'IK BESLIS LIEVER SNEL DAN NIET. ALS HET VERKEERD UITPAKT, KUN JE DAT ALTIJD NOG HERSTELLEN.' 'DE KANS OP EEN DOORBRAAK IS HIER VEEL GROTER, MAAR DAT MOET JE EEN TALENT WEL KUNNEN UITLEGGEN.' 'JEUGDTRAINERS MOETEN MEE IN DE PROFESSIONALISERING.' "I O INTEEVIEW fr" Van den Boog laat héél Ajax kritisch in de spiegel kijken 'GEEN AFSTANDELIJK INSTITUUT' ZERO TOLERANCE Rik van den Boog (49) is eindverantwoordelijk voor alle beslissingen binnen Ajax. De algemeen directeur moet de lange én korte termijn in harmonie krijgen. Een méér dan uitdagende taak, zo bleek vorige week maar weer eens. Jeugdopleiding Arsenal Scouting XIX 15-05-2009 ajaxlife Transparantie Pr ij sverhoging ajaxlife 'Fouten maken mag, afspraken moet je nakomen' Ajax wil rust in de tent en eenheid naar buiten. Een ambitieus streven onder het vergrootglas. "Ieder direc tielid rapporteert aan mij in ons wekelijkse directieoverleg. In mijn kamer moeten discussies vol gevoerd worden. Naar buiten toe is er echter één besluit. Roept iemand vanuit de organisatie iets anders buiten mijn deur, dan spreek ik hem daar een keer op aan. Gebeurt het een tweede keer, dan sta je bij de slagboom. Fouten maken mag, afspraken moet je nakomen." Hij spreekt duidelijke én consequente taal. In het te bouwen topsport klimaat moet iedereen mee. "Ik merk wél dat de organisatie moet wennen aan het idee op eigen ver antwoordelijkheid beslis singen te nemen. Ik beslis liever snel dan niet. Als het verkeerd uitpakt, kun je dat altijd nog herstellen. Ik wil dat men initiatief neemt, als het maar aansluit bij ons beleidsplan." Dat beleidsplan ligt ter inzage op de diverse bureaus en wordt deze zomer deels openbaar. Volgens Van den Boog wijkt het amper af van het door Maarten Fontein opgestelde plan, maar het klinkt allemaal wat minder pretentieus. "Het is iets minder moéten, willen en kunnen. Dit plan vormt de paraplu voor Ajax. Alle managers stemmen hun jaarplan hier op af. Er zijn diverse meetpunten. Gaat het niet goed, moet ik bijsturen. We leggen ook meer vast op papier dan alleen maar wat te roepen, zoals voorheen gebeurde." Van den Boog eist van het 'voetbal kader' hetzelfde als van het 'bedrijfs- kader'. Scouting en jeugdopleiding zijn daarbij cruciaal. Zo worden spelers nauwlettender gevolgd. "Ik wil van zestienjarige spelers weten waar ze staan en wat ze hebben gepresteerd. Hoe sterk zijn ze fysiek? Waarom valt iemand alsnog buiten de boot? Gezien de resultaten uit het verleden behoort onze opleiding tot een van de beste ter wereld, maar we moéten blijven vernieuwen!" Resultaten uit het verleden bieden echter geen garantie voor de toe komst. De jeugd en scouting vormen voor Van den Boog een sleutelrol in de reanimatie van de Amster damse trots. Het aloude opleiden volgens de TIPS-methode (Tech niek, Inzicht, Persoonlijkheid en Snelheid) is niet langer toereikend. Mentale weerbaarheid en fysiek zijn cruciale ontbrekende elementen. "Spelers van 19 jaar moeten men taal en fysiek net zo sterk worden als iemand van 26. In de opleiding speelt Ajax al tegen oudere tegen standers, maar dat alleen blijkt onvoldoende. Misschien moeten scheidsrechters daar maar tegen ons gaan fluiten." In de optimalisatie van de oplei ding krijgt het door herstel- en conditietrainer René Wormhoudt toegepaste multiskillprogramma een prominentere rol. Uit onderzoek zou blijken dat spelers op latere leeftijd extreem minder blessuregevoelig zijn als ze vanaf hun achtste diverse sporten beoefenen, zoals judo, ten nis, basketbal, turnen en voetbal. "Jeugdtrainers moeten mee in deze professionalisering. De meerderheid kan dat, een aantal wellicht niet. Daarvoor zullen we een oplossing zoeken, maar we moeten eerst in die mensen investeren." De kórte termijn hunkert echter naar de dertigste landstitel. Van den Boog erkent het 'eeuwige gezonde spanningsveld' tussen korte- en lange termijn. "We moeten eerst maar eens erkennen wie we zijn," verduidelijkt hij. "Dat wordt