Voor aanvang van het seizoen kreeg Leonardo te horen dat hij rekening moest houden met een rol als figurant en bij een goed bod zelfs mocht vertrekken. Ruim een half jaar later is hij genomineerd voor de Oscar voor beste bijrol. 'De anderen worden beter als ik inval en ik word beter door de anderen.' 'VAN BASTEN WEET WAT LEONARDO TE BIEDEN HEEFT' INTERVIEW Q ajaxlife 03-°4-2009 Leonardo: 'Er valt pas echt een oordeel over mij te vellen als ik tien volledige wedstrijden op rij speel. tegen wil en dank DOOR KEVIN VAN NUNEN De tweede helft van het duel tegen Olympique Marseille is exempla risch voor het personage dat Leo nardo speelt. Ajax moet scoren, maar slaagt er niet in een tweede goal af te dwingen. "Leo, Leo, Leo," zingt het publiek al. De tijd tikt door en eenmaal opgewarmd maakt hij zich klaar voor zijn inval beurt. Het duurt even voordat het spel stilligt. Als het eenmaal zover is, mag Leonardo weer gaan zitten. Miralem Sulejmani heeft zojuist de 2-1 binnengekopt en hij is even niet nodig. Het doet hem zichtbaar pijn. In de verlenging mag Leonardo alsnog invallen. "Het werd echt tijd voor Leo, hij kan nieuw leven in een wedstrijd brengen," motiveert Marco van Basten zijn wissel. Op de 109e verjaardag van Ajax kan zelfs de supersub het verschil niet maken, zoals hem eerder in het Uefa-Cup toernooi tegen Hamburger SV en Fiorentina, met zijn 'chocolaatje been', wel lukte. Na de gelijkmaker van Marseille is het Europese avon tuur ten einde. "De trainer maakt zijn eigen keuzes en doet wat hij goed vindt. Ik wil natuurlijk altijd spelen, maar soms weet de trainer het beter," ant woordt de Braziliaan gevraagd naar zijn gevoelens. "Ik was emotioneel, dat ben ik altijd, maar niet teleurge steld. Dario (Cvitanich, red.) hoefde me niet te troosten toen ik weer naast hem op de bank plaatsnam. We zaten gewoon relaxed over de wedstrijd te praten." "Ik doe het niet op eigen kracht, het is een teamprestatie. Ik word beter door de anderen en de anderen worden beter door mij. Ik kan geen goede pass op mezelf geven en ook nog scoren." Zo simpel is het, vol gens Leonardo. Hoe het komt dat hij als invaller beter presteert dan als basisspeler, weet hij niet. "Het is echt onzin dat ik tegenover verdedi gers kom te staan die halverwege of op driekwart van de wedstrijd moe zijn. Zo gemakkelijk werkt het niet op topniveau. Iedereen is fysiek in orde." Als zijn eigen fysieke gesteldheid ter sprake komt, houdt Leonardo er een andere mening op na. "Ik ben niet helemaal honderd procent. Ik doe telkens een halfuurtje of drie kwartier mee en bijna nooit negentig minuten, terwijl ik hele wedstrijden spelen juist fijn vind. Daar word ik sterker en beter van. Ik vind het moeilijk in te schatten hoeveel beter ik zou kunnen. Er valt pas echt een oordeel over mij te vellen als ik tien volledige wedstrijden op rij speel." Leonardo zou niets liever willen dan iedere week in de basis beginnen. Niet alleen omdat de trainer vol gens hem de beste elf spelers moet opstellen, ook omdat hij van zichzelf vindt dat hij tot de beste elf behoort. "Er zijn veel aankopen gedaan deze zomer, die spelers zet je niet zomaar op de bank. Dan willen ze stuk voor stuk meteen weer vertrekken," ver telt hij enigszins jaloers. "Ik bedoel niet te zeggen dat Sulejmani wordt voorgetrokken. Nee, nee, nee. Zo werkt het nu eenmaal. Ik probeer het de trainer zo moeilijk mogelijk te maken, zodat hij gaat twijfelen en ik alsnog de kans krijg." De 1.71 meter lange dribbelaar beleeft een vreemd seizoen. Afge lopen zomer zat hij nog in hetzelfde schuitje als Kenneth Perez, Laurent Delorge en Dennis Rommedahl. Hij mocht uitkijken naar een andere club. Perez (FC Twente), Delorge (Roda JC) en Rommedahl (NEC) beproeven hun geluk nu elders, Leo nardo zweeft bij Ajax nog steeds tus sen de bank en basiself. "Ik ben een kleine man, maar wel een vechtertje. Toch ben ik afhankelijk van de trai ner, die me wel of niet opstelt. Aan de andere kant, als Van Basten het absoluut niet in me ziet zitten, had ik niet al meer dan twintig wedstrij den gespeeld. Ik weet niet of ik mijn speelminuten puur heb te danken aan blessures bij andere spelers. Dat is een zaak voor de trainer." Inmiddels is het lente en vormen twee belangrijke goals op het internationale podium de schaarse hoogtepunten van Leonardo in ruim twee jaar Ajax. Daarnaast leidde hij in februari de 2-0 zege op Fey- enoord in door de verdediging van de Rotterdammers met een aantal goede passeeracties misselijk te draaien. "Als Leo zo voetbalt, heb ben we hem er heel graag bij," zei Van Basten, die weet dat het grillige spel van de 26-jarige wordt geken merkt door hoge pieken en diepe dalen. Tegenover goede invalbeurten staan mindere optredens als basisspeler en als gevolg daarvan twijfelt de trainer over verlenging van Leonardo's aflo pende contract. Van Basten is lang niet de enige die twijfelt. "Ik weet niet waarom, ik ben net zo normaal als andere jongens. Mensen hebben een mening over mij en zijn vaak niet bereid deze te veranderen, ook niet als ik een eerlijk verhaal vertel," zegt het onderwerp van discussie. Als zijn rol is uitgespeeld en Leonardo komende zomer Amsterdam transfervrij verlaat, die kans is zeker aanwezig, doet hij dat vol vertrouwen. "Als je aan het begin van het seizoen te horen krijgt dat je mag vertrekken, maar toch nog zo veel wedstrijden speelt en belangrijk bent, kun je met opgeheven hoofd weggaan." "Leonardo bevindt zich in een zeer aparte situatie," vindt zün zaak waarnemer Hans Coret. De Braziliaan heeft het in principe naar zün zin bü Ajax, heeft met de club gesproken, maar duidelijkheid is er nog allerminst. Ajax zal snel moeten handelen als het met hem verder wil. De transfervrüe Leonardo wil op korte termün duidelijkheid en heeft bovendien andere üzers in het vuur. Zo heeft hij 'zeker geen slechte' aanbieding op zak van Panathinaikos en wordt er gesproken met een tweede buitenlandse club, waarvan Coret de identiteit niet wil prijsgeven. "Marco van Basten weet wat Leonardo te bieden heeft, hü heeft hem het hele seizoen kunnen beoor delen. Het is aan Ajax om een toekomstplan uit te stippelen met daarin wel of geen plaats voor Leo. We hebben een aantal gesprekken gevoerd met manager technische zaken Danny Blind, maar de trainer moet uiteindelijk het licht op groen zetten."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 8