'Negatief record Ajax mag zich voortzetten' O O O O O <0 <0 O Q O O O O De spelers van Slovan Bratislava mogen dan wel grote onbekenden zijn, de trainer is dat zeker niet. Dusan Uhrin haalde als bondcoach van Tsjechië in 1996 de finale van het EK. 'Wij hebben dit jaar geen geluk met loten.' Ajax in 'Centraal-Europa' PraagQOOOO TSJECHIË Or, ajaxlife EUROPA LEAGUE 4 4 20-08-2009 X X O winst Ajax O gelijkspel verlies Ajax DUITSLAND HONGARIJE snel ar huis' werd verloren van ploegen uit het oostelijke deel van Oostenrijk, Tsjechië, Slowakije, Slovenië, Hongarije en Kroatië. Sjaak Swart, toch een speler met een zeer succesvolle carrière bij Ajax, won nooit in deze landen. Van Vasas Boedapest (4-0) in 1958 tot en met Spartak Trnava (2-0) in 1969: alle duels gingen verloren. "Ik kan me de meeste duels niet meer herinneren. Vasas nog wel. Ik mocht niet meedoen in het uitduel, omdat ik in dienst zat. Thuis speelden we nog met 2-2 gelijk. Dukla Praag uit, in 1967, weet ik ook nog wel. Dat was een zware pot. We kregen nog onterecht een strafschop tegen. De scheidsrechter was waarschijnlijk onder de indruk van het publiek. Allemaal militairen, in uniform." Kan Swart nog een andere oorzaak vinden voor het slechte spel in 'Centraal-Europa' van Ajax, in zijn tijd, maar ook tegenwoordig nog? In 2007 verloor Ajax immers nog in de voorronde van de Champions League bij Slavia Praag met 2-1. "Het is daar niet leuk voetballen. Er zijn slechte trainingsvelden, ze pompen de ballen keihard op. Het is er grijs, grauw, ook al gaat het economisch beter. Het is ook niet erg om daar slecht te spelen, als je het thuis maar weer goedmaakt." Na het gelijkspel in Maribor maakte Ajax zich geen zorgen. Frank de Boer: "Ik weet nog dat mijn broer (Ronald, red.) zei na die wedstrijd: 'thuis maken we er zeven'. Hij kreeg bijna gelijk, want we wonnen met 9-1. Het was thuis een heel ander verhaal. In Maribor speelden we in een klein, oud stadion. Het veld was slecht, de kleedkamer zag er niet uit. Je moest staand poepen op het toilet. Het eten hield ook niet over. Dan ga je niet prettig een wedstrijd in. Ik wilde zo snel mogelijk naar huis na dat soort wedstrijden." Ajax heeft tegen Slovan Bratislava het voordeel dat de eerste wedstrijd in Amsterdam is. "Bij een goed resultaat kan het moraal van Slovan al worden gebroken," denkt Schoenaker. De Boer denkt dat ook. "Slowakije doet het goed in de WK-kwalificatie. Dat zegt toch iets over het niveau van het voetbal daar. Als zij nog een kans ruiken als ze thuis spelen, wordt het lastig. Als Ajax thuis wint, wordt het minder erg om daar heen te reizen." Ajax-trainer Martin Jol was niet al te opgetogen over de uitkomst van de loting. Slovan Bratislava mag in het hedendaagse voetbal geen hoogvlieger zijn, de ploeg werd vorig seizoen wel kampioen van Slowakije. Jol speelde met HSV, net als Ajax, in de groepsfase van het Uefa-Cuptoernooi tegen het minder presterende Zilina, en net als de Amsterdammers (1-0) won de Noord-Duitse club met miniem verschil (2-1). Voor Slovan Bratislava is de koppeling aan Ajax ook een ongelukkige, vindt trainer Dusan Uhrin. Zijn ploeg had ook Hertha BSC (Duitsland), Athletic Club Bilbao (Spanje), CFR 1907 Cluj (Roemenië) en FC Shakhtar Donetsk (Oekraïne) kunnen treffen. "Het zijn allemaal goede teams, maar ik schat Ajax toch als een van de sterkste in," aldus Uhrin. "We hebben dit jaar geen geluk met loten. Voor de Champions League lootten we met Zrinsjki Mostar en Olympiakos Piraeus ook al twee van de sterkste beschikbare ploegen." Hoe schat u de kansen voor Slovan in? "Ajax is een grote club, met een zeer succesvolle historie. We zullen hun sterkte respecteren, maar ik hoop dat we een kans maken als we ons blijven ontwikkelen zoals we de laatste weken hebben gedaan in de competitie." De statistieken tegen clubs uit Centraal-Europa