steeds minder een discussie. Ik merk het op de werkvloer en uit gesprekken met journalisten die de club al jaren volgen. Ajax moet niet meer continu roepen dat het de beste van Europa wil zijn. We willen wél het beste opleidinginstituut ter wereld wor den. We zijn wat dat betreft al goed, maar als onze beste spelers 21 jaar worden, kijkt de rest van de wereld naar Amsterdam." Ajax richt zich qua scouting aller eerst op de Nederlandse markt en dat is niet alleen goed voor de Amsterdammers. Van den Boog mist hier de waardering van zijn collega's. "We halen spelers het liefst uit de Nederlandse competi tie en soms - denk aan Gabri - uit het buitenland. Daarmee zouden Nederlandse clubs blij moeten zijn. Wij houden de carrousel draaiende, omdat we betalen voor een Rob Wielaert, Luis Suarez of Miralem Sulejmani. Dat is goed voor het Nederlands voetbal. Onze opleiding is goed voor al die andere clubs. Dat besef mis ik wel eens." Vooruitkijkend naar komend seizoen zal de druk vanaf de eerste trai ningsdag nóg hoger zijn. Ajax begint immers nooit als underdog aan een seizoen. Wat kunnen de fans ver wachten? "We hebben het plaatje voor volgend seizoen klaar. Deze selectie kan voor de titel gaan. Als iedereen blijft, kunnen we nog een versterking halen en een jong talent doorschuiven. Mocht er onverhoopt toch iemand worden verkocht, hebben we een schaduw- lijst. Per positie zijn er meerdere kandidaten. Met de belangrijkste is gesproken. Ajax heeft bij hen nog steeds uitstraling, al biedt dat geen garanties." Van den Boog breidde in de afgelo pen jaren een gigantisch netwerk, bijvoorbeeld in Rusland. Heeft hij zijn contacten al aangeboord? "Moet ik hier dan een Rus binnenhalen? Ik houd alle opties open, maar streef er niet naar. Je moet extreem geluk hebben als je een consistente eige naar strikt. Chapeau wat dat betreft voor Dirk Scheringa. Het is het mooiste marketinginstrument dat hij kan bedenken, maar het afbreuk risico is veel groter. Abramovich is zijn speeltje inmiddels ook zat. Ajax blijft altijd een instituut," sluit hij de deur enigszins. Past samenwerking met een Euro pese topclub dan in de succesfor mule naar eerherstel? De beleids visie van Arsenal spreekt Van den Boog in ieder geval aan. "Zij zijn voor ons een voorbeeld. Hun beleid is duidelijk. Soms is er een bestuur lijke wissel, maar ze werken vanuit dezelfde visie. Ze hebben een prima jeugdopleiding, alleen is het voor talenten moeilijker om daar door te stromen. Dat is dan weer ons voor deel." Van den Boog sluit een samenwer kingsverband met - bijvoorbeeld - Arsenal niet uit. "Maar dit is niet mijn voornaamste streven. Ajax moet het zelf opknappen. De con tacten zijn goed, maar ik vind het moeilijke constructies. Er is weinig controle en grip. Het is soms al las- Een samenwerking met Arsenal? 'Dat is niet mijn voornaamste streven.' tig om op twintig kilometer afstand met HFC Haarlem en FC Volendam iets voor elkaar te krijgen. Ik zie zo'n samenwerking dan hooguit voor de balans van je elftal maar niet voor de basis. Wij zijn Ajax, een voetbalclub en tegelijkertijd een wereldmerk dat we zelfstandig verder moeten uit bouwen!" Dat de opstomende subtop zich voor het derde achtereenvolgende seizoen bovenin nestelt, ziet Van den Boog desondanks niet als een structu reel gegeven. "De eredivisie moet sterker worden. Dus hoe breder de top, des te beter voor het Nederlands voetbal. Maar AZ en FC Twente kunnen niet in de breedte uit hun jeugd putten. Wij hebben met Daley Blind, Jeffrey Sarpong, Jan-Arie van der Heijden en Mitchell Donald allemaal topta lenten in huis die alleen nog de tijd moeten krijgen om te rijpen. Het onderscheidende vermogen is er." De waarde van de eigen jeugdoplei ding wordt verschillend geïnterpre teerd. Zo riep voormalig Ajaxtrainer Henk ten Cate onlangs nog in De Telegraaf dat Ajax krampachtig vast houdt aan De Toekomst en dat er - op Gregory van der Wiel na - amper nog topkwaliteit doorbreekt. Van