GEEN LUCKY AJAX Voetbaladviseur Pieter Nieuwenhuis ziet nog veel groeimogelijkheden 'GOED DAT AJAX DE TOEGANGSPRIJZEN VERHOOGT.' Wanneer zijn voetbalclubs op hun top? Het adviesbureau Hypercube heeft verscheidene betaald voetbalorganisaties al geholpen een antwoord te vinden op deze vraag. Oprichter Pieter Nieuwenhuis keek met Ajax Life naar Ajax-AZ en gaf de Amsterdammers in de tussentijd wat 'gratis' advies. "ii ACHTERGROND Q ajaxlife 29-04-2009 *2 'Ajax hoort eigenlijk bij de top twintig van Europa' Ajax en AZ staan volgens de index van Hypercube nu op gelijke voet, maar op lange termijn zullen de Amsterdammers weer afstand nemen. DOOR MIKE VAN DAMME "Hoe mooi wil je hem hebben?" Pieter Nieuwenhuis aanschouwt met veel ongeloof hoe Dario Cvitanich een ideale kans op de gelijkmaker tegen AZ om zeep helpt. De spits schiet de bal na goed voorbereidend werk van Luis Suarez tegen keeper Romero aan. "Als hij in de hoek schiet, staat het 1-1," stelt Nieuwen huis terecht vast. Nieuwenhuis werkt dagelijks met getalletjes, kan met de resultaten uit het verleden redelijk goed de toe komst voorspellen. Of zoals hij het noemt: Hypercube kan de 'de spor tieve kwaliteit' van de eredivisie clubs berekenen. "We hebben elke week 75 procent van de toto goed," stelt Nieuwenhuis. "Die andere 25 procent valt niet te voorspellen. In voetbal gebeuren altijd onverwachte dingen." Zo merkt Nieuwenhuis dat bij Ajax-AZ hogere krachten bezig zijn, waar zijn systeem totaal geen grip op heeft. De rode kaart van Stijn Schaars, de gemiste strafschop van Suarez, de zware blessure van Joey Didulica, de misser van Cvitanich: van enige wetmatigheid is in de Arena geen sprake. Nieuwenhuis is echter niet alleen gekomen om te voorspellen. Vijf tig procent van de opdrachten van Hypercube heeft betrekking op het betaalde voetbal, in Nederland en Europa. En dus bezoekt Nieuwen huis veel clubs, praat hij met veel voetbalcoryfeeën en maakt hij de nodige prognoses, waarin Ajax ook geregeld voorkomt. Hij kan dus nog wat 'gratis' advies geven. Natuurlijk verschilt de mening van Nieuwenhuis over het huidige Ajax niet van de overheersende mening: het gaat niet al te goed in Amster dam. De Enschedeër kan de pro blemen echter wel beter duiden dan de leek, dankzij het bekijken van de sportieve kwaliteit, gemeten over de laatste drie seizoenen. "Ajax scoort momenteel in onze index een 2,8. Onder een 2,4 valt de club langzaam om, de bovengrens ligt ongeveer op 3,4. Eigenlijk zou de club elk jaar boven een 3 moeten scoren, en dus structureel mee moeten doen om het kampioenschap." Om het minder abstract te maken, legt Nieuwenhuis de situatie uit met de begroting. "Ajax heeft een begroting van 60 miljoen euro, maar presteert voor een club die een begroting heeft van 35 miljoen. Dat betekent dat er 25 miljoen euro niet goed genoeg wordt besteed. Als dat wel gebeurt, kan Ajax gewoon tot de top twintig van Europa behoren." Nieuwenhuis durft zelfs te stellen dat als FC Twente en SC Heeren veen een even grote begroting als Ajax zouden hebben, deze clubs structureel om het kampioenschap zouden spelen. "Ze gaan daar veel beter met geld om. Na een paar successen gaat het daar dan ook wel weer minder, omdat ze niet gewend zijn om met druk om te gaan." Constateren is één, adviseren is de volgende stap. Nieuwenhuis geeft eerlijk aan dat hij niet genoeg in de keuken van Ajax heeft gekeken om een oplossing aan te reiken. Hij weet door gesprekken met (voormalige) leidinggevenden binnen de club wel enigszins hoe het er aan toe gaat. "Er zit nog geen duidelijke gedachte achter het geld verdienen en uitge ven. Zestien