'Spelers hebben schuld aan deze situatr~' VRAGEN AAN... Bruno Silva DE SFINX ajaxlife Marco van Basten probeerde tot vorige week als trainer het spel van Ajax naar zijn hand te zetten. Als voetballer probeerde hij dat vooral met zijn voeten te doen. Op 6 mei 1985 zag hij zijn eigen trainer vertrekken, Aad de Mos. sjraHni Bruno Silva was vorig seizoen nog een van de betere spelers bij Ajax. Dit seizoen zat de verdediger vooral op de bank. Een paar maanden geleden zei je dat je weg zou gaan als Marco van Basten trainer zou blijven. Nu is hij weg. Is de situatie daarmee voor jou veranderd? Maar nog een seizoen op de bank bij Ajax kan betekenen dat je het WK mist met Uru guay, als jullie je plaatsen. Ben je daar niet bang voor? Je klinkt gedreven en zelfver zekerd. In het archief van Ajax liggen duizenden foto's; sommige zeer bekend, vele nooit gepubliceerd of domweg verge ten. Hennie Schuurman, beheerder van het foto-archief, zoekt speciaal voor Ajax Life foto's waaraan eigenlijk niet voorbij mag worden gegaan. De natgeregende Rinus Michels sluit het seizoen af. DOOR MIKE VAN DAMME Hij zou spelen. Assistent-trainer Spitz Kohn had het Marco van Basten zelf laten weten een paar dagen voor Haarlem-Ajax. Voor de spits zou het eigenlijk een zekerheid moeten zijn dat hij in de basis stond, maar de laatste weken was helemaal niets zeker bij Ajax. Trainer Aad de Mos zat op de spreekwoordelijke wipstoel na een reeks slechte resul taten, en hij slachtofferde ondermeer Van Basten in de hoop iets te redden. De Mos zat echter al tien dagen ziek thuis met een voorhoofdsholteont steking en zou er tegen Haarlem niet bij zijn. Zijn assistent Kohn was dus even de baas op het veld en ging Van Basten wel opstellen, liet hij weten. Ook al verkeerde de spits in een vormcrisis en was hij zelfs niet opge roepen voor het Nederlands elftal dat tegen Oostenrijk speelde. Maar een dag voor Haarlem-Ajax verschijnt De Mos snotterend op het trainingsveld. Van Basten voelt het goed aan: hij zit op zondagmid dag gewoon op de bank. Zonder de topscorer en zijn maatje John van 't Schip in de basis, komt Ajax bij het kleine Noord-Hollandse broertje op een 1-0 achterstand. Alleen het laatste half uur komt het tweetal in actie, maar de opgelopen schade kan niet meer worden hersteld. Ajax verliest met 1-0 en het kampioen schap lijkt aan de Amsterdammers voorbij te gaan. De kritiek op De Mos neemt toe. De Telegraaf schrijft een dag na de wed strijd: 'Bovendien zijn er bij Ajax geen types meer die de ploeg op sleeptouw nemen, wanneer het tegen zit. Na de winterstop heeft Ajax nog geen twee knappe wedstrijden gespeeld. Iedere week is het weer een raadsel hoe de ploeg eruit zal zien. Er worden elf namen ingevuld en die groep is een week later weer uit elkaar getrokken, waardoor er dus geen eenheid kan ontstaan.' Op 6 mei - precies 24 jaar voor dat Van Basten zelf zijn functie als hoofdtrainer van Ajax zou opzeggen - wordt De Mos door het bestuur op non-actief gezet. Voorzitter Ton Harmsen geeft in de pers aan dat er 'een onwerkbare situatie' is ontstaan, en haalt uit naar de spelersgroep. "De spelers hebben schuld aan deze situatie en het Ajax- HISTORIE 15-05-2009 bestuur heeft sommige zaken te laat onderkend," zegt hij in De Telegraaf. In het boek 'Het mysterie Marco' zijn