lü I I' J lil L li JL i T^_i 3 EZ I.H IK -1Jl L_ Dennis Bergkamp "I O INTEEVIEW fr" EGON 'ALS JE VAN SPELERS VERWACHT DAT ZE INITIATIEF TONEN, MOETEN ZE DAT WEL LEREN.' 1 it 1 'WAT IK MEEGEMAAKT HEB BIJ ARSENAL, DAAR WIL ELKE MANAGER WEL NAARTOE.' 'ZEKER GEEN KAARTCLUBJE' W-: SPPsS®*: Dennis Bergkamp (39) hoopt in mei zijn diploma coach betaald voetbal te halen. Ajax Life sprak met de beginnende trainer over zijn ambities, voorbeelden en visie. Als het niks is, ga ik weer golfen.' XIX 29-04-2009 ajaxlife ajaxlife ""A 29-04-2009 X X Hij kreeg de tijd, iets dat veel trainers niet krijgen. Zie je eenzelfde ontwikkeling nu ook bij Ajax, dat ook een nieuwe start heeft gemaakt onder Van Basten? Dit Ajax heeft dus eigenlijk meer tijd nodig dan die veer tien maanden? Discussiëren Krijg je de ruimte om mee te discussiëren? Zoals wat? Waarom dan? Je stage zit er bijna op. Wat ga je doen als je de cursus hebt afgerond? W- De Toekomst ■HB 1 L f «al!Pr,p T nt Waarom? Dat alles wordt geregeld voor de jeugdspelers, is in elk geval buiten de club een punt van discussie. De spelers wor den gezien als verwend. "Verwend is misschien het verkeerde woord. Die spelers weten niet beter. Alles wordt piekfijn geregeld, zo gaat dat tegenwoordig. Daar is zeker iets voor te zeggen. Aan de andere kant vond ik mijn opleiding ook ideaal op dat moment. Ik was mezelf aan het ontwikkelen, kon kijken hoe ik met bepaalde situaties omging." Wat voor situaties bedoel je? En dat zie je dan terug bij het eerste elftal, waar spelers het moeilijk vinden initiatief te tonen. Heeft zijn werkwijze jouw huidige visie op het trainer schap gevormd? Kun je jouw visie samenvatten? 1 Ben jij echt een praktijk mens? Ben je aan het einde van je actieve carrière jezelf niet al de vraag gaan stellen waar om het gaat zoals het gaat? Hoe sta jij in de eeuwige dis cussie over de systemen 4-3-3 en 4-4-2? Je zat al bij Arsenal toen Wenger daar in 1996 kwam. Heb je bij hem een bepaalde ontwikkeling gezien in zijn omgang met de spelers? "Hij was vanaf het begin eigenlijk al mild, gaf spelers veel vrijheid. Ieder een is anders. De ene speler vindt "^S INTERVIEW 4 4 Zijn inbreng bij het eerste elftal van Ajax is niet heel groot als stagiair, geeft Bergkamp toe. "Ik ben wel af en toe met de spelers bezig, maar ik ga niet zeggen wat ze moeten doen." Voor advies kunnen spelers wel komen. "Wat zü nu meemaken, heb ik al eens meegemaakt. Ik kan ze vertellen hoe ze met kritiek om kunnen gaan, en hoe met bepaalde situaties. Er komen ook wel spelers dingen aan mü vragen, van hoe ze op doel moeten schieten tot hoe de trainingen bij Arsenal gingen." Bü de B1 van Ajax, zijn andere stageplek, doet Bergkamp al meer. "De jeugdopleiding van Ajax is heel gestructureerd, en met Robin Pronk heeft de B1 al een goede coach. Maar af en toe kan ik iets op mün manier doen. Ik leid daar soms ook de training." Het meeste coach voelde hü zich echter bij Nederland B, het team dat leven in werd geroepen nadat Jong Orarjje was uitgeschakeld voor het EK. Bergkamp werd daar aangesteld als assistent van Johan Neeskens. "Dat kwam nog wel het dichts hü het coachen zoals ik dat wil. Ik had daar met Neeskens gewoon zeggenschap over de ploeg, over de manier van spelen. Ik heb daar vooral geleerd dat ik het dit erg leuk vind om te doen." het fijn om een dag voor de wed strijd in zijn hotelkamer te zitten, de ander wil 's avonds nog even aan de bar zitten of een ommetje maken. Als coach moet je daar de ruimte voor geven. Wenger had zijn regels, maar daarbinnen mocht je