OOK DE NIEUWE DERDE KEEPER IS POPULAIR 'WE BEGINNEN BLANCO. ALLE SPELERS WILLEN DAAR GEBRUIK VAN MAKEN' Het trainingskamp in De Lutte wordt gezien als het daadwerkelijke start schot van de voorbereiding. Ajax Life volgde de selectie van Ajax op de voet en ging op zoek naar de mentale gesteldheid van een ploeg die vorig jaar de nodige klappen kreeg. ajaxlife Gedrevenheid Consequenties Vorig jaar zorgden topaankopen Ismaïl Aissati en Miralem Sulejmani voor de nodige hysterie bij de vele handtekeningen jagers in De Lutte. Dit seizoen waren nog geen topaankopen te aanschouwen, maar alsnog schreeuwden kinderen hun longen uit het lijf. Ook voor de nieuwe derde doelman Jeroen Verhoeven. DOOR MIKE VAN DAMME - FOTO'S BJÖRN MARTENS REPORTAGE C% 24-07-2009 O Regen teistert De Lutte, de trainingen gaan gewoon door. De sportwereld is veel legendes rijk. Een daarvan vertelt over American footballspeler Walter Payton die acht jaar lang tijdens zijn dagelijkse rondje joggen in Arlington Heights (Illinois) een steile heuvel van dertig meter hoog trotseerde. Payton groeide uit tot een van de beste American footballers die de Verenigde Staten hebben voortgebracht. Dankzij het beklimmen van die heuvel, gaat het verhaal. Het Overijsselse Lutterzand kent ook haar heuvel; weliswaar minder hoog en steil dan die in Arlington Heights, maar dankzij het mulle zand en de boomwortels aan de oppervlakte zeker niet minder zwaar. Al bijna vier decennia lang rent de selectie van Ajax tijdens het traditionele trainingskamp in De Lutte enkele keren over deze heuvel aan het meanderende riviertje de Dinkel. Op de eerste ochtend van hun trainingsweek in Overijssel meldt ook de nieuwste selectie zich bij paviljoen 't Lutterzand, een horecagelegenheid aan de rand van het natuurgebied en aan de voet van de zanderige heuvel. Van legendarische taferelen is echter geen sprake om zeven uur 's ochtends. De spelers lopen met slaperige gezichten en hun handen verstopt in de zakken van hun trainingspak over het terrein, waar trainer Martin Jol een net bezorgd dagblad onder zijn oksel klemt en de materiaalman zich meldt met zijn slippers nog aan. Het is aan iedereen af te lezen dat het nog vroeg is. Toch rennen de spelers een paar minuten later in een behoorlijk tempo de heuvel op, tegen de stroming van de Dinkel in, om een klein half uur later de heuvel nog een keer te trotseren voordat het paviljoen weer is bereikt. De slaperige gezichten zijn onderweg afgeschud en hebben plaatsgemaakt voor vermoeidheid. Dario Cvitanich en Luis Suarez zijn er zelfs bij gaan zitten, Jan Vertonghen hangt tegen een fietsenrek, terwijl Oleguer handig gebruik maakt van de bosrijke omgeving en zich uitstrekt tegen een boom. Het Lutterzand moet voor de Ajacieden het begin zijn van een eigen legende. Noem het beter gezegd een wederopstanding. De ploeg die zich in De Lutte voor bereidt op het nieuwe seizoen, verschilt niet veel van het team dat in de vorige jaargang van de eredivisie pijnlijk derde werd. Slechts één speler is vertrokken: Thomas Vermaelen, voor tien miljoen euro naar Arsenal. Tijdens het trainingskamp in De Lutte trekt de Amsterdamse directie twee spelers aan: verdediger Thimothée Atouba (27) en keeper Jeroen Verhoeven (29). Kortom: dezelfde groep die het vorig seizoen vooral mentaal liet afweten tegen ondermeer SC Heerenveen (2-5), Vitesse (1-4) en Sparta (0-4) moet dit seizoen wel gaan zorgen voor het dertigste kampioenschap, ofwel die derde ster op het shirt. En daarbij moet steeds worden gedacht aan die ene uitspraak van