i Max- Ajax uit collectie!! Shota Arveladze geeft spitsen AZ bijles BOUD'S INN De zo geroemde aanvalslinie van AZ wordt dit seizoen begeleid door een man met een Ajaxverleden. Shota Arveladze zet in Alkmaar zijn eerste stappen als trainer en dat bevalt de inmiddels 36-jarige Georgiër uitstekend. 11 N u 40% korting op de VOORBESCHOUWING ajaxlife 17-04-2009 Details Kampioenschap Shota Arveladze: 'Het verlies van Huntelaar is bij Ajax moeilijk op te vangen. Niet te sexy scoren DOOR DAVID KUIPERS Een afwerkoefening op de training van AZ is een genot om naar te kijken. Mounir lobt, Moussa ramt, Ari krult en Joey is kansloos. De Alkmaarse spitsen schieten een half uur lang uit alle hoeken en standen op het doel van Didulica en het net bolt constant. Patrick Kluivert en Shota Arveladze kijken tevreden toe. Het tweetal loopt dit seizoen stage bij AZ. Kluivert één of twee dagen per week, Arveladze is iedere training aanwezig. Ze zijn mannen met ken nis van zaken als het om maken van doelpunten gaat en dat is deze mid dag goed terug te zien. Vooral Arve ladze praat constant met de spelers en probeert ze tips mee te geven. De tip van de dag gaat over het standbeen. Arveladze legt de oefe ning een paar keer stil om voor te doen hoe het moet. Ari knikt, na de tweede keer. Hij heeft het door. "Het gaat erom dat je eindigt met een klein pasje," legt Arveladze later uit. "Dan is het gemakkelijker om de bal te plaatsen. Het is een klein dingetje, maar hé, het kan helpen." Met dit soort aanwijzingen bewijst Arveladze dit seizoen zijn meer waarde voor AZ. Het gaat om de details, weet de Georgiër. "Ik help ze, maar ik wil ze niet helemaal veranderen. Als ik dat zou proberen, luisteren de jongens op een gegeven moment niet meer. Ik maak ze alleen duidelijk wat ze kunnen. En wat ze niet kunnen, dat is ook belangrijk. Het is ook goed te weten wat je niet kunt." "Neem bijvoorbeeld Pellè. Hij moet niet te veel hakjes gaan geven en proberen te scoren met een omhaal. Soms moet je zeggen: 'Laat dat sexy voetbal nou.' Niet tien man pas seren, maar snel controleren, rond spelen en in de buurt van de zestien altijd weten waar de doelman is en schieten. Je moet proberen simpel te scoren, net als Inzaghi. De enige die een wat vrijere rol heeft, is El Hamdaoui. Hij mag het ook met een lobje proberen." De grote vraag is waarom het er dit seizoen allemaal zo goed uitkomt bij AZ. De selectie is ten opzichte van vorig jaar nauwelijks gewijzigd en in 2008 eindigde de ploeg uit Alkmaar nog als elfde. "Wat ik merkte toen ik hier kwam, was dat er een soort spanning op de spelers stond," zegt Arveladze. "En de druk lag heel erg bij de spitsen. Die moesten in het eerste half uur scoren. Iedereen dacht: als dat niet lukt, dan ver liezen we. Dat is ook een kwestie van vertrouwen. Nu spelen we niet meer zo gek aanvallend. We trekken ons terug en kunnen tot de laatste minuut wachten met scoren." Een belangrijk keerpunt voor AZ was de derde wedstrijd van dit seizoen, weet de Georgiër. "We had den de eerste twee duels verloren en er kwam toch een beetje een slecht gevoel. De derde wedstrijd was tegen PSV. Het bleef heel lang 0-0, maar in de laatste minuten scoorden we. Dat was precies wat we nodig hadden: iedereen zag dat we wel in de slotfase konden winnen. Ik denk dat die wedstrijd heel belangrijk is geweest. Dat was een soort klik." Na die overwinning op PSV heeft AZ in de competitie niet meer verloren en is de ploeg op weg naar het tweede landskampioenschap in de clubhistorie. Het is ook de tweede Nederlandse landstitel op de palmares van Arveladze. In '98 werd hij als speler al eens kampioen met Ajax. De spits speelde in totaal vijf seizoenen in Amsterdam, maar als het aan Arveladze had gelegen, waren daar nog een paar bij geko men. In 2006 mocht hij vertrekken bij Glasgow Rangers en Arveladze bood zichzelf aan bij Ajax. "Ik heb gesproken met Danny Blind, die toen trainer was. Maar hij zei dat Ajax al bezig was met een jonge jongen, Markus Rosenberg. Blind vertelde dat hij binnen een paar weken wist of het door zou gaan met Rosenberg en dat ik moest wachten. Maar na een paar weken belde Blind en zei hij dat het nog langer zou gaan duren." Arveladze was de wachtkamer zat en koos voor AZ. Toch speelt hij af en toe nog in het shirt van Ajax. "Samen met Sjakie Swart, Simon Tahamata, Bryan Roy, Frank de Boer en Wim Jonk. Dat is altijd gezellig. Een aantal van hen is ook begonnen met training geven en daar praten we dan over." Ook het huidige Ajax passeert tij dens die gesprekken de revue. Arve ladze snapt wel waarom Ajax niet tot het laatst om de landstitel heeft kunnen meestrijden. "Het verlies van Klaas-Jan Huntelaar is gewoon heel moeilijk op te vangen. Die jon gen scoorde altijd. Ze hadden met Dario Cvitanich wel een vervanger, maar hij heeft de tijd nodig om te wennen. En als hij dan niet iedere wedstrijd scoort, zoals Huntelaar, gaat het publiek vergelijken. Dat is niet eerlijk, want Huntelaar is bijna niet te vervangen." 26 oktober 2003 Ajax AZ 3-2 24 oktober 2004 Ajax - AZ 4-2 23 oktober 2005 Ajax- AZ 1-0 18 maart 2007 Ajax - AZ 2-2 19 maart 2008 Ajax- AZ 6-1 winst o o CK_ gelijk verliesIzaak Besuijen Arveladze legt uit, Martin Haar (I) en Louis van Gaal luisteren. Gehele Adidas Ajax-collectie is op voorraad! L|||| Levering door heel Nederland SOosterdiep westzijde 5 l 7881CK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: {0591) 35 10 41 Kijk Opi WWW.DOUdS-llin.nl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 3