17 Rotterdammers werden in 1965 bijna kampioen bij Ajax RESPECT VOOR KAMPIOEN: VORMT AJAX EREHAAG? De kans is nog steeds aanwezig dat AZ volgende week kampioen wordt in de Amsterdam Arena. Het zou een primeur zijn: nog nooit werd de schaal in Amsterdam aan een andere club dan Ajax overhandigd. Feyenoord was er wel akelig dichtbij in 1965. ajaxlife Chagrijnig Als AZ niet in Amsterdam kampioen wordt, zal het feest hoogst waarschijnlijk al een week eerder losbarsten als de Alkmaarders thuis tegen Vitesse spelen. In beide gevallen blijft de vraag: hoe moet Ajax de nieuwe kampioen onthalen? Moet Ajax een erehaag vormen voor AZ? HISTORIE 17-04-2009 'We gunden Feyenoord de titel' DOOR MIKE VAN DAMME 'Feyenoord moet nog wachten' kopt Het Parool van 20 april 1965. Nog een punt hebben de Rotterdammers nodig om zich tot kampioen van Nederland te laten kronen. Een punt dat een dag eerder in het Olympisch Stadion van Ajax al gepakt kon worden. Het is tweede paasdag als Ajax en Feyenoord de 57ste klassieker spe len. Zelden zal het krachtsverschil op papier zo groot zijn geweest als op dat moment. Ajax vecht tegen degradatie en is met nog drie duels maar vier punten verwijderd van de rode streep. In Rotterdam gaat het een stuk beter. Feyenoord is koploper en heeft nog maar weinig te duchten van de laatst overgebleven concur rent: DWS. De Rotterdammers heb ben een ijzersterk elftal, met Eddy Pieters Graafland, Hans Kraay, Guus Haak, Henk Groot en Coen Moulijn. Die laatste is er in het Olympisch Stadion echter door een blessure niet bij. "Dat scheelde een slok op een borrel," weet Klaas Nuninga, destijds aanvaller van Ajax, zich nog te herinneren. "Hij was dat seizoen niet te stoppen." De kansen van de Amsterdammers zijn dus iets toegenomen, ook omdat Piet Keizer na een zware hoofdbles sure eindelijk weer in de basis kan beginnen. Een herhaling van de pijnlijke 9-4 nederlaag in Rotterdam eerder het seizoen, zal en mag het dus niet worden. Feyenoord reist 's ochtends richting Amsterdam in de wetenschap dat op de terugreis de champagne ontkurkt kan worden als DWS niet wint bij Sparta, en Feyenoord wel de twee punten meeneemt uit Amsterdam. "Het zou natuurlijk schitterend zijn geweest als we in het Olympisch Stadion kampioen werden," kijkt Feyenoorder Guus Haak terug. "Het is toch erg leuk om gefeliciteerd te worden door je grootste concurren ten, en dan ook nog in Amsterdam." Begrijp Haak niet verkeerd, hier spelen geen sentimenten zoals die veertig jaar later wel spelen. De wed strijden tussen Ajax en Feyenoord brengen in de jaren zestig passie met zich mee, maar zo beladen als ze nu zijn, zijn ze zeker niet. "Ik heb zelfs nog een keer met Ajax meege speeld," 'onthult' Haak. "Dat was in de wedstrijd tegen Benfica, vlak na dat dramatische seizoen voor Ajax. Benfica stond in de finale van de Europa Cup 1 (en zou deze verliezen van Internazionale met 1-0, red.). Trainer Rinus Michels wilde niet afgaan, en haalde Pieters Graafland, Groot en mij er voor een wedstrijd bij. Niemand die daar in Amster dam problemen mee had." Ajax won dat duel verrassend genoeg met 2-1. Terug naar het Olympisch Stadion, op tweede paasdag. Het gaat dus niet hard tegen hard. Feyenoord hoeft niet ten koste van alles in Amsterdam kampioen te worden, weet ook spits Henk Groot nog. "Een week later konden we in De Kuip de titel pakken tegen GVAV. Thuis kampioen worden is toch het allermooiste dat er is. Al had het persoonlijk mooi geweest om bij mijn oude club de titel te pak ken. Maar chagrijnig ben ik geen moment geweest dat het niet lukte." Aan de andere kant gaat Ajax niet tot het gaatje om het mogelijke Rotterdamse feestje te verpesten. Nuninga: "We hadden liever dat Feyenoord kampioen werd dan een andere ploeg." Pardon? "Echt waar. Het Nederlands elftal bestond destijds nog uit spelers van Ajax en Feyenoord. We waren echte col lega's, gingen goed met elkaar om, respecteerden elkaar. Na wedstrij den dronken we samen wat, gingen we niet meteen de spelersbus in zoals nu vaak gebeurt bij uitwed strijden. Als Feyenoord die dag kampioen was geworden, hadden we waarschijnlijk ook samen het glas geheven." Ondanks het gelijkspel tussen Sparta en DWS (2-2) komt het kam pioenschap van Feyenoord er niet op deze tweede paasdag. Feyenoord komt in 62ste minuut wel op voor sprong, door Groot, die een seizoen later weer in het rood-wit van Ajax is te zien. Een paar minuten later maakt Sjaak Swart echter alweer gelijk, waarna een status-quo volgt. Ajax is blij met het punt waardoor degradatie is afgewend, Feyenoord weet dat het een week later de titel wel pakt tegen het zwakke GVAV. Een week later staat inderdaad de Coolsingel vol. Feyenoord speelt gelijk tegen GVAV (1-1). Ajax redt het vege lijf ondanks de nederla gen tegen Fortuna '54 (2-0) en SC Enschede (1-2), om een jaar later drie wedstrijden voor het einde kam pioen te worden, in Enschede. (2-1) Een week later volgt een ereronde in het Olympisch Stadion, voor het duel met, juist, Feyenoord. Op diverse internetsites zün de discussies al losgebarsten. Moet Ajax bijvoorbeeld een erehaag vormen voor AZ? In het Spaanse en Engelse voetbal is dit gebaar al gemaakt. Vorig jaar vormden de spelers van Barcelona in het 'vijandelijke' Estadio Santiago Bernabéu een erehaag voor de kersverse kampioen Real Madrid. Chelsea deed hetzelfde in Engeland voor Manchester United. Slechts iets minder dan de helft van de stemmers op ajaxlife.nl vindt dat Ajax deze geste van respect moet overnemen. Ze vinden het of een begin van een mooie traditie, of getuigen van de respect voor de prestaties van AZ. Dertien procent wijst echter ook naar het gebaar van Fiorentina na de overwinning van Ajax in Florence, dat ook als groots werd bestempeld. De meerderheid van de stemmers is echter tegen, waarbij vooral rancune een rol lijkt te spelen: Ajax heeft ook nooit een erehaag gekregen, en laat AZ-voorzitter Dirk Scheringa zelf maar een haag kopen. Nee, laat Dirk maar een erehaag kopen Ja, uit respect voor hun prestatie Nee, is ook 29 keer niet voor Ajax gedaan Ja, gebaar Fiorentina was ook groots Begin van een mooie traditie 27% 25% 25% 13% 10% 2248 stemmen Flenk Groot scoort de openingstreffer voor Feyenoord.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 13