den Boog vraagt zich wel af of Jong Ajax - na Ajax Al - het juiste rijpingspodium biedt. Wat dat betreft is de transfer van John Goos- sens naar NEC een voorproefje van de toekomst. "Het wordt voor ons belangrijk om spelers bij clubs als Vitesse, FC Utrecht en NEC te krijgen. Daar worden ze echt ster ker. Ajax kan zo'n jongen als eerste terugkopen voor een vooraf bepaald bedrag. Daarover kun je afspraken maken met de clubs. Het moment van uitlenen is alleen een stuk lasti ger te bepalen." Naast de opleiding investeert Ajax extra in het scoutingtraject, met name in de leeftijdscate gorie vijftien tot negentien jaar. De beste Europese talenten dienen naar Amster dam te komen. "Essentieel," aldus Van den Boog. Met gepaste trots vertelt hij dat drie buitenlandse vijftienjarige talentjes onlangs voor Ajax kozen, terwijl een van hen naar Chelsea kon. "De kans op een doorbraak is hier veel groter, maar dat moet je een talent wel kunnen uitleggen. Bij het tweede elftal van Real Madrid, Arsenal, AC Milan of Chelsea kan hij namelijk vier keer zoveel verdie nen vergeleken met ons A-elftal. Hier heeft een talent het min of meer zelf in de hand." De Nederlandse scoutingmarkt werkt volgens Van den Boog prima. Toptalenten (denk aan Sulejmani en Suarez) willen graag naar Ajax. Daarnaast is er de scouting op korte termijn. Als er in de A-selectie een zwakke plek is, hoopt de club dat op te vullen met ervaren spelers die bij een topclub net buiten de boot vallen en precies in het plaatje pas sen. Gabri en Oleguer zijn wat dat betreft passende voorbeelden. Omdat die Nederlandse markt voor Ajax te klein is, is de club genood zaakt zich nog meer Europees en mondiaal te oriënteren. Volgens Van den Boog liggen er een aantal concepten. Naast China (in juli is DOOR SANDER ZELDENRIJK Het opstappen van Marco van Basten kwam voor Rik van den Boog niet geheel als een verrassing. De alge meen directeur baseerde dat gevoel op zijn structurele spiegelsessies met de debuterende clubcoach. "Dit voelt niet als een nederlaag, maar als een enorme teleurstelling. Het is pijnlijk dat we niet samen verder kunnen bouwen, maar deze beslis sing hebben we te respecteren. Het doet echter niets af aan de huidige stabiliteit en structuur van Ajax. Een nieuwe trainer stapt straks gemakkelijker in." Het is een zakelijke reactie met een menselijk tintje. Het omschrijft Ajax' nieuwe baas in een notendop: Van den Boog is de gewenste warme persoonlijkheid op de werkvloer, maar eist daarbij uiteraard het uiterste van zijn organisatie. Daarbij communiceert hij open en direct. Dat valt niet altijd goed. In zijn eerste mediaronde meldde hij dat de Amsterdamse club nog steeds de Champions League moet willen winnen en schoffeerde hij volgens sommigen de Ajaxhelden Johan Cruijff en Piet Keizer. "Wat moet ik daar nog over zeg gen?", zucht Van den Boog vanach ter zijn bureau. "Het zijn twee ico nen. Ik zal nooit bereiken wat deze mensen bij Ajax hebben bereikt, hoe lang ik hier ook zal zitten. Zij hebben Ajax op de kaart gezet. Piet schudde ik een keer de hand, maar Johan heb ik nog nooit gesproken. Ik zal zeker naar hen luisteren, maar uiteindelijk draag ik eindverant woordelijkheid." Met zijn eerste publieke optredens kreeg de achterban in ieder geval een scherp beeld van Ajax' nieuwe algemeen directeur. Openhartig, onafhankelijk, rustig en recht voor zijn raap. Het past in de transparan tie die de nieuwe directie nastreeft. Niet voor niets vormt een betere communicatie met de achterban een van de aanbevelingen in het com missierapport. De touwtjes werden op de werkvloer behoorlijk aangetrokken. "Door de eilandencultuur ontstond stagnatie. Dat zal nu niet snel gebeuren. Vijftig procent van de organisatie houdt mij in mijn kantoor maandelijks op de hoogte. De werkvloer voert uit wat ik met de managers bespreek. Dat geeft een rechtstreekse band met de organisatie," speelt de people mana ger handig in op een andere aanbe veling uit