Ajax' opvoeder Martin Jol DE TRAINERSCARRIÈRE VAN JOL IN VOGELVLUCHT: 10 pROFIEL Ajax heeft behoefte aan een opvoeder. Met die woorden maakte de directie van Ajax duidelijk wat voor soort trainer de opvolger van Marco van Basten moest worden. De zoektocht eindigde bij Martin Jol. Wel een opvoeder, maar zeker geen schoolmeester. ajaxlife December 1995: Mei 1996: ±.\J 24-07-2009^ 'Geen schoolmeester, maar een familieman' Juli 1991: April 1995: Juli 1995: November 1996: Januari 1997: Mei 1997: Maart 1998: Oktober 1998: Oktober 1999: Januari 2002: seizoen Februari 2002: December 2003: Juli 2004: November 2004: Maart 2005: Mei 2006: Oktober 2007: Juli 2008: Mei 2009: Jol wordt trainer b(j de amateurs van FC Den Haag. Jol schrijft zich in voor de cursus betaald voetbal, waarvoor hij een jaar later slaagt. Jol verruilt Den Haag voor zaterdaghoofdklasser Scheveningen. FC Utrecht, Dordrecht '90 en FC Den Haag hebben interesse, maar Jol past. FC Den Bosch, RKC en Go Ahead Eagles halen bak zeil, omdat Scheveningen zijn coach niet laat gaan. Roda JC, dat op zoek is naar een opvolger voor Huub Stevens, weet Jol wel te strikken. Het klikt tussen Jol en Roda JC, en de club biedt hem een contract voor zeven jaar aan. Jol gaat er niet op in. Roda JC wint de KNVB-beker, door in de finale SC Heerenveen met 4-2 te verslaan. Het kan snel verkeren. Roda JC presteert mager in de competitie, en Jol wordt ontslagen. Jol wordt de nieuwe trainer van RKC, dat Peter Boeve de laan heeft uitgestuurd. De Scheveninger tekent een contract tot 1 juli 2000. Het contract van Jol wordt verlengd tot 2003. Jol wordt uitgeroepen tot beste coach van het 2000/2001. Jol verlengt zijn contract met nog een jaar. Interesse van 1. FC Köln wimpelt hij af. PSV lonkt, maar kiest uiteindelijk voor Guus Hiddink. Poging nummer drie van ADO Den Haag heeft ook geen succes. Jol is in beeld bij Feyenoord, maar in Rotterdam valt de keuze op de meer 'representatieve' Ruud Gullit. Jol vertrekt naar Engeland. Hij wordt assistent trainer bij Tottenham Hotspur. Hoofdtrainer Jacques Santini neemt ontslag en Tottenham schuift Jol naar voren. Jol wordt genoemd als mogelijke opvolger van Ronald Koeman bij Ajax. Hij wordt het niet. Tottenham eindigt als vijfde in de competitie en mag eindelek weer eens Europa in. Jol wordt ontslagen bij de Spurs. Hij kan onder meer aan de slag bij PSV, Newcastle United en (weer) ADO Den Haag, maar hij kiest voor een lange vakantie. Jol tekent voor twee jaar bij Hamburger SV. Jol kondigt zijn vertrek bij HSV aan. Hij gaat naar Ajax, waar hij voor drie seizoenen tekent. DOOR MIKE VAN DAMME Ajacieden bij de hand, en legt zo uit waar iedereen hoort te staan. Langs de zijlijn kijken algemeen directeur Rik van den Boog en commercieel directeur Henri van der Aat toe. Het zal ze bevallen wat ze zien. Van den Boog sprak na het vertrek van Marco van Basten over het aantrekken van een opvoeder. Daarbij werd de link gelegd naar het type-schoolmeester, zoals Co Adriaanse, dat een ijzeren discipline doorvoert en jonge spelers in een strak gelid naar de top dirigeert. Wat Jol op het veld van SV De Lutte doet, lijkt daar op. Maar moet er bij een opvoeder meteen aan een schoolmeester worden gedacht? Wie Jol aan het werk ziet, zijn hand in de nek van spelers ziet leggen en de Ajacieden op scherp zet met ferme taal, zal inderdaad even terugdenken aan zijn basisschooltijd, aan de leraar van groep zes die met een klap op het bord probeert de orde te herpakken en de discipline te handhaven. Vraag het de spelers en zij zullen ontkennen dat Jol een echte schoolmeester is. "Hij is niet iemand die met een stok op het bord slaat en "Ole, nu kan die." Martin Jol trekt met zijn hele hebben en houwen aan Jeffrey Sarpong, die zich na een enkele aarzeling gewillig laat verplaatsen door zijn trainer. Op dertig meter afstand kijkt Oleguer toe, met zijn armen langs zijn zij en zijn mond lichtjes open. Door het getrek van Jol ziet hij dat Sarpong ineens helemaal vrij staat op het middenveld. Nu kan de Spanjaard de bal een linie laten opschuiven, is de boodschap van Jol. Het is de tweede dag van het trainingskamp in De Lutte, als Jol met een deel van de selectie een positiespel afwerkt. De verdedigers Oleguer en Jan Vertonghen moeten op het juiste moment de bal naar het middenveld krijgen. Taak aan de middenvelders om genoeg te bewegen, en ruimte voor elkaar te creëren. Elke keer als de opbouw niet soepel verloopt, legt Jol het spel neer. Dan pakt hij weer een van de

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 10