DOELSALDO DOORSLAGGEVEND Stressbestendig naar Spangen? ajaxlife mm PROGRAMMA Speelronde 33 Ajax Speelronde 34 Ajax Na de Brabantse zeperd van 6-2 begon Ajax opmerkelijk genoeg 'flauwtjes' aan het duel met kersvers kampioen AZ. Hoe kan dat in de climax van een voetbal seizoen? TERUGBLIK 29-04-2009 [Willem II -Almelo- Zondag 3 mei 14.30 uur SC Heerenveen - ADO Den Haag NAC Breda - De Graafschap PSV - NEC RodaJC - Willem II Sparta - FC Twente - AZ FC Utrecht - Feyenoord Vitesse - Heracles FC Volendam - FC Groningen Zondag 10 mei 14 i.30 uur AD0 Den Haag - Vitesse - FC Twente AZ - SC Heerenveen Feyenoord - RodaJC De Graafschap - FC Volendam FC Groningen - NAC Breda Heracles Almelo - FC Utrecht NEC - Sparta Willem II - PSV De Amsterdamse defensie opereerde extra voorzichtig na de oorwassing van een week eerder, maar de coun ters van AZ bleven gevaarlijk. Van Gaal had de snelle Jeremain Lens (ex-Ajax) tegenover het wat tragere Ajaxblok Alderweireld/Oleguer geposteerd. Een bewuste keuze, omdat collega Van Basten graag met opkomende backs speelt. In Rotterdam moet Ajax allereerst scoren. Sparta-uit is geen makkie. AZ (0-2) en FC Twente (1-2) won nen er moeizaam. Als de Amster damse aanval zondag net zo veel kansen creëert als in de tweede helft tegen de wankelende lands kampioen, hoeft niemand zich zorgen te maken. Het échte eind examen staat dan gepland voor 10 mei, herkansingen uitgesloten. Een mooie revanchemogelijkheid voor de meeslepende play-off-duels van vorig seizoen. DOOR SANDER ZELDENRIJK Als Ajax (Sparta-uit) en FC Twente (AZ-thuis) zondag allebei winnen, moéten de Amsterdammers de klus in eigen huis winnend afsluiten. In het ergste geval doet dat duel er niet meer toe. Zondag speelde Ajax in vrijwel dezelfde samenstelling als een week eerder tegen PSV. Alleen de talent volle Toby Alderweireld verving de geschorste Rob Wielaert. En hoewel het spel vooral na de rode kaart van AZ-middenvelder Stijn Schaars doorsloeg in Amsterdams voordeel, kon Ajax opnieuw geen vertrouwen putten uit de einduitslag. Vurnon Anita - nog geslachtofferd in Eindhoven - kreeg wederom het vertrouwen van Van Basten. Ismaïl Aissati had het in zijn tweede ach tereenvolgende topwedstrijd zwaar. Daar waar hij zich in Eindhoven leek te verstoppen, kroop hij tegen de Alkmaarders echter iets uit zijn schulp. Luis Suarez was wederom Ajax' gevaarlijkste speler, maar eiste met zijn handelen een dubieuze rol op. Er was zondag ook goed nieuws. Miralem Sulejmani viel goed in, na een nerveus begin. De Serviër ver ving de teleurstellende Urby Ema- nuelson en leek ditmaal amper last te hebben van de druk. De aanvaller slingerde de ene gevaarlijke voorzet na de andere het strafschopgebied in en verdiende eigenlijk nog een (derde!) penalty. De kans is klein dat Ajax en FC Twente na de 34e speeldag evenveel punten hebben. Voor de zekerheid vroegen we de KNVB toch maar even naar de regelgeving in dit scena rio. Zoals verwacht is het doelsaldo doorslaggevend en vervolgens kükt men naar het aantal treffers vóór. Beiden zijn dan zwaar in Amsterdams voordeel. Optie drie is de beslissingswedstrijd, maar die kans is minimaal. Alderweireld is laat op een inzet van Lens. Vermeer redt. De Amsterdammers hadden aan vankelijk geen antwoord op de gebruikte 4-4-1-1 tactiek van Louis van Gaal. De ruimtes waren beperkt, terwijl Ajax zelf alle risico's diende te nemen. Zelfs in de span nende slotfase bleven er nog gere geld vier of vijf Ajacieden 'hangen'. Na afloop ging het over een rode kaart, strafschoppen en een gewonde doelman met een Ajax- verleden. De meningen verschilden net zo als de prestaties van Ajax dit seizoen. Van Basten vond dat Ajax had moeten winnen. Het AZ-kamp beet op zijn lip en zweeg over de arbitrage waardoor Ajax terug in het duel kwam. Louis van Gaal en Ajaxpreses Uri Coronel hadden zondag twee ver schillende wedstrijden gezien. Een week eerder had de redactie van deze krant in Eindhoven ook al een andere pot gezien dan algemeen directeur Rik van den Boog. Van Gaal wenste zondag niet inhoudelijk op de discussie in te gaan. Van den Boog vond de zege van PSV bijzon der geflatteerd. Wat zegt dit, wetende dat Ajax in de hele organisatie rust en stabiliteit nastreeft? Iedereen probeert de druk uit de Arena te houden. Alles staat in het teken van de 'troostprijs', plek twee. Door het 1-1 gelijkspel heeft Ajax nog steeds alles in eigen hand om tweede te worden. Alleen komt het - net als vorig seizoen - aan op de slotwedstrijd van het seizoen. Voor een ploeg die vaker niét dan wél goed met druk weet om te gaan, geen rustgevend vooruitzicht. Louis van Gaal is niet alleen een succesvolle coach met een groot Ajaxverleden, hü is tevens erelid van de Supportersvereniging Ajax. Voor ons was het vooraf geen issue of Van Gaal met respect moest worden ontvangen of niet. Had Ajax afgelopen zondag een taart klaargezet in de kleedkamer, Van Gaal kon eerder al rekenen op een roodwit felicitatieboeket, thuis overhandigd.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 2