Thimothée Atouba THIMOTHÉE ATOUBA Thimothée Atouba maakte tegen PSV zijn debuut. Hij voetbalde in Eindhoven zoals Ajax-supporters hem konden leren kennen via Youtube. Aan de hand van die filmpjes voelde Ajax Life de 27-jarige verdediger aan de kaak. ajaxlife INTERVIEW 4 W 20-08-2009 X Douala doelpunten Xamax 2002-2004 FC Basel 'Ik ben geen natuurlijke linksback' DOOR MIKE VAN DAMME Thimothée Atouba snijdt naar binnen met de bal, kapt, loopt weer richting de zijlijn, draait, doet net of hij de bal afspeelt, om daarna zichzelf met een laatste beweging van zijn tegenstander te verlossen. Patrick Kluivert volgt hem als een hond die een bot probeert af te pakken van zijn plagerige baasje: vastberaden, maar zonder succes. Atouba kent het filmpje van zijn actie tijdens HSV - Valencia, in de heenwedstrijd van de Intertoto- finale van 2005. Zo zijn er wel meer filmpjes gemaakt van zijn risicovolle manier van verdedigen, die het internet hebben gehaald. "Risicovol? Voor mij niet hoor," bluft de 27-jarige Kameroener, met een brede glimlach. "Ik kan de bal ook de tribune in jagen, maar dat is niet het spel dat ik in me heb. Voor mezelf moet ik dribbelen. Het kan zijn dat ik de bal verlies. Dat is dan shit. Sommige mensen vinden mijn manier van spelen leuk, anderen weer niet. Bij Hamburg was een man die niet meer naar het stadion kwam zolang ik speelde. Hij had hartproblemen en was bang dat mijn spel zijn dood zou worden." Atouba noemt zichzelf geen 'natuurlijke linksback', iemand die zakelijk zijn man uitspeelt en de bal dus desnoods de tribunes in schiet. Als jeugdspeler stond hij voornamelijk achter de spitsen. Of linkshalf. Bij zijn eerste Europese club, het Zwitserse Xamax Neuchatel, bestreek hij naar eigen zeggen de hele linkerkant. "De linkshalf stond zo ver naar binnen, dat ik als enige echt op links stond. Ik verdedigde en viel aan. Bij FC Basel ben ik echt in de verdediging gezet, al speelde ik daar soms ook op het middenveld. Ik ben dus niet van nature een linksback." Is dat ook de reden dat hij bij Ajax voor rugnummer 7 koos, en niet de ook nog beschikbare 4, echt een nummer voor een verdediger? "Nummer 7 is meer voor middenvelders hè? Ik mocht kiezen. Als ze hadden gezegd dat ik dat nummer niet mocht nemen, was dat geen probleem geweest. Ik heb eigenlijk vijf favoriete rugnummers: 3, 7 en 14, omdat goede spelers uit Kameroen deze nummers hadden, nummer 17 was van Marc-Vivian Foe (op 16 juni 2006 overleden tijdens de interland met Colombia voor de Confederations Cup in Frankrijk, red.). Ik kende hem goed. Nummer 24 was het eerste nummer dat ik in Europa kreeg. Ik ben dus wel flexibel." Het middelvingerincident (december 2006) is ook bij Nederlandse media onderwerp van gesprek als Atouba door Ajax wordt aangetrokken, voor twee jaar met een optie voor nog twee jaar. Is de aankoop een licht ontvlambare speler? Trainer Martin Jol, die met de Kameroener al samenwerkte bij Tottenham Hotspur en HSV, verdedigt hem door te zeggen dat Atouba 'een trotse Afrikaan' is. Maar wat gebeurde er nou op die decemberavond in Hamburg, in 2006? "Er was een groepje HSV- supporters dat oerwoudgeluiden maakte. Ik accepteer dat niet. Ik vroeg trainer Thomas Doll om een wissel, want ik wilde niet voor die mensen spelen. Toen ik na een tweede keer vragen uiteindelijk werd gewisseld, begonnen die mensen me uit te schelden. Voor mij was het opsteken van mijn middelvinger de enige manier om mezelf te verdedigen." "Ik heb de beelden teruggezien, maar