het rapport. Van den Boog vindt het goed dat spelers vaker hun gezicht laten zien tussen de fans. Ajax gaat investeren in zün relatie met de achterban. Zo wordt er eindelijk aan een supportersbeleidsvisie gewerkt, waarop ook de Supportersver eniging Ajax al een tijd aandrong. "Vroeger had je alleen de F-side. Nu zijn er meer grote en kleine groeperingen. Ondanks de saamhorigheid beleeft iedere groep Ajax op zijn eigen manier. Ik ben blü met de Suppor tersvereniging Ajax (85.000 leden, red.). Ze zijn goed georganiseerd en er is wederzijds respect. Wü willen alle fans zo goed mogelijk bedienen, ledereen is onderdeel van Ajax." "Het is een goede zaak dat spelers vier keer per jaar op de supporters avonden van de SVA aanwezig zijn. Net zoals het goed is dat de selectie zijn gezicht laat zien in het supportershome, op de tribune of bijvoorbeeld tijdens thuiswedstrijden in het Ajax Life Café op de eerste ring. Zo verkleint de afstand en ontstaat wederzijds respect. We hadden de laatste jaren veel meer samen moeten doen. Ajax moet weer warmte uitstralen. We zijn geen afstandelijk instituut meer!" INTERVIEW 4 4 15-05-2009 X X Van den Boog spreekt zich als eer ste algemeen directeur duidelijk uit tegenover de misdragende harde kern. Zo wordt een capuchon invasie van het trainingsveld geen tweede keer geaccepteerd. "Dan volgt direct een stadionverbod," verduidelijkt de algemeen direc teur. "Zero tolerance is niets meer dan duidelijk zijn naar elkaar. Dan weet iemand ook wat de con sequenties zijn van zijn daden. We moeten ons allemaal aan de regels houden. Een veldbestorming bewerkstelligt geen gesprek meer en we zullen voortaan ook zorgen dat de spelersbus bü het stadion gewoon kan doorrijden." er een uitwisselingsprogramma), Zuid-Afrika en India staat Amerika opnieuw op de agenda. "Het feit dat iets eerder mislukte, wil niet zeggen dat je het nooit meer moet willen. Het maakt ons wel extra voorzichtig. We zoeken naar gebieden die zonder grote financiële risico's bijdragen aan onze visie. Dat betekent dat we er voetbaltechnisch beter van moe ten worden. De kans op succes moet zo groot mogelijk zijn." De achterban heeft het wat dat betreft zwaar sinds 2004. Prestaties blijven uit en de gifbeker raakt niet leeg. De fan incasseert de ene spor tieve tik na de andere. Van den Boog wil dan ook een compliment maken voor de ondersteuning en heeft de relatie met de achterban hoog op de interne agenda gezet. De verhoging van de prijzen van seizoenkaarten en de losse entree bewijzen viel bij een meerderheid verkeerd. Zakelijk redenerend ziet Van den Boog het probleem niet. "Een prijsverhoging doet altijd pijn, maar Ajax moet een inhaalslag maken. Gemiddeld praat je over een verhoging van 1,30 euro per wed strijd. We zaten ontzettend onder de prijs. Het extra geld vloeit direct in de clubkas." Het staat wel wat haaks op de posi tieve intenties die Ajax buiten het veld uitspreekt. Net als bijvoorbeeld FC Barcelona willen de Amster dammers méér zijn dan alleen een voetbalclub. De maatschappelijke positie moet verstevigd worden en niet alleen omdat sponsors hier bonussen voor uitreiken. "Ajax moet iets willen veranderen in zijn omgeving. Als we een scholenpro ject in de Bijlmer opzetten, doen we dat omdat we er in willen geloven. Iedereen bij Ajax moet zijn verant woordelijkheid nemen. Daar hecht ik veel waarde aan." Al met al ligt er nog genoeg werk voor Van den Boog. "Toen ik werd benaderd, vroeg ik me af: wat moet ik er doen? Ik maak nu met gemak tachtig uur per week. Dat vind ik niet erg. Ik ben relaxed en ervaar dit als prettig en leuk, hoe hectisch ook. Ik ga elke dag fluitend naar mijn werk. Sterker, dit voelt meer aan als een hobby. Ik heb het gevoel dat ik hier al veel langer zit. Nu merk ik dat ik op vele gebieden van toege voegde waarde kan zijn. Als dat is uitgewerkt, moet iemand anders de club weer naar het volgende niveau tillen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 8