v PIRATENBLOED MARTIN JOL ht N EUWE TRAINER, N EUWE TAAKVERDELINGEN 'SPELERS ZIEN IN DAT WAT JOL VERTELT GEEN ONZIN IS' rPRlJSVRAAG^^^^^^^^— ajaxlife PROFIEL 4 4 24-07-2009 XX Een trainer komt nooit alleen. Hij heeft vaak een kara vaan aan assistenten, conditietrainers en zelfs spelers achter zich rijden. Martin Jol vormt geen uitzondering. Met zijn komst naar Amsterdam heeft Ajax ook een nieuwe assistent-trainer, een nieuwe fitnesscoach en een assistent manager/manager. Wie is wie? Stroomversnelling; Marionet John van 't Schip en Carlo L'Ami hebben na het vertrek van Marco van Basten hun functie binnen de technische staf behouden. Van 't Schip is nog steeds assistent-trainer, al is hü niet de directe rechterhand van Jol, waar hij die rol wel vervulde bij Van Basten. L'Ami ontfermt zich zoals afgelopen jaren over de keepers. Jol heeft Danny Blind aangesteld als zün nieuwe rechterhand. Daarmee is de oud-trainer van Ajax weer terug op het veld, na een jaar als manager technische zaken. Vanuit Hamburg heeft Jol Michael Lindeman en broer Cock Jol meegenomen. Lindeman is officieel fitnesscoach, maar in de praktik komt het er op neer dat hü de rol van conditietrainer René Wormhoudt overneemt. Wormhoudt blijft wel als hersteltrainer aan het eerste elftal verbonden. Lindeman is overigens de zoon van Thijs Lindeman, directeur van het Ajax Museum. Cock Jol is de persoonlijke assistent van Jol. Zo handelde hij alle zaken in Hamburg af, terwijl broer Martin met de selectie naar De Lutte vertrok. Cock Jol heeft zelf ook een voetbalachtergrond, en was onder meer trainer van SV Scheveningen. Michael Lindeman loopt voor Cock Jol en Danny Blind het trainingsveld op. trekken. Na zijn ontslag bij Roda JC in 1998 zegt Jol over zijn relatie met Hendriks: "Ik ben geen marionet, het zit niet in mijn karakter om iemand te volgen die een andere kijken op voetbal heeft." Jol heeft 'een wijze les' geleerd. "In de toekomst wil ik werken zoals Louis van Gaal, met mensen die hetzelfde denken." In 1998 is Van Gaal nog trainer van Ajax. Met die ploeg heeft hij grote successen geboekt, met het winnen van de Champions League en wereldbeker als absolute hoogtepunten. Van Gaal krijgt vrij spel van Ajax, en de trainer kan zo alles naar zijn hand zetten: hij creëert de voor hem beste randvoorwaarden. Die vrijheid heeft Jol elf jaar later ook. En hij maakt er gebruik van. De Toekomst is de hele zomer een bouwput: er worden nieuwe kunstgrasvelden aangelegd, onder de tribune langs het hoofdveld wordt een perskamer gebouwd, kleedkamers worden ruimer gemaakt en in de kantine openbaart zich een spelershome. Het eerste elftal zal dit seizoen vaker op De Toekomst trainen. In de luwte; uit de wind en het rumoer die de velden naast de Amsterdam Arena met zich meebrengen. Met de komst van Jol is een jarenlange discussie binnen de club over een mogelijke verhuizing naar De Toekomst met een stroomversnelling tot een einde gekomen. Jol, volgens de officiële betitelingen die Ajax hanteert manager/coach, heeft nog meer veranderingen doorgevoerd. Zo wordt er - in navolging van bijvoorbeeld AZ - een video-analist (Michele Santoni) aangesteld, worden de spelers voor het eerst blootgesteld aan een cold tub om de spieren af te laten koelen en krijgen ze een apparaatje waarmee ze voor wedstrijden in de kleedkamer hun beenspieren al kunnen opwarmen. Deze veranderingen zijn net als zijn aanpak als trainer een voortvloeisel uit de dertien jaar ervaring in het profvoetbal die de Scheveninger met zich meebrengt. In tegenstelling