spreken niet in het voordeel van Ajax. "Is dat zo? Ik weet niet of dat een voordeel is voor ons, maar ik hoop dat het negatieve record zich voortzet tegen ons." Hoe goed kent u het huidige Ajax? "Ik weet dat de ploeg een paar zware jaren achter de rug heeft, maar Ajax heeft eigenlijk altijd een goed elftal. Ook dit seizoen. Mijn assistent Marian Zeman (oud speler van Vitesse, red.) is naar de wedstrijd tegen FC Groningen geweest, en ik ben zelf naar PSV- Ajax wezen kijken. Ajax is vooral aanvallend heel sterk, en vormt een hecht team." Bent u ook een aanhanger van het 4-3-3-systeem? "Het 4-3-3-systeem is echt iets voor Ajax. Het is niet alleen succesvol gebleken, het heeft Ajax samen met het attractieve voetbal beroemd gemaakt. Ik heb zelf niet echt een vast systeem. Ik kijk naar mijn spelersmateriaal, en kijk welk systeem zij het beste kunnen spelen." Hoe zou u uzelf als trainer omschrijven? "Ik vind het lastig om over mezelf te praten. Laat anderen maar wat over mij vertellen. Ik kan alleen zeggen dat ik een lange en succesvolle carrière achter de rug heb, en ik hoop dat ik die kan voortzetten met Slovan." Jullie werden uitgeschakeld in de voorronde van de Champions League door Olympiakos Piraeus. Is de druk voor de duels met Ajax daardoor voor u toegenomen? "Natuurlijk waren de spelers, de directie en de supporters niet tevreden. Ik heb echter niet het idee dat de druk is toegenomen. Olympiakos haalt geregeld de groepsfase van de Champions League. Dat mogen we niet vergeten. Ik maak me ook geen zorgen of de druk hoger wordt als we niet van Ajax winnen. Ik concentreer me alleen op de voorbereiding op deze twee wedstrijden. Daarna zien we wel." huisploeg. Boedapest, Hongarije, 26 februari 1958 Vasas Boedapest - Ajax 4-0 Europa Cup 1, kwartfinale Boedapest, Hongarije, 29 november 1961 Ujpesti Dósza - Ajax 3-1 Europa Cup 2, tweede ronde Tatabanya, Hongarije, 3 juni 1962 SC Tatabanya - Ajax 2-1 Intertoto, voorwedstrijden Schwechat, Oostenrijk, 27 juli 1963 SC Schwechat - Ajax 5-2 Intertoto, voorwedstrijden Praag, Tsjechië, 8 maart 1967 Dukla Praag-Ajax 2-1 Europa Cup 1, kwartfinale Trnava, Slowakije, 24 maart 1969 Spartak Trnava - Ajax 2-0 Europa Cup 1, halve finale Boedapest, Hongarije, 22 november 1978 Honvéd Boedapest - Ajax 4-1 Uefa Cup, derde ronde Praag, Tsjechië, 7 november 1984 Bohemians Praag - Ajax 1-0 Uefa Cup, tweede ronde rnava SLOWAKIJE Banska Bystric^ ©Wenenl HO^Izbtirg* ©Schwechat* Bratislava OOSTENRIJK SLOVENIE naa ©Tatabanya Graz© I MariborO ZagrebQ© i Boedapest© ©©O Wenen, Oostenrijk, 14 september 1989 Austria Wien - Ajax 1 -0 Uefa Cup, eerste ronde Salzburg, Oostenrijk, IM 6 sepfember 1992 Casino Salzburg - Ajax 0-3 Uefa Cup, eerste ronde KROATIË ©Split* Ljubljana, Slovenië (neutraal terrein) 17 september 1993 Hajduk Split-Ajax 1-0 Europa Cup 2, eerste ronde Salzburg, Oostenrijk, 19 november 1994 Casino Salzburg-Ajax 0-0 Champions League, groepsfase Split, Kroatië, 1 maart 1995 Hajduk Split-Ajax 0-0 Champions League, kwartfinale Boedapest, Hongarije, 27 september 1995 Ferencvaros-Ajax 1-5 Champions League, groepsfase Maribor, Slovenië, 16 september 1997 NK Maribor-Ajax 1-1 Uefa Cup, eerste ronde Zagreb, Kroatië, 16 september 1998 Croatia Zagreb-Ajax 0-0 Champions League, groepsfase Banska Bystrica, Slowakije, 30 september 1999 Dukla Banska Bystrica - Ajax 1-3 Uefa Cup, eerste ronde Graz, Oostenrijk, 12 augustus 2003 Grazer AK-Ajax 1-1 Champions League, groepsfase Praag, Tsjechië, 14 september 2005 Sparta Praag-Ajax 1-1 Champions League, groepsfase Praag, Tsjechië, 23 januari 2006 Sparta Praag - Ajax 0-0 Uefa Cup, groepsfase Praag, Tsjechië, 29 augustus 2007 Slavia Praag - Ajax 2-1 Champions League, voorronde Zagreb, Kroatië 20 september 2007 Dinamo Zagreb-Ajax 0-1 Uefa Cup, eerste ronde

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 6