SUPPORTERSPANEL SPREEKT PIROUETTE Het Europese avontuur gaat weer beginnen voor Ajax. De overwintering in het Uefa- Cuptoernooi van vorig seizoen geeft de Amsterdamse burger moed: aan een mogelijke uitschakeling door Slovan Bratislava wordt niet gedacht. Loopt Ajax over Slovan Bratislava heen of moeten we oppassen voor die mannen uit het voormalige Oostblok? Het supporterspanel spreekt. COLUMN ajaxlife 'SK SLOVAN BRATISLAVA': 'ZELJKO PETROVIC ALS NIEUWE ASSISTENT': Vladimir Panik, journalist website Profutbal.sk Ajacied Jan Vertonghen: 'APPELTJE-EITJE' Peter R. de Vries Als bestuurder van een £3 voetbalclub in het algemeen en Ajax in het bijzonder moetje beschikken over een 'verbale lenigheid' die aan het acrobatische grenst en soms tot een pijnlijke spagaat leidt. Op het ene moment moetje verklaren dat Marco van Basten de ideale coach voor Ajax is en de weg naar de toekomst vormt, om pakweg een maand later even geestdriftig te verkondigen dat Martin Jol exact De Man is waar Ajax behoefte aan heeft en dat de toekomst voor de langere termijn in zijn handen moet liggen. En dat terwijl Van Basten en Jol natuurlijk net zo veel van elkaar weg hebben als the Beauty and the Beast... De vraag die dan rijst: is Ajax in die korte tijd ingrijpend veranderd, of heeft het management een duizelingwekkende pirouette gemaakt? Het punt is, denk ik, dat bestuurders van voetbalclubs vaak tegen beter weten in een standpunt blijven verkondigen, terwijl de werkelijkheid hen allang heeft ingehaald. Op zich is het misschien loyaal dat men een coach tot het laatst blijft verdedigen, maar zoiets knaagt wel aan de geloofwaardigheid van de voetbalwereld. Wie of wat kan je nog geloven? We hebben in het verleden een soap gehad tussen Henk ten Cate en Martin van Geel, waarbij men tegen de klippen op bleef beweren dat er tussen die twee niets speelde, terwijl de hele Arena wist dat hun relatie explosiever was dan nitroglycerine. Overigens kan men daar bij Feyenoord ook wat van, wie herinnert zich niet de persconferentie waarin Giovanni van Bronckhorst met droge ogen verklaarde dat de selectie achter trainer Verbeek stond, terwijl de spelers ondertussen als hongerige houtwurmen diens stoelpoten verzwolgen. De vraag is: kun je als bestuurder wel echt eerlijk zijn? Ik hoor nog wel eens iets achter de schermen en verbaas me er nu over dat men tot op het hoogste niveau met terugwerkende kracht de plannen, ambities en werkwijze van Marco van Basten afkraakt en de komst van Jol als een zegening betitelt. Het is van tweeën een: of je hebt je mond gehouden en verzuimd in te grijpen toen dit volop speelde en een debacle zich aftekende. Of je hebt het allemaal niet in de gaten gehad en hebt daarom Marco tot het laatst toe de hand boven het hoofd gehouden. In het eerste geval ben je op zijn minst medeplichtig, om maar even een term van mijn vakgebied te gebruiken en in het tweede geval is je kennelijk ontgaan wat iedereen al lang zag. U mag zelf zeggen welke van de twee het ergst is. Maar wel graag eerlijk... ***1 OPINIE W 20-08-2009 Ajax grote favoriet in tweestrijd Slovan Ajax treft dus SK Slovan Bratislava in de vierde voorronde van de Europa League. Hoe groot is het vertrouwen van de supporters op een goede afloop? Lastig, maar zeker te doen Eitje, net als 42 jaar geleden (5-1) Fifty-fifty Ik heb er een hard hoofd in Einde verhaal, die maken ons in 2415 stemmen Zeljko Petrovic werd vorige week weer aan Ajax gelinkt. Vorig seizoen was h(j onder Martin Jol assistent-trainer b(j HSV. Nu heeft h(j geen club. Zouden supporters hem een aanwinst vinden voor de technische staf van Ajax? Nee, laat deze clown een andere 'cloep' zoeken 59% Ja, goed voor de teambuilding 13% Petrowie? 