veel zelf bepalen. Hij is bij binnenkomst ook niet rigoureus dingen gaan verande ren, maar deed dat langzaam aan." "Dat klopt. Het voordeel van Wen ger was dat in het eerste seizoen toch al verbetering zichtbaar was. We werden van Boring Arsenal een team dat aantrekkelijk voetbal speelde. Iedereen merkte dat er iets ging gebeuren. Het zou onlogisch zijn geweest om hem na een jaar al weg te sturen. In zijn tweede jaar haalden we al het kampioenschap binnen. Na veertien maanden klikte het, was het goed." "Ik denk niet dat je beide situaties met elkaar kunt vergelijken. Bij ons zag je een bepaalde progressie. Maar wij hadden wel het voordeel dat we genoeg oudere spelers hadden die in het veld de rol van de trainer over namen. Zij bewaakten de formatie van het team. Bij Ajax spelen nu nog veel jonge jongens. De ervaren spe lers zijn ook pas bezig aan hun eerste seizoen, zij zijn nog zoekende." "Zeker. De spelers zijn zoekende, de coaches zijn zoekende. Bij ons stond er al een sterke basis in het veld. Maar Wenger was ook in de pro blemen gekomen als we dat tweede seizoen geen prijs hadden gepakt." Ajax heeft met Van Basten zelf nog een onervaren clubcoach aan het roer staan. Als stagiair kan Berg kamp dus niet de fijne kneepjes van het vak leren, waar zijn klasgenoot Patrick Kluivert dat bij AZ onder Van Gaal wel kan. Toch is zijn stage bij Ajax zeer nuttig, laat de Amster dammer weten. "Voor mij is dit een kennismaking met de andere kant van het voetbal. Ik heb heel veel in de trainerskamer gezeten, gezien hoe beslissingen worden genomen, hoe discussies worden gevoerd. Er gebeurt heel veel voordat er een woord naar buiten komt." "Zeker. Iedereen heeft een mening, ik ook. Wat ik meegemaakt heb bij Arsenal, daar wil elke manager wel naartoe. Naar die speelstijd, naar die manier van werken. Daar heb ik wel wat over te vertellen en daar wordt ook naar geluisterd. Sommige dingen hoef ik niet aan te geven, omdat het twee verschillende cultu ren zijn." "Het grote voordeel van het werken bij Arsenal was dat je zonder publiek kon trainen. Het trainingsveld werd helemaal afgeschermd. Als je dat hier probeert, krijg je chaos. Men accepteert het niet, wil weten wat er op het veld gebeurt. Dat is een dilemma, want het werkt veel pret tiger zonder mensen om het veld heen." "Er komt niets naar buiten. Op het veld kun je elkaar verrot schelden, en niemand die het weet. En je rea geert toch anders als er mensen bij zijn. Toen ik begon met golfen met mijn vrouw, broer of vrienden was er niets aan de hand. Als er iemand anders meekeek, deed ik het toch anders. Ze letten op me. Veel men sen hebben daar last van, voetballers dus ook. Ik zou als trainer dan ook in alle rust willen trainen." "Ik hoop dat ik hier bij Ajax aan de slag kan. We zijn dat aan het bespre ken. Ik wil in elk geval rustig aan doen. Als ik het leuk vind, blijf ik het doen. Vind ik het heel leuk, wil ik stappen maken. Vind ik er niks aan, dan ga ik lekker weer golfen." 1 -«"—jKaiasraJ dook hij de luwte in. Een aanbod van Arsenal om scout te worden of nauw bij het eerste elftal betrokken te blijven, sloeg hij af. De enige 'baan' die hij aannam was het trainerschap van het jeugdteam van zoon Mitchell, bij de Hadley Rangers. "Het was fijn om weer op het veld te staan, om indirect bezig te zijn met het balletje. Er waren ook heel veel mensen in Engeland die zeiden dat het zo zonde zou zijn als ik niets meer aan het voetbal gaf. Ze vonden dat ik mijn kennis moest overdragen aan de jeugd. Daar ben ik toen wel over na gaan