Vian Basten is m van zijn voetstuk gevallen' Tm 'Rijkaard voldoet aan de eisen van het rapport-Coronel' Van Basten is opgestapt. Een goede zaak of zonde? Ik hoor't mezelf nog ZJ3 zeggen aan het begin van het seizoen: "Ik hoop op het kampioenschap, en eigenlijk reken ik erop." Inmiddels weten we beter. De hoop is vervlogen en bü Ajax mogen we dus nergens op rekenen. De manier waarop is nog het ergste. Kansloze wedstrijden tegen Heerenveen, Vitesse, PSV en AZ uit. En dan vergeet ik de verlenging op de dijk in Volendam; de beker was ons ook niet gegund. En eigenlijk allemaal terecht. Dat maakt het extra pijnlijk. Maar er was ook een lichtpuntje. We waren de laatste Neder landse club in Europa en het had weinig gescheeld of we waren tegen die Fransen toch mooi een ronde verder gekomen. Afschu welijk is de ontknoping van dit seizoen. We zün weer terug bü af. Het lijkt wel alsof we sportief geen stap verder komen. Een trainer die voor de laat ste wedstrüd van het seizoen al aangeeft dat het volgend jaar niet beter zal worden, kan inderdaad maar beter vertrek ken. Met dat soort teksten hoeven wij ook niet bü de baas aan te komen. Wat ieder jaar wel goed gaat, is het bübetalen voor seizoen kaarten, het vertrek van onze beste spelers en het afsluiten van sponsordeals. In ieder geval hebben we bü Ajax wel een extra ster op de auto's en zelfs drie strepen op de shirts. En er is enige troost dat het in Rotter dam en Eindhoven dit jaar niet veel beter is gegaan. Voor wat 't waard is dan maar. "Hoe nu verder?" Het is de meest gestelde vraag van de laatste weken. Een zware maar ook mooie taak voor de leiding van onze club. Er ligt sinds vorig jaar een prachtig rapport waarin alle onvolkomenheden zün vastgelegd. 'De Weg Naar Winst' heet 't. Daarin staat alles wat de afgelopen tien jaar niet goed was. Ik hoop, nee ik reken er op, dat hier niet nog een paar jaar bükomen. Aan de slag, zou ik dus zeggen. Ook de supportersvereniging heeft successen van Ajax nodig. Om beter en groter te worden. Onze organisatie staat als een huis, maar in het land is het lastiger aan 't worden om supporters als vrijwilligers aan ons te binden. Daarom hoop ik dat onze ledenraad, het hoogte orgaan van onze vereniging, versterkt gaat worden met Ajacieden die het supporters- hart op de juiste plek hebben. Of dat leden zich melden om te helpen onze activiteiten in het komende seizoen opnieuw tot een succes te maken. Ook dat helpt om onze club weer te brengen waar 't thuishoort. Ik ben er, ondanks alles, van overtuigd dat dit gaat lukken. Als het seizoen weer begint, is de hoop weer terug. Want eens Ajacied, altüd Ajacied. DANIEL DEKKER Voorzitter SVA en DJ OPINIE 15-05-2009 De witte zakdoekjes werden bij Sparta-Ajax al tevoorschijn gehaald. Drie dagen later stapte Van Basten daadwerkelijk op. DOOR KEVIN VAN NUNEN In een toelichting op zijn vertrek legt Van Basten de schuld honderd procent bij zichzelf. "Mijn kwa liteiten zijn niet toereikend, Ajax verdient beter. Ik ben niet goed genoeg." 'Ajaxfan' noemt stoppen de beste beslissing die Van Basten dit seizoen heeft genomen. "Hij stapt op, pak van mijn hart. Hij maakte geen enkele speler beter. Het was los zand. Ik heb ook geen groeiproces kunnen bespeuren." 