miljoen euro neerleg gen voor Miralem Sulejmani is te veel, net als de salarissen die veel spelers verdienen te hoog zijn. Voor de helft komen ze ook in Amster dam voetballen. Aan de andere kant loopt Ajax veel geld mis door te lage prijzen te vragen aan sponsoren en supporters." Dat de toegangsprijzen komend sei zoen omhoog gaan, vindt Nieuwen huis dan ook verstandig. "Natuurlijk zijn supporters het er niet mee eens, maar het is gevaarlijk voor een club om naar de harde kern te luisteren. De prijzen zijn in Nederland al heel laag. Het gemiddelde kaartje kost dertien euro, waar in Engeland meer dan vijftig euro wordt betaald. In België ligt de prijs met achttien euro al hoger, en daar is het voetbal niet om aan te zien." Tijdens Ajax-AZ zijn nog lege plekken te zien, al worden die vaak veroorzaakt door seizoenkaarthou ders die niet op komen dagen. Voor de Europacupwedstrijd tegen Olym- pique Mar seille raakte de Arena echter niet uitverkocht. Dat door de prijsverho ging volgend seizoen meer lege stoelen te zien zijn, is volgens Nieuwen huis niet reëel. "Als een prijs tien procent stijgt, komt er slechts een half procent van de mensen minder naar het stadion. De prijs is niet de belangrijkste afweging voor mensen om naar het stadion te gaan. Of het thuisfront het leuk vindt, hoe het geregeld is met vervoer, spelen mini maal een even grote rol." Met de prijsverhoging kan Ajax juist weer langzaam groeien. Maar waar zit het plafond? "In Neder land is ruimte voor één club die een begroting heeft van honderd miljoen euro. Dat kunnen alleen Ajax of Feyenoord zijn, omdat zij het groot ste achterland hebben; de meeste inwoners en bedrijvigheid in de buurt. Feyenoord is aan het implo- deren, dus blijft eigenlijk alleen Ajax over. Andere clubs zullen dat nooit redden, ook AZ niet. Die club leeft dankzij Dirk Scheringa boven zijn stand. En als Ajax zich iets meer op het noorden richt van Amsterdam, trekken ze het gebied helemaal leeg tot aan Zaandam." Ook in Amsterdam groeien de bomen echter niet tot de hemel. Dat de Arena wellicht uitgebreid wordt tot een capaciteit van 85.000 toeschouwers vindt Nieuwenhuis te gortig. "Ajax zal ook niet meer dan zeventigduizend supporters per wedstrijd trekken. Althans, niet nu. Misschien dat het over tien jaar anders is. Maar je moet elk duel minimaal negentig procent van je stadion kun nen vullen. Als het stadion 70.000 suppor ters kan heb ben, zijn dat er dus minimaal 63.000. Dat gaat niet luk ken met tegen standers als Volendam en Heracles." Ajax-AZ eindigt in 1-1. Nieuwen huis voorspelt dat de komende jaren dit nog wel eens de uitslag kan blijven, dat AZ een geduchte concurrent blijft. "Maar," stelt hij, "als Ajax financieel en sportief doet wat het eigenlijk moet doen, zal de afstand weer heel groot worden. Dan komt alles op zijn pootjes terecht." De term verscheen dit seizoen ook weer in krantenkoppen als Ajax met enig fortuin had gewonnen: Lucky Ajax. Nieuwen huis vindt echter dat van 'geluk' geen sprake meer mag zün. De adviseur heeft een lijstje van tien wedstrijden van Ajax dit seizoen waarin de Amsterdam mers met meer punten naar huis gingen dan eigenlijk verdiend. Hij noemt ondermeer de thuis wedstrijden tegen FC Groningen, FC Volendam en Fiorentina, en de uitduels met FC Twente, NEC en AD0 Den Haag. "Als het een paar keer gebeurt, mag je van geluk spreken. Maar na tien wedstrijden kan dat natuurlijk niet. Dan moet er meer aan de hand zijn," vindt Nieuwen huis. "Wat het is? Dat is de Holy Grail van het voetbal. Het is iets ongrijpbaars. Maar zeker geen geluk."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 7