zij vertellen niet het hele verhaal. Ik kreeg een etiket opgeplakt door de media. Ook de clubdirectie keerde zich tegen mij. Ik werd geschorst, en kreeg een fikse boete. De directie wilde niet eens weten waarom ik zo reageerde, wat de aanleiding was. Maar goed, het is een oud verhaal." Dat mag zo zijn, zijn moeizame relatie met de HSV-directie is wel de belangrijkste reden dat Atouba nu bij Ajax speelt, en niet meer in Hamburg. Vorig seizoen scheurde hij in het Uefa-Cupduel met MSK Zilina zijn achillespees. Een paar dagen later kreeg hij een voorstel tot contractverlenging. Een nobel gebaar van de club, zou je denken. "Dat vond ik ook," begint Atouba, met een 'maar' op komst. "Ik wilde eerst fit zijn. Als je een contract tekent, heb je zekerheid en gaat het herstellen langzamer. Dat is een mentale kwestie. Door die zekerheid niet te hebben, was ik extra gemotiveerd, moest ik wel snel fit worden. Tegen alle verwachtingen in heb ik de laatste twee wedstrijden van het seizoen nog gespeeld. Dus het heeft geholpen." Maar voor de clubdirectie was het te laat. Het aanbod was al ingetrokken. "Ik revalideerde in Zwitserland. Daar vernam ik dat ik 'nee' had gezegd tegen een nieuw contract. Dat was niet waar, ik wilde alleen nog even wachten. De directie trok 2005 maakte hij de overstap van Tottenham Hotspur naar de Noord- Duitse club. Bij de Engelse club - destijds al onder leiding van Martin Jol - kwam hij niet vaak in actie. "Ik was vaak geblesseerd. Ik had wat sociale problemen, voelde me fysiek niet sterk. Als ik fit was, speelde ik. HSV kwam echter met een mooi bod voor iedereen. Daarom ben ik vertrokken. Ik kende in Hamburg een goede voorbereiding en draaide een mooi seizoen."Het is nu zaak dat hij zich in Amsterdam net zo goed thuis te gaan voelen. Atouba 'woont' nog in een hotel. "Ik moet snel een huis vinden, want dan kan mijn gezin ook overkomen." Zijn vrouw, zoontje van tien en dochtertjes van zes en twee jaar verblijven nu nog in Hamburg. Naast een huis moet hij ook nog een goede school voor zijn kinderen, en een voetbalclub voor zijn zoontje vinden. "Ik weet niet of het kan, maar Ajax zou wel een goede club voor hem zijn." het aanbod echter in. Ik werd door veel mensen voor gek verklaard dat ik zo handelde. Nu zit ik bij Ajax, ook een grote club." De spelers van HSV zitten op de grond, en luisteren naar het gezang van de fanatieke aanhang. Dan gaat het publiek ineens uit zijn dak. 'Atouba. Atouba.' De Kameroener danst het strafschopgebied in na het gewonnen duel met Juventus. De middelvinger, het is een opgeblazen verhaal volgens Atouba. Het filmpje dat een jaar later is opgenomen, na HSV-Juventus, bevestigt zijn stellige bewering dat hij een goede relatie had met de supporters van HSV. "Er kwamen zelfs supporters naar mijn huis om hun excuses aan te bieden voor die kleine groep die me had beledigd." Zijn gedans geeft ook aan dat hij zich goed voelde in Hamburg. In Hij verlaat het veld onder een striemend fluitconcert, in de Champions Leaguewedstrijd tussen HSV en CSKA Moskou, Als Atouba bij de dug-out is aangekomen, steekt hij zijn middelvinger op naar een deel van het thuispubliek. Als hij tot rust wordt gemaand, gaat zijn langste vinger nog een keer de lucht in. Uiteindelijk krijgt de verdediger rood, en haalt zijn actie alle kranten en voetbaltijdschriften in Duitsland. Heb je de filmpjes nog niet gezien van Thimothée Atouba? Ga dan snel naar ajaxlife.nl.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 7