rü 'Een streeploos shirt is toch mooier' AUTONOOM VOOR AJAX II COLUMN De terugkeer van drie rode strepen op het shirt van Ajax is een van de keerzijden van de megadeal die Ajax met shirtsponsor Adidas heeft afgesloten. Het bericht wordt weliswaar met gemor ontvangen door de supporters, maar het lijkt erop dat er meer begrip voor de strepen kan worden opgebracht dan negen jaar geleden. De lucratieve deal die Ajax voor de komende tien seizoenen met shirt-sponsor Adidas heeft afgesloten, brengt enkele neveneffecten met zich mee. Een daarvan is de terug keer van de drie rode strepen op de mouwen van het Ajaxshirt. Hoe denkt ons supporterspanel over de Adidasstrepen? Veel Ajaxsupporters hebben de liefde voor Ajax met de paplepel ingegoten gekregen, door een vader, oudere broer of oom. Of ze groeiden op in Amsterdam, waar iedereen voor Ajax is. Ik kan, met enige trots, zeggen dat ik geheel zelfstandig en auto noom Ajacied ben geworden, zonder dat iets of iemand me daartoe heeft aangezet. Ten eerste ben ik geen Amster dammer, maar een in Friesland getogen telg uit een Utrechts geslacht. Ten tweede speelde voetbal bü ons thuis geen rol. In het gezin Pot draaide het niet om voetbal en Studio Sport, maar eerder om VPRO, PSP, Vrouwencafé, Amnesty Interna tional en de betere popmuziek. Ook met gloryhuntingWan het niets te maken hebben gehad, want er viel bü Ajax niet veel glory te hunten in de eerste helft van de jaren tachtig. Ze werden soms landskampioen, dat wel, maar in Europa vlogen ze er consequent in de eerste of hooguit de tweede ronde uit. Alleen bü mün grote neef Martin thuis kwam ik als jochie met voetbal in aanraking. Daar werd naar Studio Sport gekeken. Tegen neef Martin keek ik op, ik was geneigd hem na te doen, maar waar hü voor PSV was, koos ik instinctief voor Ajax. Kennelük besloot ik dat zélf. De vraag is: hoe kwam ik daar bij? Wat was het precies dat me aantrok in Ajax? Op spelsyste men had ik nog geen kjjk, dus dat Ajax aantrekkelüker en aanval lender speelde, kan ik hooguit onbewust hebben geregistreerd. Als ik terugkük, waren er twee hoofdredenen. Ten eerste vond ik het shirt prachtig. Het mooi ste van allemaal. En ten tweede vond ik de Ajacieden cool. Bü PSV en Feyenoord speelden mannen met snorren: Berry van Aerle, Jan Heintze, Ernie Brandts, Ben nie Wijnstekers, Sjaak Troost. Dat waren een soort buurman nen. Bij Ajax speelden eerder buurjongens, met een leren jekkie en een knetterende brom mer. Schip, Kieft, Olsen, Silooy. Ze waren brutaler en vlotter, ze spraken me eindeloos veel meer aan. Niemand heeft mü in de richting van Ajax geduwd, maar het shirt en de lefgozertjes van Ajax heb ben me naar zich toegezogen. Ik was zeven jaar en er was domweg geen andere keus. "Stel dat we ooit een zoontje krügen en dat hij Feyenoorder wordt," zei mün vriendin laatst. "Wat doeje dan?" Even steeg een lichte paniek in me op (jezus, ja zeg, wat doe je dan?), maar een seconde later was ik alweer kalm. Ha. Wat dacht je zelf? Als ik een zoontje krüg, ben ik zün vader. In theorie mag hü kiezen wat hü wil. Maar in de praktük zal het kind dom weg geen keus hebben. OPINIE 17-04-2009 DOOR KEVIN VAN NUNEN Vanaf medio 2009 geldt een nieuwe, voor Ajax lucratieve'deal met Adidas, afgesloten door de inmiddels vertrokken^algemeen directeur Maarten Fontein. In de komende tien jaar investeert de Duitse firma in totaal honderd miljoen euro in Ajax. Dit keer is er alleen geen ontsnappen aan: de drie strepen keren terug op het thuisshirt. "Dit contract is nog getekend door het vorige bestuur en daarvan was al langer bekend dat zij meer geeft om centen dan supporters," reageert bezoeker 'Veldkamp J' op onze website ajaxlife.nl. "We moeten