'Unieke groepsdynamiek' NU 30% KORTING op het Ajax-thuisshirt in de Fanshop! 1 ct fanzone lr~ Onderzoek naar de F-side ■ï'-j VT frs i\riy m - ajaxlife adidas AMSTEL EGON 'RETOURTICKET BOEKEN VOOR AJAX' De F-side van Ajax is sinds de jaren zeventig beroemd, berucht en soms zelfs gevreesd. Maar wat beweegt de leden van de harde kern? Voormalig suppoost Lie- neke Leep maakte er haar afstudeerscriptie van en probeerde antwoord te vinden op de vraag hoe hecht de groep is die zich de F-side noemt. IK BEN AJACIED AJAX. NL lu 17-04-2009 HOGRNl Hoe diep de liefde van de F-sider voor Ajax is, blijkt wel uit het verhaal van Wouter, één van de mensen die Leep interviewde. "Ik had samen met mün vriendin een vakantie geboekt. We zouden acht dagen naar Egypte gaan. Ik had het idee dat we precies gingen in de periode dat het Nederlands elftal speelde en dat ik dan op tijd terug zou zijn voor Heerenveen-Ajax. Maar wat bleek nou, ze speelden doordeweeks tegen Heerenveen. Dus het eerste wat ik heb gedaan, is een retourticket boeken, hier in Nederland nog. Zonder dat mün vriendin het wist natuurlek." "Toen we naar Schiphol gingen om te vertrekken, zei ik tegen mün vriendin dat ik woensdag nog wel even terug zou vliegen. Daar was ze niet blij mee. Maar ik ben op woensdag teruggevlogen en naar Heerenveen gereden. Er lag een hoop sneeuw en toen ik aankwam bleek de wedstrüd afgelast. Dus ik terug naar Schiphol, daar zes uurtjes wachten, en weer naar Egypte gevlogen." Niet alle F-siders houden van voetbal, maar komen voor de beleving in het stadion. - f". f U k DOOR DAVID KUIPERS Zes jaar lang stond Leep als sup poost op vak 125, waar een deel van de F-side zit. "Het was tot en met 2008 een bijbaantje tijdens mijn stu die Communicatiewetenschappen," zegt de inmiddels afgestudeerde onderzoekster. "Voetbal boeit me niet echt, maar ik heb groepsdyna miek altijd interessant gevonden. Ik heb ook een aantal jaren feesten georganiseerd en dan was het mooi om te zien hoe een groep mensen Om tot antwoorden te komen, interviewde Leep twaalf F-siders met verschillende achtergronden: van arts tot student en van advocaat tot medewerker bij een bank. Uit de vraaggesprekken komt echter geen duidelijk antwoord op Leeps hoofd vraag in hoeverre de F-side zich als een homogene groep gedraagt. Soms staat de F-side schouder aan schouder, soms ook niet. Dat heeft onder andere te maken met de ver schillende redenen van de F-siders om naar de Arena te komen. "Ik vind voetbal eigenlijk een doodsaaie sport," zegt Berend, één van de geïnterviewde personen, die aan geeft vooral van de beleving in het stadion te genieten. Berend (een gefingeerde naam) zal logischerwijs anders op bepaalde situaties reageren dan een F-sider die toch vooral voor het voetbal naar het stadion komt. Maar er zijn ook situaties waarin de F-side een hechte groep vormt. "Als er vrije kaartverkoop is voor een wedstrijd, komen vaak jonge jongens op de F- side terecht die het stoer vinden om daar te staan," zegt Leep. "Als zo'n outsider ruzie krijgt met iemand die er altijd zit, neemt de F-side het voor die broeder op. Ook al ken nen ze hem verder niet. Dat is een unieke groepsdynamiek. Als op een feest twee mensen ruzie krijgen, laat de rest dat meestal maar begaan. Op de F-side niet." een band met elkaar krijgt als ze samen van iets genieten. Voetbal is daar een goed voorbeeld van." Toen Leep mocht gaan afstuderen, besloot ze de F-side te 'gebruiken' voor haar scriptie. Ze onderzocht de verbanden tussen de verschil lende groepen die zich binnen de F-side bewegen en bekeek hoe de harde kern reageert op bepaalde invloeden van binnenuit en buitenaf. "De F-side wordt over het algemeen over één kam geschoren. De media beschouwen de harde kern vaak als één grote homogene groep en ik vroeg me af in hoeverre dat klopt," aldus Leep.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 12