Geen eer bij Studio Sport, wel een premie VRAGEN AAN... Donovan Slijngard arcos atch HET GOUDHAANTJE HISTORIE K ajaxlife 29-04-2009 fJ Marco van Basten probeert als trainer het spel van Ajax naar zijn hand te zetten. Als voetballer probeerde hij dat vooral met zijn voeten te doen. In 1984 kreeg hij echter een lesje afronden van Ronald Lengkeek, spits van Sparta. Donovan Slijngard (21) kreeg begin april te horen dat zijn contract bij Ajax niet wordt verlengd. Op 3 mei speelt de aan Sparta verhuurde links back tegen de club waar hij moet vertrekken. Had je verwacht dat je weg mocht bij Ajax? Wil je op 3 mei aantonen dat Ajax mogelijk een foute beslissing heeft genomen? Wat de toekomst betreft: je kunt voor drie jaar tekenen bij Sparta. Dat ga je dus doen? In het archief van Ajax liggen duizenden foto's; sommige zeer bekend, vele nooit gepubliceerd of domweg verge ten. Hennie Schuurman, beheerder van het foto-archief, zoekt speciaal voor Ajax Life foto's waaraan eigenlijk niet voorbij mag worden gegaan. Zoals die van Johnny Rep. DOOR BAS ABRESCH Met zeven goals in de laatste twee wedstrijden van het seizoen voert Marco van Basten zijn totaal in de voetbaljaargang 1983/84 op naar 28. Veel helpen doet het Ajax niet, want hoger dan de derde plaats eindi gen de Amsterdammers niet. Daar heeft Sparta in speelronde 33 voor gezorgd. Op Het Kasteel scoort Van Basten twee keer, maar wordt het 5-2 voor de thuisploeg. Met Ronald Lengkeek als uitblinker op die zesde mei 1984. "Poeh, dat is al 25 jaar geleden. Daar weet ik niet zoveel meer vanaf...," reageert Lengkeek als we hem confronteren met de voor Sparta zo mooi verlopen wedstrijd. Dat hij vier keer scoorde, weet de topscorer aller tijden (102 compe titiegoals) van de Rotterdammers uiteraard nog wel. "Die wedstrijd is een van de hoogtepunten uit mijn carrière. De eerste goal maakte ik al in de eerste minuut, we scoorden bijna gelijk vanaf de aftrap. En ik schoot er ook nog eentje van 45 meter over Stanley Menzo heen. Mijn tegenstander was Peter Boeve, herinner ik me nog. Hoe die andere doelpunten tot stand kwamen? Ik heb geen flauw idee meer... De kans is groot dat het kopballen waren. Koppen was een specialiteit van mij. Ik wist waar de ballen kwamen en kon goed timen. De helft van mijn goals scoorde ik met de kop. En negen van de tien keer kwam de voorzet van Danny Blind, die als rechtsback altijd mee opkwam." Op bezoek bij Sparta, dat in 1984 als vijfde eindigde, had Ajax het in de jaren tachtig vaker moeilijk. "Dat kwam omdat wij een hecht collectief waren," denkt Lengkeek, die tegen woordig werkzaam is als hoofduit voerder bij de Roteb, een Rotter dams afvalverwerkingsbedrijf. "We hadden geen vedettes. Daar zorgde Louis van Gaal wel voor. Als mid denvelder was hij bepalend voor ons. Hij hield het zooitje bij elkaar, was de leider in het veld. Louis is echt een wereldgozer. Buiten het veld regelde hij altijd van alles voor de spelersvrouwen en op zondagavond bestelde hij altijd Chinees. Dan gin gen we met zijn allen met het bord op schoot naar Studio Sport kijken." Ook op 6 mei 1984. Maar zichzelf ziet Lengkeek niet voorbijkomen rond zeven uur. "In die tijd zond Studio Sport nog maar drie of vier samenvattingen uit. En ze kozen niet voor Sparta-Ajax... Blijkbaar was die wedstrijd niet interessant genoeg meer. Daar baalde ik wel van, want je maakt niet ieder jaar vier goals tegen Ajax. Het gemis van die beelden werd overigens wel goedgemaakt door een extra premie. Als wij van Feyenoord, Ajax of PSV wonnen, kwam de voorzitter na afloop de kleedkamer in en kregen we wat extra geld in onze handen gedrukt. Bovendien