Vermaelen, na het vertrek van trainer Marco van Basten: "De trainer heeft in de spiegel gekeken, dat zouden wij ook moeten doen." Evander Sno schreeuwt, Evander Sno zucht en Evander Sno schudt zijn hoofd. Zijn voorzet is ondermaats, en maakt het dus onmogelijk voor Ismaïl Aissati te scoren. De langste en bijna kleinste speler binnen de selectie zijn aan elkaar gekoppeld bij een afwerkoefening, waarbij uiterste concentratie en precisie noodzakelijk zijn. Aissati moet de bal vanaf het middenveld in een vlak (van enkele meters) bij de cornervlag krijgen. Als de pass zuiver is, mag Sno voorzetten en moet de inkomende Aissati op zijn beurt de bal vanuit de lucht op doel koppen of schieten. Is de eerste pass niet zuiver, mag Sno niet voorzetten. Scoort Aissati uit een dropkick, telt de treffer niet. Trainer Martin Jol bekijkt de oefening vanaf de rand van het strafschopgebied. Hij is streng, en buigt niet voor fantastisch ingeschoten dropkicks. Zo dwingt hij de Ajacieden geconcentreerd en precies te blijven, tot en met de laatste pass en voorzet. Als bij een positiespel steeds dezelfde fout wordt gemaakt, schroomt de trainer ook niet het spel continu stil te leggen. Dan trekt hij aan de verkeerd opgestelde Aissati, of duwt hij Enoh naar de plek waar hij wél hoort te staan. Oleguer krijgt een hand in zijn nek, terwijl Jol uitleg geeft over inschuivende verdedigers. Als Jan Vertonghen voor de moeilijke oplossing kiest, schreeuwt hij hem toe: "Jan, heb je nog nooit van gogme gehoord? Houd het simpel!" Er wordt gedreven getraind op het hoofdveld van SV De Lutte. De schreeuw en zucht van Sno onderstrepen dat, Urby Emanuelson bevestigt het nog eens met woorden. "We werken hard. Dat gebeurt altijd in De Lutte, maar dit jaar gaat het op een andere manier. Vorige jaren maakten we veel sprintjes van veertig, vijftig meter. Nu doen we veel meer met de bal. We krijgen nieuwe oefeningen op technisch gebied, in explosiviteit. Dat is prettig." Komt de getoonde gedrevenheid slechts voort uit de nieuwe oefenstof, de komst van een nieuwe trainer, of hebben de spelers in de zomerstop in de spiegel gekeken, zoals Vermaelen de ploeg min of meer opdroeg na het vertrek van Van Basten? "Je moet eigenlijk na elke training in de spiegel kijken en jezelf afvragen of je alles hebt gegeven. Dat is normaal." Dat zegt Rob Wielaert na de oefenwedstrijd tegen WKE op dinsdagavond. Ajax heeft net met 7-1 gewonnen van de regerend landskampioen bij de amateurs. "Na de eerste helft had het al 10-0 mogen staan," kijkt de Ajax-aanvoerder van deze avond kritisch terug op het duel. "Het is toch een smetje dat we een doelpunt tegen kregen. Dat moet eruit." Wielaert praat op sportpark Grote Geert over taken die uitgevoerd moeten worden, en refereert desgevraagd aan vorig seizoen. "Toen werden er ook duidelijke afspraken gemaakt, maar werden ze niet nagekomen. Daardoor kwam iedereen overal te laat. Het leek alsof niemand hard wilde werken. Jol hamert erop dat we onze taken uitvoeren, en geeft ons duidelijkheid. Iedereen heeft zijn verantwoordelijkheden, en als die niet worden nagekomen, zijn daar consequenties aan verbonden." Een voorbeeld van die consequenties kan Wielaert nog niet noemen. "Iedereen is nog scherp, voert zijn taak uit. Maar je voelt wel dat als je dat niet doet, dat het bij deze Thimothée Atouba mag de eerste aankoop van Martin Jol als trainer van Ajax worden genoemd. De tweede dag dat Ajax in De Lutte zit, maakt de aanwezige commercieel directeur Henri van der Aat langs het hoofdveld van de plaatselijke