Het dramatisch verlopen seizoen kent voor Luis Suarez nog enige lichtpuntjes. Hij maakte 22 doelpunten en 14 assists in de competitie. De 22-jarige Uruguayaan won tevens de verkiezing van Ajacied van het jaar. Met dank aan zijn 'garra charrüa'. AJACIED VAN HET JAAR -f W ajaxlife 15-05-2009 X Leiders Even geliefde als gehate passie DOOR MIKE VAN DAMME EN RAFAEL MIRALLES niet toe is om Ajax' leider te zijn. Wie weet dat hij volgend seizoen die stap wel kan maken. Volgens de Uruguayaan is het immers duidelijk dat hij nog een jaar bij Ajax blijft. Of Barcelona moet bellen. Zelfs nu de Amsterdammers de voorronden van de Champions League niet hebben gehaald, ziet de aanvaller geen reden om de stap naar een andere club te maken. "Dat we het niet hebben gehaald is erg, maar ook dan kan ik volgend jaar nog genoeg leren bij Ajax. Het is belangrijk dat ik speel. Ik ben nu international en wil die plek niet kwijtraken door bij een andere club op de bank te belanden." Suarez wil met Uruguay naar het wereldkampioenschap en met Ajax kampioen worden van Nederland. Aan zijn gedrevenheid zal het in elk geval niet liggen. Iedere Uruguayaanse sporter heeft het in zich, meent Luis Suarez. Of de slager op de hoek ook elke dag gepassioneerd zijn vlees snijdt, weet hij niet, maar Uruguayaanse sporters zijn uiter mate gedreven. In zijn geboorteland hebben ze er zelfs een term voor: la garra charrüa. 'Garra' is Spaans voor houvast, lef. 'Charrüa' is de naam van een volk dat eeuwen geleden in Uruguay leefde. Het nomadenvolk werd na presidentiële orders nagenoeg geheel uitgemoord in 1831, maar de naam leeft nog voort in de nationale trots: het doorzettingsvermogen dat vol gens de overlevering Uruguay aan de olympische voetbaltitel in 1924 en 1928, en de wereldtitel in 1930 en 1950 hielp. "La garra charrüa bete kent dat je met je hart speelt," legt Suarez uit. "Je geeft alles, desnoods je leven. Voor je land, voor je ploeg." Zelf vindt Suarez zijn tweede straf schop tegen AZ een mooi voor beeld van deze Uruguayaanse durf. Zijn eerste penalty - een Panenka - mislukte jammerlijk, waarna hij per ongeluk keeper Joey Didulica blesseerde. Twintig minuten later trad hij gewoon weer aan bij Ajax' tweede strafschop, en schoot de bal onhoudbaar in de rechterhoek. "Je moet plat gezegd je kloten tonen bij die tweede strafschop," zegt hij zelf. "Dat heeft te maken met per soonlijkheid, kracht. Die gemiste strafschap was ik op dat moment al vergeten." Hij praat alsof hij een afstammeling is van de Charrüa-stam, wat goed zou hebben gekund. Het nomaden volk woonde vooral in het noord oosten van Uruguay, waar ook de geboorteplaats van Suarez - de stad Salto - ligt. "Ik heb geen Charrüa- bloed in me," zegt de Ajacied echter. "Ik weet eerlijk gezegd niet wie mijn voorouders zijn, waar ze vandaan komen. Ik heb me daar nooit mee beziggehouden." Toch is Suarez onmiskenbaar een ambassadeur van la garra charrüa. Zijn gedrevenheid is een van de belangrijkste wapens in zijn oppor tunistische spel. Hij scoorde dit seizoen in 42 wedstrijden 28 keer, een prestatie waar de Charrüa's bewondering voor zouden hebben. Dat hij belangrijker is voor het elftal dan vorig seizoen ziet de Ajacied zelf als zijn belangrijkste ontwikkeling dit jaar. In Nederland wordt de 22-jarige Ajacied echter even hard verguisd als bejubeld om zijn passie. Je houdt van hem, of haat hem. Voorstanders zullen praten over zijn vele doel punten, zijn onnavolgbare acties. Tegenstanders praten over zijn negen gele kaarten, zijn schwalbes, zijn ongenoegzame blik als een actie mislukt, en over zijn gemiste straf schop tegen AZ. Zijn Panenka werd in het wedstrijdverslag bij de NOS zelfs 'arrogant' genoemd. Suarez is inmiddels bekend met het gezegde over het afhakken van je hoofd als je boven het maaiveld uitsteekt. "Dat vreet wel aan me. Als ik drie keer scoor, hoor je niemand. Pak ik een gele kaart, wordt er wel overal over gepraat. Dat is typisch Nederlands. Daar heb ik moeite mee. Ik probeer mijn best te doen voor mijn team, probeer positief te blijven. Ik moet het accepteren dat het zo gaat, ik kan het toch niet veranderen." De kritiek op de Uruguayaan lijkt inherent aan het vertrek van Klaas- Jan Huntelaar én de prestaties van dit seizoen, die op zijn zachtst gezegd heel erg tegenvallen. In zijn eerste seizoen bij Ajax stond Suarez nog in de schaduw van Huntelaar. "Er wordt nu te veel naar mij geke ken," meent hij. "Ook de andere spelers zijn belangrijk, dat wordt wel eens vergeten." De Uruguayaan duwt zijn medespe lers echter ook niet naar de voor grond. Sterker, na het duel met PSV (6-2) liet hij zich ontvallen dat Ajax geen echte leiders heeft, waarmee hij (onbedoeld) spelers als Rob Wie- laert en Oleguer declasseerde. "Ik bedoelde met die opmerking dat er niemand is die een beetje oorlog kan maken, of het team opzweept als dat nodig is," legt hij nu verder uit. Na het verloren duel bij Sparta (4-0) had hij dezelfde woorden weer kun nen spreken. Ajax speelde zielloos, en dat juist op het moment dat de tweede plaats nog volop in zicht was. Deze instelling druist in tegen elk gevoel dat 'la garra charrüa' Suarez heeft meegegeven. Een verschil in beleving kan de Uruguayaan wel verklaren. "Het leven is in Uruguay harder. Je moet vechten, krijgt niets cadeau. We zijn op zeventienjarige leeftijd al volwassen. In Nederland word je op je 22ste nog steeds gezien als jongen." Zijn passie overbrengen op teamge noten ziet de Ajacied echter nog niet als een van zijn taken. "Daar ben ik te jong voor. Ik ga niet iemand uitschelden die ouder is dan ik. Dat kan ik niet, zo ben ik niet opgevoed. En ik zit met de taal. Ik ben het Nederlands niet genoeg machtig om alles te begrijpen en goed uit te leggen." Gezien zijn status bij Ajax zal er echter niet gek opgekeken worden als hij het heft in handen neemt. Van Basten gaf hem dit seizoen al enkele keren de aanvoerdersband, onder meer in het Europacupduel met Olympique Marseille. Suarez vond dat naar eigen zeggen 'fantastisch' en 'een hele eer'. "Een aanvoerder moet het voorbeeld zijn. De trainer weet welke spelers die rol het beste kunnen vervullen, hij ziet ons elke dag. Dat ik daarbij hoor, is een eer." Maar hij herhaalt dat hij zelf nog

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 13