denken." Vorig jaar viel alles op zijn plaats: het gezin Bergkamp wilde na dertien jaar Engeland (en daarvoor nog twee jaar Italië) terug naar Nederland. zeven dagen per week bezig zijn. Een beetje vrije tijd stel ik toch wel op prijs." Het Ajax van de speler Bergkamp is niet te vergelijken met het Ajax van nu. De Meer is ingeruild voor de Arena en ook de jeugdopleiding is ruim twintig jaar na Bergkamp zijn laatste wedstrijd in de Al merkbaar veranderd. "De Meer was primitie ver, en er liep ook een ander soort trainers rond. Ze waren ouder, strenger. De opleiding was goed, maar minder professioneel. Nu is tot de laagste teams aan toe alles gere geld, en er lopen oud-spelers rond die allemaal een trainersdiploma ~l' u r-" TI -HUaiP^!S4|I»UU!MJ,W &S8öSES5SW *1 'MM mrnm fT - T?1 - - - «i Dit was het juiste moment, omdat de oudste dochter dan haar mid delbareschooltijd hier kon beginnen. Daarnaast bood de KNVB voor de laatste keer de verkorte trainerscur sus aan. "Ik dacht: als ik er nu een jaar mijn energie in steek, hoef ik het later niet een langere tijd te doen. Of ik hoofdtrainer wil worden, weet ik nog niet. Dat zien we in de toekomst wel. Het lijkt me nu leuker om iets met de jeugd te doen." "Ik wil eerst zien of dit bevalt. Daar is toch gemakkelijker achter te komen bij een jeugdteam. Er zit minder druk op. Ik kan op een goede manier bezig zijn zonder dat ik word afgerekend op prestaties. Qua tijd is het ook beter. Ik heb toch een paar jaar niets gedaan. Als hoofdtrainer zou ik meteen weer hebben." "Ik heb alleen al veel geleerd van de tram pakken van West naar Oost voor de training, met mijn tas op de rug. Ik moest op mijn tas letten, om me heen kijken, uitzoeken welke trams ik hoe laat moest nemen. Het lijken onnozele dingen, maar je leert wel na te denken. Dat hoeft niet als een busje wordt voorgereden. Ik snap heel goed dat het een voordeel is dat die jongens allemaal op tijd op de club zijn, maar je neemt wel gedeeltelijk het eigen initiatief weg." "Dat verband is natuurlijk moeilijk aan te tonen. Je moet ergens een balans zien te vinden. Als je van spe lers verwacht dat ze initiatief tonen, moeten ze dat wel leren. Dat is iets om over na te denken." Bergkamp toont zich net als bijvoor beeld Marco van Basten en Frank de Boer een visionair. Ze hebben een duidelijke mening over voetbal, over systemen, over opleiden. Van Basten werd vooral gevoed bij AC Milan, Bergkamp bij Arsenal waar hij tien jaar onder manager Arsène Wenger speelde. "Hij is heel belang rijk voor die club," zegt de Amster dammer over zijn vroegere trainer. "Hij laat iedereen in zijn waarde, weet in wat voor moment van hun carrière spelers zitten. Een jongere speler moet je meer coachen, zeggen wat hij moet doen. Hij coachte mij meer vragend, hij vroeg ook naar mijn mening. Er gelden toch andere regels voor ervaren of betere spelers. Het is de kunst om dat aan iedereen kenbaar te maken en te zorgen dat iedereen dat respecteert. Dat is hem goed gelukt." "Ik denk het wel. Ik heb voor ogen hoe ik wil spelen met een ploeg en hoe ik dingen wil aanpakken. Die komen overeen met wat ik bij Arsenal heb meegemaakt." "Ik zou aanvallend voetbal willen De trainer doet het rustig aan -C-tr f- T.» IJ V. DOOR MIKE VAN DAMME Aron Winter heeft hem een paar seconden nodig. Of Dennis Bergkamp bin nenkort een oud-teamgenoot van Arsenal kan bellen. "Het zit er bijna op hè, de cursus," zegt de assistent trainer van Jong Ajax, terwijl hij het telefoonnummer opschrijft. Dan grapt hij: "Dat zie ik wel aan je, je ziet er