A. Winnen van AZ niet moeilijk, scoren wel yc arco s ■Ml atch VRAGEN AAN... SCHOLIER BERGKAMP Jan van Halst ajaxlife Marco van Basten probeert als trainer het spel van Ajax naar zijn hand te zetten. Als voetballer probeerde hij dat vooral met zijn voeten te doen. Van AZ verloor hij nooit als speler, maar scoren ging hem niet gemakkelijk af. Aan de hand van mannetjesputter Jan van Halst (39) won Ajax in het seizoen 2001/2002 de landstitel en de KNVB-beker. Tegenwoordig is Van Halst analyticus voor Eredivisie Live en werk zaam als commercieel manager bij FC Twente. Ajax, Feyenoord en PSV laten het dit seizoen flink afweten, terwijl AZ en FC Twente zeer sterk presteren. Beleven we het einde van de traditionele top drie? Is er sprake van nivellering aan de top of heeft de subtop haar niveau verhoogd? Hoe belangrijk is het tegen woordig dat een club op de juiste manier wordt geleid? In het archief van Ajax liggen duizenden foto's; sommige zeer bekend, vele nooit gepubliceerd of domweg vergeten. Hennie Schuurman, beheerder van het foto-archief, zoekt speciaal voor Ajax Life foto's waaraan eigenlijk niet voorbij mag worden gegaan. Natuurlijk mag een actie van Dennis Bergkamp niet ontbreken. HISTORIE 17-04-2009 ..WirtC 2 mei 1987: Van Basten haalt uit, en scoort de 2-0 tegen AZ. Het is pas zijn vierde treffer ooit tegen de Alkmaarders. af. De teller blijft akelig lang op nul staan. De eerste twee duels (in 1982/1983) speelt hij sowieso niet, in het thuis duel een seizoen later kampt hij met de ziekte van Pfeiffer en wordt hij halverwege de tweede helft gewis seld voor John van 't Schip. Maar ook de duels daarop, als hij in top vorm verkeert, stokt de productie. Een geheim heeft de verdediging van AZ niet (anders hadden de spelers het later voor veel geld kun nen doorverkopen aan een paar rijke Italiaanse clubs), gissen kan Mare Castelijn ruim twintig jaar na dato echter wel. De verdediger speelt van 1984 tot 1988 voor de Alkmaarse club. "We hadden echte allrounders in de defensie, niet van die houten klazen die Van Basten gemakkelijk voorbij kon spelen." Met die defensie bedoelt Castelijn naast zichzelf vooral spelers als Ruud Heus en Arnold Oosterveer. "We waren allemaal redelijk snel, en konden zelf ook aardig voetballen en een mannetje passeren. Daar had Van Basten het denk ik lastig mee. We konden door onze snelheid ook goed de aanvoer naar de spitsen via de vleugels stoppen." In 1986 scoort Van Basten eindelijk zijn eerste twee treffers tegen AZ, in het thuisduel dat uiteindelijk met 8-2 wordt gewonnen. Castelijn kan zich een van de doelpunten nog goed herinneren. "Ik gaf hem die op een presenteerblaadje," zegt de oud- AZ'er. "Ik verwerkte de bal verkeerd na een corner. Van Basten stond op de goede plek en kon zo scoren." In zijn laatste seizoen bij Ajax scoort Van Basten nog tweemaal tegen AZ. In Alkmaar wint Ajax met 6-1, en is de productie van de spits met één treffer toch laag te noemen. In Amsterdam wordt het later dat seizoen 2-0, wederom mede door een treffer van Van Basten. Zijn gemiddelde tegen AZ wordt er niet veel hoger op, met vier treffers uit acht onderlinge duels. En dan ook nog deels met dank aan Caste lijn. Het AZ van 1987 is niet het AZ van zes jaar eerder, toen de Alkmaarders kampioen werden. Op 2 mei 1987 zal Marco van Basten dan ook niet extra vroeg wakker worden met schrik in zijn benen, wetende dat de twee ploegen elkaar later op de mid dag in De Meer treffen. AZ strijdt tegen degradatie, waar Ajax nog een kans heeft op het kam pioenschap, en