er echter wel rekening mee houden dat het gaat om een mega deal. Daarnaast wil Adidas door reclame te maken meer marktaan deel veroveren en geld verdienen." Negen jaar geleden prijkten de strepen op het eerste door Adidas gemaakte Ajaxshirt. Dit stuitte op veel weerstand bij de supporters. SUPPORTERSPANEL SPREEKT Adidas schrok en in een reactie op de door de fans getoonde emotie werd een compromis gesloten met Ajax. De mouwen van het thuisshirt werden streeploos, behalve tijdens wedstrijden in Europees verband. Het uitshirt behield tevens de stre pen. Onder het nieuwe contract keren de strepen in nationale thuisduels terug op het shirt. Dit tot onbegrip van bezoeker 'Zlatan'. "Een seizoen met die rode spaghetti op het shirt vind ik nog te doen, maar meteen tien jaar? Dat zou ik wel heel erg vinden. De club gooit haar trots ten grabbel voor een paar centen." In een rondvraag op ajaxlife. nl spreekt veertig procent van de ruim twaalfhonderd stemmers van 'heiligschennis'. Ongeveer vijftien procent zegt het jammer te vinden, maar kan de keuze voor het geld begrijpen. 'Petje': "Wat een gezeur. Ik ben liever kampioen met drie strepen dan zonder strepen tweede of derde." Het gegeven dat clubs als Real Madrid, AC Milan en Liver pool ook met gestreepte shirts spe len zonder te zeuren, kan rekenen op bijval van zestien procent van de ondervraagden. In Amerikaanse stadions kun je via een sms-dienst ver velende of zich misdragende supporters verklikken. Heeft het Nederlandse voetbal ook behoefte aan zo'n service? Walgelijk idee, laat de stewards ze zelf maar vinden 33% Klikspanen zün we liever kwüt dan rük 31% Klinkt goed, meteen invoeren 22% Klinkt goed, maar gaat niet werken 14% 472 stemmen 'Drie strepen op het nieuwe Ajaxshirt...' Heiligschennis 40% Maakt me geen fluit uit 18% Bü Real Madrid zeiken ze toch ook niet? 16% Jammer, maar meer geld is lekker 15% Dan koop ik het shirt niet 11% 1173 stemmen De fusieperikelen in Limburg zetten toch even te denken: stel dat Ajax ooit moet gaan fuseren... Welke club 'uit de buurt' moet dan als eerste benaderd worden? AZ Volendam Haarlem Omniworld Telstar Utrecht 1407 stemmen 29% 29% 25% 11% 3% 3% PETER NEDERLOF: "Het is jammer dat de rode strepen terug keren op het shirt, want ik vind een streeploos shirt toch mooier. Dat Adidas als grote sponsor inspraak wil en dit voorstel heeft gedaan, vind ik persoonlijk zo gek nog niet. Het is ook logisch dat Ajax hierin meegaat omdat het onder deze voorwaarden een beter contract kan afsluiten. Misschien is het mogelijk drie witte, glimmende strepen in het shirt te verwerken, net zoals in de jaren negentig in het Umbro-tijdperk het geval HOSSEIN ANDALIBI: "Ik kan me de ophef onder de oudere suppor ters zeker voorstellen. Zij hebben Ajax door de jaren heen zien veranderen, nu komen er ook nog eens drie rode strepen op het shirt. Aan de andere kant blijft de basis van het shirt gewoon wit-rood-wit en Real Madrid en Liverpool spelen ook met strepen op de mouwen. Dat zijn toch clubs die in hetzelfde rijtje horen als Ajax. Ik denk ook niet dat de prestaties op het veld afhangen van het shirt waarin wordt gespeeld." O ROELOF EMCK: "Ik koop het shirt toch wel, je bent tenslotte supporter. Maar door die rode strepen draag ik het Ajaxshirt toch met minder trots. Ik vind alleen het logo van Adidas wel voldoende, die strepen hoe ven voor mij niet zo. De strijd om aandacht gaat boven alles. Omdat Real Madrid en AC Milan ook met strepen op de shirts spelen, had Ajax een mooi signaal kun nen afgeven door hier niet aan mee te doen. Helaas draait alles tegenwoordig om de inkomsten." Menno Pot www.mennopot.com

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 6