker zijn. Als je de loting bekijkt en weet dat de eerste twee zich plaatsen voor de volgende ronde, dan moeten we de ambitie hebben om bij die eerste twee te eindigen." Haesaert durft zijn geld op Ajax te zetten. "Polak en Wasilewski worden echt gemist, het zijn twee boegbeelden. Daarnaast denk ik dat de aanval van Ajax iets sterker is. Maar het worden twee zeer interessante ontmoetingen." (MvD) CHAMPIONS LEAGUE 3e voorronde 4e voorronde Resultaten dit seizoen: Kortrijk Cercle Brugge Westerlo Zulte Waregem Standard Luik POSITIE IN RANGLIJST EINDPOSITIE 2008/2009 Sivasspor 5-0 (thuis), 1-3 (uit) Olympique Lyon 1-5 (uit), 1-3(thuis) 2-0 (uit) 3-2 (thuis) 3-0 (thuis) 2-0 (uit) 1-1 (thuis) CHAMPIONS LEAGUE 2e voorronde 3e voorronde Pyunik Erevan 0-0 (uit), 3-0 (thuis) Red Bull Salzburg 1-1 (uit), 1-2 (thuis) EUROPA LEAGUE Play-offronde Heart of Midlothian 4-0 (thuis), 0-2 (uit) Resultaten dit seizoen: NK Istra NK Medjimurje NK Croatia Sesvete NKOsijek NKZadar NK Slaven Koprivnica POSITIE IN RANGLIJST EINDPOSITIE 2008/2009 Trainer Krunoslav Jurcic kan (waarschijnlijk) nog steeds beschikken over Mario Mandzukic, de beul van Ajax. weer mee te doen om de prijzen. Dinamo staat na vijf wedstrijden op de eerste plaats, met twee punten voorsprong op NK Karlovac. De vijfde nationale titel op rij (en de twaalfde in totaal) is het doel van 'Modri', maar succes in Europa wordt misschien nog wel meer begeerd. Het overleven van de groepsfase zou Dinamo Zagreb, en daarmee het hele Kroatische voetbal, meer aanzien geven. Het is echter te hopen dat de dadendrang niet ten koste gaat van Ajax, zoals twee jaar geleden. (BA) Op 4 oktober 2007 gingen de Ajax-supporters goed gemutst naar de Arena. De eerste wedstrijd tegen Dinamo Zagreb was met 1-0 gewonnen en op deze avond zou het een halen van de groepsfase van het Uefa-Cuptoernooi een formaliteit worden. Hoe anders was het 120 minuten later. De Kroaten hadden de stand gelijk getrokken en liepen in de verlenging uit naar 0-3. Dat het nog 2-3 werd, was slechts voor de statistieken. Ajax lag eruit, Dinamo was door. De nederlaag wordt door velen nog steeds als een blamage gezien. Natuurlijk, Ajax moet altijd winnen van Dinamo Zagreb, maar zo slecht is de Kroatische ploeg nou ook weer niet. De grootste club van Kroatië werd de laatste vier seizoenen landskampioen, maar had telkens de pech sterke tegenstanders te treffen in de laatste kwalificatieronde van de Champions League. Arsenal, Werder Bremen en Shakhtar Donetsk versperden de laatste jaren de weg naar het miljoenenbal. Dit jaar was het Red Bull Salzburg dat Dinamo een halt toeriep. Ajax-trainer Martin Jol zei als reactie op de loting dat het Dinamo Zagreb van twee jaar geleden niet het Dinamo Zagreb van nu is. De club zou geld hebben 'gegenereerd' (andere woorden voor de topspelers hebben verkocht) en is volgens Jol 'aan het bouwen'. Inderdaad zijn niet veel spelers die het 'wonder van Amsterdam' meemaakten nog actief voor de club. Keeper Georg Koch vertrok naar Rapid Wien en talent Luka Modric werd verkocht aan Tottenham Hotspur. Daarentegen speelt de beul van Ajax, Mario Mandzukic (hij scoorde tweemaal in de Arena) nog altijd in Zagreb, als hij niet op het allerlaatste moment is verkocht. De prestaties van de ploeg in het Uefa-Cuptoernooi van vorig seizoen, zouden het beeld dat Jol schetst, kunnen bevestigen. NEC speelde in de groepsfase op de Balkan tegen Dinamo Zagreb, verloor met 3-2, maar was zeker niet kansloos. De Nijmegenaren gingen zelfs ten koste van de Kroaten door naar de volgende ronde. Dinamo Zagreb is dus gebrand om dit seizoen wel te overwinteren. In eigen land lijkt de ploeg in elk geval

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 11