zich tevens opmaakt voor de finale van het Europacup toernooi voor bekerwinnaars. Van Basten hoeft sowieso geen schrik te hebben voor de Alkmaarse ploeg. In zijn vijf jaar bij Ajax heeft de topschutter nog nooit een wed strijd verloren van AZ. Een keer wordt gelijkgespeeld, in 1984, met 1-1. Zijn de meeste van de negen overwinningen nipt, de laatste twee edities voor die van 2 mei 1987 heeft Ajax met grote overmacht gewon nen: 8-2 en 6-1. Die grote overwinningen betekenen echter niet automatisch grootse daden van Van Basten. Staat de goalgetter bij de gemiddelde zes klapper van Ajax garant voor de helft van de productie, scoren tegen AZ gaat hem minder gemakkelijk DOOR MIKE VAN DAMME "Ik weet niet of deze trend zich doorzet op de lange termijn, maar op de middellange termijn toch zeker. Daarmee bedoel ik de komende drie tot vijf seizoenen. De top drie heeft tijd nodig om de oude verhoudingen in ere te herstel len. Toch zullen AZ, FC Twente en SC Heerenveen op een structureel hoger niveau blijven opereren dan in het verleden het geval was. Deze clubs werken nu met een betere organisatie, grotere budgetten en op een professioneler niveau. Daar door gaat het niveau in brede zin omhoog." "Het mes snijdt aan twee kanten. De topclubs zijn in vergelijking met de subtoppers in niveau achteruit gegaan. Daar staat tegenover dat er tegenwoordig geen gemakkelijke uitwedstrijden meer zijn. Een keer op tachtig procent van je kunnen spelen, zit er niet meer in. Ook zijn er niet langer twee concurrenten in een titelstrijd, maar wel vijf of zes clubs die lang kunnen aanhaken. Dat zijn allemaal nieuwe voorwaar den waar toekomstige kampioenen rekening mee dienen te houden." "Vergelijk het met een bedrijf, het regent altijd naar beneden. Als het onrustig is aan de top, straalt dit af op de rest van de medewerkers. Een club is gebaat bij rust en continuïteit en moet zich vasthouden aan de ingezette koers. Ook als het sportief even tegenzit. Bij FC Twente heeft het ook enige tijd gekost om de hui dige organisatie neer te zetten. Wat dat betreft lijkt het erop dat Ajax de juiste weg is ingeslagen." (KVN) "Eigenlijk wilde ik een stiffie of lobje laten zien, daar stond Dennis Bergkamp toch om bekend. Maar dat zijn vaak niet de mooiste foto's. Ik heb dus gekozen voor een actie. Bergkamp kon misschien niet drie of vier man passeren, maar hij kon wel drie man bezig houden door de bal goed af te schermen. Zijn grootste kracht was dat hij altijd op de goede plek stond, wist waar hij moest lopen. Hij voelde spelers met een goede trap, zoals Frank de Boer en Wim Jonk, heel goed aan. Deze foto is genomen op 22 februari 1987. Ajax won met 6-0 van Haar lem. Bergkamp scoorde de 4-0, het was zijn eerste treffer in het eerste elftal. Op 14 december 1986 maakte de Amsterdammer zijn debuut, op zeventienjarige leeftijd. Hij was nog een scholier. Bergkamp heeft bij Ajax natuur lijk veel successen gekend, won in zijn eerste jaar de Europacup voor bekerwinnaars, en in 1992 de Uefa Cup. Hij werd echter maar één keer kampioen met Ajax, in 1990. In zeven jaar heeft hij wel heel wat trainers versleten, met Johan Cruijff, het trio Spitz Kohn - Barry Hulshoff - Bob Haarms, Kurt Linder, Leo Beenhakker en Louis van Gaal. Van Cruijff leerde hij heel veel, toen gaf Bergkamp zijn visite kaartje af. Onder Van Gaal werd hij echt volwassen. En uitein delijk is hij bij Internazionale en Arsenal een verschrikkelijk goede voetballer geworden." (MvD) Archief Ajax iax J^k

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 5