r Effectiviteit corners Ajax schrikbarend laag: wm m V ajax ajaxlife Corners op heuphoogte zijn volgens Marco van Basten een nieuwe trend bij Ajax. Niets blijkt minder waar, de corners van Ajax zijn het hele seizoen al ondermaats. Slechts een op de vijf hoekschoppen is gevaarlijk. 'Ik weet niet waar het aan ligt,' zegt Van Basten. Daarom vraagt Ajax Life enkele specialisten naar hun mening. AJAX TOTAAL ^rect ast: 2 Totaal kansrijk: 39 Direct naast: 20 Totaal uitverdedigd: 142 Uitgelicht: Corners genomen: m ACHTERGROND 17-04-2009 1 t, ?1* A» 'Er is niets gemakkelijker dan een corner nemen' DOOR KEVIN VAN NUNEN Er is een periode geweest waarin een corner voor Ajax gelijk stond aan een halve goal, maar dat zijn ver vlogen tijden. Het is nu eerder regel dan uitzondering dat een hoekschop weinig tot geen gevaar oplevert. Dit wordt onderschreven door de feiten. Ajax nam dit seizoen in officiële wedstrijden 181 corners, waaruit 39 kansrijke situaties ontstonden. Deze 39 kansen leverden slechts 6 doel punten op. "Het is wel een tendens dat veel bal len niet goed worden voorgegeven," zei Van Basten daags na de nodige kansloze corners in het thuisduel tegen Olympique Marseille. "Er wordt wel op getraind en er wordt ook nadruk op gelegd, maar op het moment dat de hoekschop genomen moet worden, zie je toch vaak dat de bal niet hoger komt dan heup hoogte. Uiteindelijk is het aan de jongens om dat te trainen en goed uit te voeren." Waar de precieze oorzaak in schuilt, weet Van Basten niet. "Ik zou het niet kunnen zeggen. Misschien dat er op het moment van trappen span ning op komt te staan, geen idee." Richard Witschge, in zijn Ajaxtijd een ervaren cornernemer, vindt dat spanning geen rol mag spelen. "Dat spelers niet stressbestendig zouden zijn, vind ik een beetje gek. Als je blokkeert bij het nemen van een corner, ben je mentaal niet geschikt voor het profvoetbal. En als het twee keer op rij fout gaat, moet de derde gewoon weer goed zijn." Ook Simon Tahamata gelooft niet in het spanningselement. "Er is niets gemakkelijker dan een corner nemen. De tegenstander moet zelfs op afstand blijven. Het is een kwes tie van oefenen, oefenen en nog eens oefenen. Dan kun je die bal op een gegeven moment precies neerleggen waar je zelf wilt." En juist dat trai nen schiet er nog wel eens bij in. "Ik oefen zelf na de training wel eens op het nemen van corners. Nee, als ploeg trainen we daar eigenlijk niet op," zei Miralem Sulejmani enkele maanden geleden nog. Opvallend genoeg kwamen vijf van de zes goals voort uit corners van Urby Emanu- elson, de andere vaste aangever. Volgens techniektrainer Tahamata is het zaak dat de cornernemer zich zelf automatismen aanleert. "Als je zelfs met je ogen dicht een corner kunt nemen, valt eventuele span ning vanzelf weg. Een speler moet er gewoon serieus mee bezig zijn. Het is echt geen groot geheim hoe je een bal goed voor het doel krijgt." Met de traptechniek van de spelers lijkt weinig mis. Vrijwel iedere wed strijd legt Jan Vertonghen of Tho mas Vermaelen een crosspass over soms wel zestig of zeventig meter op 'de stropdas' van een medespeler. Witschge wijst op de verschillen tus sen beide disciplines. "Een lange bal trap je met je wreef en een corner met de binnenkant van je voet. Ook moet je de bal bij een corner eenmaal voor het doel snel laten zakken. Daarbij blijft een corner precisiewerk en dat maakt toch wel een belangrijk verschil." Naast een goede traptechniek, is ook kopkracht van belang. En hoewel de spelers van Ajax lang niet alle maal beren van kerels zijn, worden de kopduels - als de bal hoog voor het doel komt - vaak zat winnend afgesloten. Zo scoorde Vermaelen in de slotfase tegen FC Utrecht bijna met het hoofd terwijl hij als enige Ajacied tussen de Utrechters in de vijandelijke zestien stond. "Spelers moeten onderling goede afspraken maken, zodat iedereen weet wat zijn taak is," meent Wit schge. Wim Jonk sluit zich daar bij aan. "Het draait niet alleen om de voorzet, ook de afstemming met je medespelers moet kloppen en loopacties moeten vooraf goed worden geoefend. Verder moet je onderling afspreken welke corner je gaat nemen: draait de bal in of uit? Spelers vinden het vaak fijn een bal te koppen waar ze naartoe kunnen lopen. Daar houd je als aangever rekening mee." Ronald de Boer houdt het vooral zo simpel mogelijk. "Alles staat of valt met een goede voorzet. Als die niet goed is, houdt het op. Dat is eigen lijk het hele eieren eten. Iemand met een goede trap slingert die bal acht van de tien keer goed voor en dan is het een kwestie van koppen, zo simpel is het. In mijn tijd trainden we de dag voor de wedstrijd altijd op corners. Hoe dat nu onder Van Basten gaat, weet ik niet." Met goede koppers als Vermaelen, Luis Suarez en Dario Cvitanich in de selectie is het extra zonde dat corners de eerste paal vaak op heuphoogte bereiken. Bovendien beslissen doeltreffende standaard situaties, corners of vrije trappen buiten de zestien, veel vaker dan in het verleden een wedstrijd. Jonk: "Ajax zoekt traditioneel de aanval en verdient veel corners. Het is dus gerechtvaardigd hier veel aandacht aan te besteden om effectiever te worden. Je zou kunnen stellen dat er een extra wapen in de kast ligt." tot en met de wedstrijd Roda JC - Ajax Corners:181 Totaal op doel: 17 Totaal naast: 22 Totaal aantal doelpunten: 6 Corners van links: 93 Indirect op doel: 7 Corners van rechts: 88 Direct op doel: 10 Directe Indirecte Doelpunten: 3 Doelpunten: 3 Emanuelson 85 corners copyright van 'STATS Europe BV-2009' Emanuelson: 85 Sulejmani: 55 3 Bakircioglu: 9 Schilder: 8 Vertonghen: 6 O Lindgren: 5 Suarez: 3 Aissati: 2 Leonardo: 2 Silva: 2 Rommedahl: 1 Sarpong: 1 Van der Wiel: 1 Opdoel: 11 Naast: 9 Totaal kansen: 20 Doelpunten: 5 Doelpuntenmakers: Sno (tegen Sparta), Vermaelen (tegen NAC), Suarez (tegen NEC), Vertonghen (tegen Volendam) - 1x eigen doelpunt tegenstander Sulejmani 55 corners Opdoel: 1 Naast: 5 Totaal kansen: 6 Doelpunten: 1 Doelpuntenmaker: Vermaelen (tegen Roda JC)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 7