moe uit." "Maar ik maak mijn huiswerk tenminste zelf," pareert Bergkamp, waarna Winter lachend zijn weg door de kantine van De Toekomst vervolgt. In mei hoopt Bergkamp inderdaad zijn diploma coach betaald voetbal te halen. De laatste bijeenkomst heeft hij al gehad, zijn laatste huis- iso. isos isostar werk is ingeleverd. "Het is nog een kwestie van afronden," zegt de cur sist, die in Patrick Kluivert, Michael Reiziger en Phillip Cocu bekende klasgenoten heeft. "We krijgen nog twee praktijkexamens: een wedstrijd coachen en een training geven. Daarnaast hebben we drie theorie examens over de opdrachten die we hebben gemaakt. Ik ben benieuwd hoe het gaat." "Ik vind de theorie ook heel interes sant. Het is eigenlijk een bevestiging van wat je al weet, en wat je als voet baller hebt ervaren. Je leert over het omgaan met spelers, de media, het begeleidingsteam. Maar we hebben ook geleerd een jaarplan op te stel len, en hoe speelwijzen te ontwikke len. Als voetballer heb je veel mee gemaakt, maar je doet dan gewoon wat wordt gevraagd. Je denkt niet na waarom je drie keer zes minuten moet lopen, je doet het gewoon. Nu kom je achter de reden, wat die drie keer zes minuten precies doet met je lichaam." "Ik ben wel steeds meer gaan naden ken. Johan Cruijff heeft wel eens gezegd dat je als beginnende speler een soort van tunnelvisie hebt: je kijkt vooruit en denkt vooral aan je eigen spel. Naarmate je ouder wordt, zie je steeds meer om je heen. Ik heb dat proces bewust meegemaakt. Ook buiten het veld. Ik werd me meer bewust van wat ik wel en niet nodig had. Ik kwam erachter dat interviews een dag voor de wedstrijd mij afleidde. Daar ben ik dus mee gestopt." Bergkamp verraste de voetbalwereld door zich vorig jaar in te schrijven voor de cursus coach betaald voet bal. Ambities om trainer te worden, had hij niet eerder uitgesproken. Na zijn afscheid als voetballer, in 2006, Dennis Bergkamp snapt de kritiek op de samenstelling van de hui dige technische staf niet. Van 'Van Basten en zijn kaartclub' - zoals gekscherend wordt gesproken over de hoofdtrainer en zijn assisten ten Rob Witschge en John van 't Schip - is zeker geen sprake vol gens de stagiair. "Ik vind dat een beetje kort door de bocht," zegt Bergkamp. "Er zit een hoop ervaring in deze technische staf. Ik maak ze van dichtbij mee en zie dat ze enorm veel tijd en energie in hun vak stoppen. Dat heeft mü ook wel een beetje verbaasd. Ik kende Rob en John natuurlük nog van mün tüd bü Ajax. Toen was het altijd dollen, gieren en lachen. Nu is er nog plaats voor humor, maar ze zün zo gefocust, zo gestructureerd bezig. Van een kaart- clubje is dus zeker geen sprake meer." spelen, maar er moet in het team wel een bepaald blok zijn. Je moet spelers ook vrijheid geven. Pass and move noemen ze dat in Engeland. Er zit dan heel veel beweging in het team, en heel veel automatismen. Ik heb dat zelf altijd als heel prettig ervaren bij Arsenal. Ik weet hoe ik die speelwijze kan bewerkstelligen, met de juiste spelers. Ik weet alleen niet of het al met jonge jochies kan." "Ik vind niet dat je in systemen moet denken, maar puur naar de manier waarop je speelt. Van Wen ger werd ook gezegd dat hij 4-4-2 speelde, maar ik stond nooit naast Ian Wright of Thierry Henry, maar juist achter ze. Dan heb je meteen een nieuw systeem, of een 4-4-2 met de punt naar voren, of met een ruit op het middenveld. Het is allemaal leuk benoemd, maar je kan beter zeggen: we spelen met z'n elven. Daar gaat het om."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 8