tot zijn voorganger Van Basten, die debuteerde als clubtrainer, heeft Jol zijn methodes uitgekristalliseerd. Hij weet wat werkt en wat niet. "Hij weet wat hij wil, en kan dat heel goed overbrengen op zijn spelers," vertelt Bernd Wehmeyer, teammanager van Hamburger SV. "Hij heeft charisma en is ervaren. Spelers zien in dat wat hij vertelt geen onzin is. Dat zijn methode echt betere spelers van hen maakt." Als voorbeeld noemt Wehmeyer de talentvolle Piotr Trochowski, die na het vertrek van Rafael van der Vaart bij de Noord-Duitse club een belangrijkere rol krijgt toebedeeld van Jol. De trainer praat veel met het talent, geeft hem vertrouwen en op z'n tijd een schop onder de kont. "Nu is Trochowski een volwaardig international," vertelt Wehmeyer verder. Jol lijkt ook door te dringen bij de spelers van Ajax. Of zoals Rob Wielaert het verwoordt: "Je voelt dat als je je taken niet uitvoert, dat bij deze trainer gevolgen heeft." Zoals het een goed opvoeder betaamt. zegt: zo moet het, zo gebeurt het," zegt keeper Maarten Stekelenburg. "Jol is streng, maar ook rustig. We maken allemaal wel eens fouten, dat weet hij, dat accepteert hij. Als de intentie er maar is om alles te geven. Daar hamert hij op." Urby Emanuelson sluit zich bij de woorden van zijn teamgenoot aan. "Als Jol fel moet zijn, is hij dat. Maar als hij het idee heeft dat iemand een hand op zijn schouder nodig heeft, geeft hij die ook. Hij is inderdaad wat meer fysiek aanwezig dan Van Basten vorig jaar. Hij is ook wat dwingender, zit er meer bovenop. Voor deze groep is dat goed. Ik zou hem ook geen schoolmeester noemen. Hij is meer een familieman." Familieman, misschien past het inderdaad beter bij de Scheveninger dan schoolmeester. Hij deelt handtekeningen uit, maakt bij het trainingsveld een praatje met supporters en klapt mee op de muziek van Jannes die bij de oefenwedstrijd tegen WKE optreedt. Maar als Jol een familieman is, dan wel het gezinshoofd. Bij zijn komst naar Ajax heeft hij een brede verantwoordelijkheid weten af te dwingen, en heeft hij naast het eerste elftal ook het aan- en verkoopbeleid, de scouting en jeugdopleiding onder zich gekregen. De 53-jarige Scheveninger is nooit voorstander geweest van gedeelde macht. In 1994 laat hij een interview al weten: "Ik loop lang genoeg mee in de voetballerij om te weten dat twee kapiteins op een schap niet goed werkt." Dat is ook de reden dat hij in die tijd zijn eerste contract als proftrainer - bij ADO Den Haag - weer inlevert; hij moet het hoofdtrainerschap delen. Vijftien jaar later is zijn opvatting eerder versterkt dan afgezwakt. Hij botst vaak met de beleidsmakers bij zijn clubs. Bij Roda JC is dat bestuurslid technische zaken Nol Hendriks, bij Tottenham Hotspur heet zijn tegenstander sporting director Damian Commoli. Bij HSV verschilt hij van mening met voorzitter Bernd Hoffmann. Steeds gaat het mis op een punt: het aan- en verkoopbeleid. Hendriks en Commoli kopen niet de spelers die Jol op zijn lijstje heeft staan, Hoffmann denkt er helemaal niet aan de portemonnee open te Martin Jol stamt af van een legendarische piraat, zo staat te lezen in zijn biografie 'Martin Jol, voor de duvel niet bang.' Weet jij wie deze voorvader, ook afkomstig uit Scheveningen, was? Stuur het antwoord naar prijsvraag@ajaxlife.nl en maak kans op de biografie van Jol. Wie weet ben jü een van de vijf winnaars! Jol zet Jeffrey Sarpong op de goede plaats. Hij schuwt fysiek contact met zijn spelers niet. VOO« OE Ouvtl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 11