11% Nee, dan krijgen we zo'n Jol-kliek 10% Ja, h(j kan John van 't Schip vervangen 7% 1478 stemmen Ajax haalt de groepsfase van de Europa League, dat mag worden geconstateerd als we vasthouden aan de voorspellende gaven en het opportunisme van de Ajax-fans. De stemmers op ajaxlife.nl (zie poll) kennen geen twijfel over een goede afloop in de tweestrijd met Slovan Bratislava, vandaag en volgende week (20 en 27 augustus): liefst 86 procent van de 2415 stemmers weet zeker dat Ajax de volgende ronde haalt. De twee experts die Ajax Life raadpleegde, zijn wat genuanceerder. Verwachten zij ook een overwinning van de Amsterdammers? "Slovan Bratislava is weer de beste club van Slowakije. Vorig Vertonghen speelde vorig seizoen met Ajax tegen Zilina, dat achter Slovan eindigde in de competitie. 'Een goede tegenstander, met veel fysiek.' seizoen werden twee grote sponsors gevonden, waardoor de beste spelers van andere ploegen gehaald konden worden. Slovan werd heel gemakkelijk kampioen. De grote kracht van de ploeg is het middenveld. Trainer Dusan Uhrin speelt met vijf middenvelders, die allemaal tot de beste spelers in Slowakije behoren en zeer ervaren zijn. De Slowaakse topscorer Pavol Masaryk speelt daar ook, hij scoorde vorig seizoen vijftien keer. De ploeg kent een zwakke schakel: de linksbackpositie. Michal Breznanlk is geblesseerd, en Uhrin heeft nog geen waardige vervanger weten te vinden. Daar liggen dus kansen voor Ajax." "Toen de naam van Slovan Bratislava uit de koker kwam, had ik vooral vraagtekens. Ik wist nog maar weinig van de ploeg, alleen dat ze uit Slowakije komen. Op het internet ben ik even gaan zoeken en ik zag dat ze met grote voorsprong kampioen zijn geworden op Zilina, waar wij vorig jaar nog tegen hebben gespeeld. Dat zegt wel wat. Ik was er tegen Zilina ook bij en dat was echt een goede tegenstander, met veel fysiek. Slovan heeft die ploeg dus op achterstand gehouden en dat is knap. Qua spel verwacht ik van Slovan een beetje hetzelfde als eerder tegen Zilina: veel fysiek sterke jongens en hard werken. Het zal echt heel lastig worden, maar ik denk dat we doorgaan. Daarna hoop ik dat we Europees overwinteren." Peter Nederlof: "Ik denk dat het lastig zal worden, maar ik ga F ervan uit dat we geleerd hebben van de wedstrijden tegen bijvoorbeeld Slavia Praag. We moeten thuis snel scoren, zodat Slovan moet komen. Ik ga ook naar de wedstrijd in Bratislava en ik denk dat de sfeer in het stadion indrukwekkend zal zijn. Ik ben al eerder die kant op geweest, tegen Slavia, en de mensen leven daar echt voor het voetbal. Het is een van de weinige dingen waar ze hun energie in kwijt kunnen en dat merk je." Jaco Bouwman: "Appeltje eitje wordt het. Ik heb even op Wikipedia gekeken en ik zag geen gevaarlijke namen bij de selectie van Slovan. Natuurlijk hebben we het eerder lastig gehad tegen Zilina, maar ik denk ieder jaar opnieuw 'dit moet te doen zijn'. En dat gevoel heb ik nu weer. Ik weet dat Slovan kampioen is geworden en nu weer bezig is met een goede reeks in de competitie. Des te mooier om die reeks te doorbreken. Ik ga ervan uit dat we Slovan in onze broekzak hebben en ook de poulefase komen we door. We overwinteren gewoon in Europa." Anne Gouw: "Ik had nog nooit van die club gehoord. Slovan komt uit Slowakije, geloof ik. Ik wist niet eens dat daar gevoetbald werd. Ik neem aan dat we gaan winnen, dat moet geen probleem zijn. We moeten ons niet te veel op de tegenstander richten, maar uitgaan van onze eigen kwaliteiten. Het enige gevaar is, denk ik, het fysieke gedeelte. Wij hebben van die kleine muggies rondlopen en zij waarschijnlijk een paar beren. Eigenlijk had ik liever een wat meer aansprekende tegenstander gehad. Nu ben ik bang voor onderschatting, terwijl een grotere naam het beste in je naar boven haalt."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 5