drie scenario's beschreven van het ontslag van De Mos. Bij de eer ste is Van Basten de regisseur vanuit de spelersgroep. Hoe dan ook, de spits is opgelucht na het vertrek van de trainer. Hij onderstreept dat door in de eerstvolgende wedstrijd, tegen FC Twente, al in de tiende minuut te scoren. Het helpt weinig. Ajax speelt 4-4 met Kohn, Tonny Bruins Slot en Cor van der Hart op de bank als tijdelijke opvolgers van De Mos. Toch is het eind goed, al goed: Ajax pakt, mede door een inzinking van PSV, alsnog de titel. Met Van Basten gewoon in de basis. "Ik zei dat op een moment dat ik in een dip zat. Het was gewoon zwaar dat ik niet aan spelen toekwam. Ik heb vrij snel daarna al laten weten dat ik gewoon wil strijden voor mijn plaats. Ondanks dat ik niet speel, voel ik me goed bij Ajax, blijf ik rustig." "Toen ik tegen Sparta moest warm lopen, riepen de Ajaxsupporters mijn naam. Dat deed me veel: ze waren me nog niet vergeten. Dat sterkt me alleen maar in de beslissing hier te blijven, ik wil de fans laten zien wat ik kan. Voor de rest is het afwachten wie de nieuwe trainer wordt, en of hij het in mij ziet zitten." "Veel spelers verliezen hun plek in de nationale ploeg als ze bij hun club niet spelen, dat weet ik. Bij mij is dat nog niet het geval. De bondscoach, Oscar Tabarez, heeft me de laatste paar keer gewoon opgeroepen. Hij heeft gezegd: 'Bruno, ik weet dat je niet veel speelt, maar als je bij ons komt ben je fit en presteer je goed.' Hij blijft dus gebruik van me maken. Dat geeft me vertrouwen." "Ik speel altijd met passie, met mijn hart. Na een wedstrijd heb ik in heel mijn lichaam pijn, omdat ik alles heb gegeven. Soms speel ik te veel met mijn hart, zoals tegen Olym- pique Marseille, maar ik kan het niet anders. Wij Uruguayanen staan bekend om onze strijd. Ook tijdens trainingen doe ik altijd mijn best. Vandaar dat ik ook rustig ben geble ven dit seizoen: ik heb er zelf alles aan gedaan, kan mezelf niets verwij ten. Na de zomerstop ga ik daar mee verder, ga ik weer knokken." (MvD) Archief Ajax "Wie de beste trainer van Ajax was? Louis van Gaal heeft het heel goed gedaan, maar Rinus Michels blijft mijn favoriet. Hij liet Ajax mooi en aanval lend voetbal spelen, en werd in vijf jaar vier keer kampioen van Nederland. Hij werd wat behoudender na de 4-1 neder laag tegen AC Milan, in de Europacupfinale van 1969. Ajax speelde zeer aanvallend, maar kreeg de ene na de andere treffer tegen in de counter. Michels was een trainer die hield van discipline. Hij was hard. Ik kan me nog herinneren dat Ajax op 10 mei 1970 1-1 speelde tegen Telstar en op dat moment geen kampioen werd. Hij gooide voor het volgende duel zijn hele elftal om. Spelers als Gerrie Mühren en Barry Hulshoff zaten gewoon op de bank. Eigenlijk is het wel jammer, dat Michels soms zó hard was. Kadaver discipline werd dat genoemd, hij ontzag niemand. Zelfs Johan Cruijff was de pineut als hij te laat op de training kwam. Michels kreeg dan ook snel bijnamen als De Generaal, De Beul en De Sfinx. Het leuke is dat hij als speler juist helemaal niet gedisciplineerd was. Hij hield wel van een geintje, was de lolbroek van de selectie. Dat zou je niet zeggen als je hem als coach aan het werk zag. Hij was een groots trainer." (MvD)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 5