'Vuze' sluit zich niet bij deze mening aan. Hij had graag gezien dat Van Basten de tijd had genomen en in zijn tweede seizoen als Ajaxtrai- ner in zijn rol was gegroeid. "Ik had gehoopt dat Van Basten ook zichzelf de tijd zou geven, maar hij kan blijkbaar niet tegen de druk. Heel jammer. Ik had gehoopt dat er een trainer zat die genoeg tijd zou nemen en krijgen om Ajax terug naar de top te brengen." SUPPORTERSPANEL SPREEKT In plaats daarvan komt er na tien maanden alweer een einde aan het tijdperk onder Van Basten. De trai ner heeft geen klik kunnen creëren met zijn spelersgroep en hij was soms onnavolgbaar in zijn keuzes. Toch twijfelt 'Domi' niet aan zijn voetbalverstand. "Ik hink op twee gedachten. Aan de ene kant vind ik het teleurstellend, want Van Basten is een Ajacied met uitstekend voetbalinzicht, maar aan de andere kant ben ik blij, aangezien hij niets heeft laten zien met de beste selectie van Nederland." 'Ajaxbelg' spreekt van een onver wachte beslissing, maar lijkt het niet erg te vinden dat Van Basten heeft besloten de handdoek in de ring te werpen. "Nou San Marco, dit valt me zwaar tegen. Eerst Johan Cruijff tegen de schenen schoppen, dan een groot deel van ons seizoen verpesten en er vervolgens de brui aan geven." Ook 'Zlatan' neemt het Van Bas ten kwalijk dat hij Cruijff op een zijspoor heeft gezet. "Met een grote mond alle touwtjes in han den nemen, Cruijff wegsturen, 35 miljoen euro uitgeven aan nieuwe Had hem de tüd gegund 41% Slecht dat hij nu al de handdoek werpt 22% Een goed renpaard is geen goede ruiter 19% Niet goed genoeg, dus tot ziens 18% 1122 stemmen spelers en nu gewoon weggaan omdat het, ondanks de steun die hij nog steeds kreeg, even niet goed gaat. Voor mij is hij van zijn voetstuk gevallen." Wie is de meest geschikte opvolger voor Van Basten? Frank Rükaard Co Adriaanse Louis van Gaal Michael Laudrup Martin Jol Danny Blind John van 't Schip 3109 stemmen 54% 26% 10% 4% 3% 2% 1% De laatste elf jaar heeft Ajax zeven hoofdtrainers versle ten. Ook Marco van Basten is er niet in geslaagd voor rust, stabiliteit en succes te zorgen. "Ik heb gefaald," erkent hij. Van Basten vindt dat Ajax beter verdient en heeft daarom zijn contract ingeleverd. Dus moet Ajax wederom op zoek naar een nieuwe coach. Voor welke trainer opteert ons supporterspanel? DOOR KEVIN VAN NUNEN HOSSEIN ANDALIBI: "Voor mij zijn er twee grote kandidaten: Frank Rijkaard en Co Adriaanse. Rijkaard heeft bij FC Barcelona bewezen dat hij een club naar de top kan bren gen en hij is bekend met de gang van zaken binnen Ajax. Johan Neeskens zou ik een goede optie als assistent vinden. Adriaanse verdient een tweede kans, het is schandalig hoe hij in 2001 aan de kant is gezet. Hij maakt spe lers beter en is ook goed op het gebied van scouting." ROELOF EMCK: M "Rijkaard en Adriaanse S zijn twee namen die veel worden genoemd. Ik ga hier in mee. Rijkaard voldoet aan de eisen die in het rapport-Coronel zijn opgenomen en heeft bij FC Barce lona zeer waardevolle ervaring opge daan in het buitenland. Ik betwijfel alleen of Adriaanse een tweede kans krijgt bij Ajax, want hij is in 2001 op weinig flatteuze wijze via de achter deur vertrokken. Ik hoop vooral dat het bestuur een weloverwogen en juiste beslissing neemt." PETER NEDERLOF: - i A "Als het Co Adriaanse wordt, gaat bij mij de vlag uit. Adriaanse staat voor discipline en één keer raken. Hij speelt het spel graag snel. Dit zijn precies de facetten die er bij Ajax aan hebben ontbro ken. Adriaanse heeft visie en met hem weet je waar je aan toe bent. Bovendien heeft hij vorig seizoen in een interview aangegeven open te staan voor een terugkeer bij Ajax omdat er sinds zijn vertrek veel zaken zijn veranderd." Bij het ter perse gaan, zvas de naam van de nieuwe trainer nog niet bekend.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 6