voetbalclub bekend dat een nieuwe aankoop niet lang op zich laat wachten. Een paar uur later tekent de 27-jarige Atouba, die transfervrij overkomt van HSV, in de Arena een tweejarig contract, met een optie voor nog twee jaar. Dezelfde avond reageert Jol, na de wedstrijd tegen WKE, op de komst van de veertigvoudig Kameroens international. Hü noemt hem 'een echte linksback', een 'vrij rustig type' en een 'trotse Afrikaan'. "Het lijkt me duidelijk dat hü uit mün koker komt. Ik heb al bü Tottenham Hotspur en HSV met hem gewerkt," laat Jol weten. Fans die later in de week naar De Lutte afreizen, kunnen een eigen krabbel van de Kameroener vergeten. Hü meldt zich volgens Jol pas voor het trainingskamp in Engeland bü de selectie. Uiteindelijk sluit Atouba pas na deze trip bü de groep aan. De supporters die op donderdag naar Hoogeveen komen voor het oefenduel met HZVV hebben meer geluk. Een dag eerder heeft trainer gevolgen heeft. De taken worden bewaakt en de ploeg staat daardoor al beter. Vorig jaar moest ik acht, negen man coachen. Vandaag heb ik een paar spelers scherp moeten houden. Dat maakt het wel gemakkelijker om te leiden." Het woord is gevallen: leiden. Het grootste probleem was (en is) het ontbreken van een hiërarchie binnen de spelersgroep. Geen Ajacied kon de rol van Klaas-Jan Huntelaar overnemen na zijn vertrek naar Real Madrid in december. Ook aankoop Wielaert niet, die moeite had zich aan te passen in Amsterdam. Dat hij tegen WKE Ajax' de aanvoerdersband draagt, zegt Wielaert niet veel. "Dat betekent alleen dat ik de tegenstander een vaantje mocht geven. Ik praat en coach toch wel, of ik een band om keeper Jeroen Verhoeven zün handtekening gezet onder een driejarig contract. Als hü op donderdagochtend de medische keuring heeft doorstaan, wordt hü meteen naar Hoogeveen gereden, waar hü voor het eerst de handen van zün nieuwe teamgenoten kan schudden. Na de wedstrüd legt Jol uit waarom ook deze aankoop nodig is, en Ajax niet een jeugdspeler heeft doorgeschoven. "Dat hadden we ook kunnen doen, maar Sergio Padt is zes weken geblesseerd. Een club als Ajax kan dan geen risico's nemen. Om eerlükte zün, zochten we ook een derde keeper." mijn arm heb of niet. Eigenlijk moeten er elf aanvoerders in het veld staan. We hebben elkaar nodig. Dat besef is er bij steeds meer spelers, vooral na vorig seizoen." De bewustwording waar Vermaelen het na het vertrek van Van Basten over had, is dus degelijk aanwezig. Dat beaamt ook Emanuelson, na de tweede oefenwedstrijd in De Lutte, tegen eersteklasser HZVV in Hoogeveen (11-0). "Wat er vorig seizoen is gebeurd, kun je niet zomaar vergeten," meent de middenvelder, die zijn vijfde seizoen als vaste waarde ingaat. "Het was heel moeilijk voor Van Basten. Er zat niemand in de groep die hem bij bepaalde dingen hielp, die anderen Lees verder op pag. 4 Verhoeven is volgens Jol een 'eredivisiewaardige keeper', met zün 29 jaar nog 'relatief jong'. "Als er problemen zün, zullen we niet schromen hem in te zetten. Met een hele jongen keeper is dat een ander geval natuurlük." Als Verhoeven zelf de kleedkamer bü HZVV uitkomt, bewüzen de wachtende supporters dat hü voorlopig de meest populaire derde keeper van Nederland is. In plaats van rustig wachten op een krabbel van Jol, schreeuwen ze de naam van de oud-Volendammer, en smeken ze hem om een handtekening. Derde doelman of niet, iedere aankoop van Ajax is populair. (MvD) De Hoogeveense jeugd wil een handtekening van kersvers Ajacied Jeroen Verhoeven.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 3