P Suarez kan nog prijsje winnen 'Trots en tevreden' w A V ajaxlife PROGRAMMA Speelronde 31 Ajax wacht twee krakers: zondag moeten de Amsterdammers naar PSV en volgende week komt AZ op bezoek in de Arena. Met die duels in het achterhoofd kon de wedstrijd tegen het kwakkelende Willem II op eerste paasdag toch een risicofactor vormen. Dat werd het niet. Luis Suarez was met in totaal vier doelpunten de grote man bij Ajax in de wedstrijden tegen Roda JC (1-2) en Willem II (7-0). De Uruguayaan staat nu op twintig treffers en nadert topscorer Mounir El Hamdaoui, die dit seizoen namens AZ 21 keer doel trof. Speelronde 32 Marco van Basten was tevreden en trots na de eclatante zege op Willem II. De ploeg begint beter te draaien en heeft alles nog in eigen hand. TERUGBLIK 17-04-2009 I Willem II -4/me\o- Vrijdag 17 april Heracles - NAC Breda 20.45 uur Zaterdag 18 april NEC-RodaJC 18.45 uur AZ - Vitesse 19.45 uur De Graafschap-Groningen 19.45 uur Feyenoord - FC Twente 20.45 uur Zondag 19 april FC Utrecht - Heerenveen 14.30 uur Willem II - ADO Den Haag 14.30 uur FC Volendam - Sparta 14.30 uur PSV - Ajax 16.30 uur Zaterdag 25 april Roda JC - FC Volendam 18.45 uur sc Heerenveen-FC Twente 19.45 uur NEC-NAC Breda Heracles - PSV 19.45 uur 20.45 uur Vrijdag 24 april Sparta - De Graafschap 20.45 uur Zondag 26 april ADO Den Haag-Feyenoord 12.30 uur Vitesse - FC Utrecht 14.30 uur FC Groningen - Willem II 14.30 uur Ajax - AZ 14.30 uur DOOR MIKE VAN DAMME Zekerheden lijken in de eredivisie langzaam uit te sterven. Supporters van Ajax kunnen zich steeds minder vaak voor een wedstrijd al de vraag stellen met welke marge de Amster dammers gaan winnen. Zo speelde Ajax anderhalve maand geleden nog met 1-1 gelijk bij ADO Den Haag, en kenden de Amsterdammers door een te slappe instelling grote moeite met tegenstanders als Volendam en Heracles. Met de komende wedstrijden tegen PSV en AZ al in het achterhoofd, leek het duel met Willem II - ook nog eens op paaszondag, half vijf - dus enig risico met zich mee te brengen. Die vrees bleek ongegrond, want Ajax denderde over de povere Tilburgers heen: 7-0 (Suarez drie, Cvitanich twee, Enoh en Emanuel- son). Van laksheid was geen enkele sprake in de Arena, zelfs niet na de 5-0 ruststand. Aanvallend werd Ajax in de tweede helft ietwat slordiger, maar het spel zonder bal (zoals Louis van Gaal het zou noemen) bleef van een hoog niveau. Elke bal werd nagejaagd, en Willem II wist in negentig minuten geen enkele kans te creëren. Het duel biedt daardoor genoeg perspectief voor de beslissende fase van de competitie, die nu echt aanbreekt. Eigenlijk mag Ajax geen punten meer verspelen om de inhaalslag op nummer twee FC Twente (het gat is nog één punt) tot een succes te maken. Die opdracht wordt niet gemakkelijk met de wed strijden tegen PSV en AZ voor de boeg. In Eindhoven presteert Ajax zelden echt goed, en AZ is niet voor niets tegen die tijd waarschijnlijk al kampioen. Al het extra zelfvertrou wen dat de ploeg van Marco van Basten door de 7-0 meeneemt, is dus welkom. AZ kan overigens nog een belang rijke rol spelen bij het gevecht van Ajax en FC Twente om de tweede plaats. De Alkmaarders worden naar alle waarschijnlijkheid dit weekeinde kampioen. De 'traditie' leert dat een ploeg die de titel pakt een week later nog te veel champagne in de benen heeft om goed te presteren. Juist dan komt AZ naar de Arena. Een week later speelt de ploeg van Louis van Gaal tegen FC Twente. De vraag is hoe laks AZ deze wedstrijden zal benaderen. "Het is leuk om er drie te maken, en de strijd aan te binden met El Ham daoui, maar het gaat mij er om dat Ajax wint," reageerde Suarez na het duel met Willem II. "Het verandert niets aan mijn persoonlijke situatie. Ik zou het wel leuk vinden topscorer te worden, al is dat vooral omdat we geen andere prijs meer kunnen winnen." Volgens Suarez speelt Ajax zijn wed strijden met een ander soort druk nu het de titel kan vergeten. "Ik begrijp de boosheid bij het publiek, want de supporters hopen nu eenmaal dat wij kampioen worden. Dat gaat niet meer lukken en daarom is iedereen teleurgesteld. Om de pijn te ver zachten, moeten we zorgen dat we tweede worden. Als we nog vier keer winnen, en daar zijn we goed genoeg voor, gaat het ons lukken." De reden dat Ajax geen uitzicht meer heeft op de titel is vooral terug te voeren op de slechte resultaten die in de maand februari zijn geboekt. Suarez geeft aan dat Ajax zijn focus heeft herwonnen. "We hebben veel met elkaar gesproken, ook met de trainer. In die gesprekken heb ben we opnieuw goede afspraken gemaakt. Zo wordt er nu veel meer gesproken op het veld en draait het team een stuk beter." (KVN) Zonder het te zeggen, zei Van Basten met zijn opstelling zondag eigenlijk best veel. Jan Vertonghen kreeg als linksback de voorkeur boven Robbert Schilder, omdat Schilder volgend jaar niet meer bij Ajax speelt. Miralem Sulejmani mag vanuit de luwte zijn potentie laten zien. Het zijn acties van de trainer die iedereen messcherp wil hebben, al had 'middenvelder' Vertonghen voor de thee zichtbaar aanpassings problemen. Ajax creëerde tegen laagvliegers Roda JC en Willem II handenvol kansen en dat geeft vertrouwen voor een elftal dat de laatste vier compe titieduels sowieso moét winnen. Vier finales, duels waarin de Ajacieden hun progressie dit seizoen tevens moéten aantonen. Zowel FC Twente als Ajax heeft de komende weken een pittig programma in de aanloop naar hun onderlinge confrontatie op de slotdag. Dat Sulejmani op de bank begon, lijkt eveneens volstrekt gerechtvaar digd. Het twintigjarige talent moet tactisch rijpen en kan de druk als basisspeler vooralsnog niet aan in grote duels. Van Basten bouwt in de climax van dit sportief teleurstel lende seizoen alle mogelijke 'routine' in. Jammer voor Sulejmani, maar zijn kansen komen na de zomer. Hopelijk in de Champions League. (SZ) Dario Cvitanich ontworstelt aan een Tricolores-trio.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 2