wilde je tegen Ajax altijd wel je best doen, want je kon je mooi in de kijker spelen." Maar vertrekken bij Sparta zou Lengkeek nooit. Na negen seizoenen (1979-1988) op Spangen noopte een versleten heup de goalgetter tot stoppen. En bovendien, Ajax had met Van Basten een topspits in huis. Lengkeek: "Je zag toen al dat het een topspits zou worden. Hij stond tegenover John de Wolf, die volgens mij heel goed speelde die dag. Toch toonde Van Basten bij vlagen zijn klasse en maakte hij twee goals." Genoeg was het niet. Want Sparta beschikte die dag over Ronald Lengkeek. |7i H PATWeK* AfiL m "Eigenlijk kwam de mededeling van manager technische zaken Danny Blind niet echt als een verrassing. Ik hoopte natuurlijk stiekem wel dat ik mocht blijven, maar ik ben bij Ajax nooit echt een basisspeler geweest, heb zelfs maar één keer meegedaan met het eerste. Blind vertelde me dat ik volgend sei zoen weinig kans maak op speeltijd en daar had ik zelf ook op gerekend. Dan zou ik weer op maandagavond met de beloften mee moeten doen. En dat is juist de reden dat ik dit seizoen verhuurd wilde worden aan Sparta." "Nee, dat gevoel leeft niet echt bij mij. De beslissing is al genomen en die wordt heus niet meer terugge draaid als ik ineens een heel goede wedstrijd speel. Voetballen tegen Ajax blijft wel speciaal. Ik speel al sinds de E'tjes bij Ajax en het zal altijd mijn club blijven. De uitwed strijd met Sparta in de Arena was de eerste keer in mijn leven dat ik tégen Ajax speelde. Dat was wel een rare gewaarwording, maar naarmate de wedstrijd vorderde, voelde het gewoon als iedere andere wedstrijd. Ook zondag zal ik gewoon mijn eigen wedstrijdje spelen." "Ik heb inderdaad een aanbieding gehad, maar ik maak eerst dit seizoen af voordat ik de knoop door hak. Er is ook nog wat interesse van andere clubs. Sparta is in ieder geval een heel leuke club, waar ik het dit jaar goed naar mijn zin heb gehad. De club heeft me de kans gegeven om in de eredivisie te spelen. In totaal heb ik meer dan twintig competitiewedstrijden gespeeld en ik heb veel geleerd van die duels en van de trainingen. Voor mij is dit een heel leerzaam en nuttig jaar geweest." (BA) Van Basten in duel met John de Wolf, terwijl Sparta-'leider' Van Gaal (I) toekijkt. Archief Ajax "Johnny Rep brak eigenlijk pas door na de winterstop in het seizoen 1972/73. Toen speelde hij Sjaak Swart uit de basis. Daar had Swart het moeilijk mee, want hij was toch een icoon binnen de club. Rep vond op zijn beurt dat hij eigenlijk al eerder een basisplaats had verdiend, vooral na zijn twee treffers in de wedstrijd om de wereldbeker tegen Indepen- diente. Rep scoorde niet veel voor Ajax, maar zijn treffers waren trok naar Barcelona. Rep miste in de Europacupwedstrijd tegen CSKA Sofia een belangrijke strafschop. Ajax won thuis nog wel met 1-0, maar verloor in Sofia met 2-0 en was daardoor al in de tweede ronde uitgescha keld. Als Rep in de thuiswedstrijd wel die penalty had gescoord, was dat seizoen misschien niet zoveel narigheid gekomen. Maar ja, hij heeft Ajax ook heel veel vreugde gebracht dankzij zijn treffers." (MvD) vaak wel belangrijk. Vandaar dat hij de bijnaam 'goudhaantje' kreeg. Op deze foto zie je hoe hij tegen Sparta op 6 mei 1973 de 1-1 scoorde. Ajax kwam in de kampioenswedstrijd op achterstand, maar won mede door het doelpunt van Rep met 4-2. Hij blonk die wedstrijd uit. Een paar weken later maakte hij de enige treffer in de Europacupfinale tegen Juventus. Het seizoen 1973/74 verliep een stuk minder goed. Swart had afscheid genomen, en Cruijff ver-

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 5