arcos atch Coach wil temporiseren, Roda JC scoort liever VRAGEN AAN... DE VERGETEN NUMMER 14 Peter Hoekstra lifeBi» eoPEii f ajaxlife Marco van Basten probeert als trainer het spel van Ajax naar zijn hand te zetten. Als voetballer probeerde hij dat vooral met zijn voeten te doen. Mede door zijn afwezigheid verloor Ajax in 1986 bij Roda JC met 2-1. Peter Hoekstra (36) was misschien wel de laatste klassieke linksbuiten van Ajax. Chronisch blessureleed stond een glorierijke carrière echter in de weg. Tegenwoordig is Hoekstra jeugdtrainer bij FC Groningen. Wat is er gebeurd met de klassieke vleugelspeler? Probeer je bij de jeugd van Groningen dat type speler terug te brengen? Herkennen die kids je eigen lijk nog van je periode als profvoetballer? In het archief van Ajax liggen duizenden foto's; sommige zeer bekend, vele nooit gepubliceerd of domweg verge ten. Hennie Schuurman, beheerder van het foto-archief, zoekt speciaal voor Ajax Life foto's waaraan eigenlijk niet voorbij mag worden gegaan. Zoals die van de vergeten Rob Rijnink. t I HISTORIE 03-04-2009 DOOR MIKE VAN DAMME Eigenlijk is het voor Ajax maar goed als Roda JC met Fortuna Sittard gaat fuseren. De ploeg uit Kerk- rade is een echte plaaggeest voor de Amsterdammers. De laatste drie seizoenen werd aan de Duitse grens verloren, en ook in een verder ver leden begon de lange busreis naar Amsterdam vaak in de wetenschap dat niet alle punten waren meege nomen. Martin van Geel, tot vorig jaar technisch directeur bij Ajax, herin nert zich de confrontaties tussen de twee ploegen goed. "Volgens mijn vrouw heb ik een fotografisch voet balgeheugen," zegt hij. Boodschap pen doen gaat nog altijd met lijstjes, maar vraag hem naar een wedstrijd en hij geeft de details. Zoals de details van de vorige Roda JC - Ajax. "Een Belgisch arbitrale trio, dat een zuiver doelpunt van Bruno Silva afkeurde en Ajax geen penalty gaf na een handsbal van Saeijs. Klaas-Jan Huntelaar schoot van dichtbij op de wang van Castro. Tien minuten voor tijd maakte Tho mas Vermaelen een fout, hij wilde de bal achter laten lopen; Van Torn hout pakte de bal af, gaf voor en Hadouir maakte zijn eerste kopgoal uit zijn carrière. Roda JC won tegen de verhoudingen in met 2-1." Het is een uitslag die de huidige directeur voetbalzaken van Roda JC bekend voorkomt. Het is 25 maart 1986 als Roda JC en Ajax in stadion Kaalheide tegenover elkaar staan. Marco van Basten is door een blessure al enkele weken afwe zig, en zonder de topscorer loopt het een stuk minder soepel aan Amsterdamse kant. De klok staat al bijna op negentig minuten als René Hofman de bal heeft. "Onze trainer, Frans Körver, riep nog dat hij moest temporiseren om die 1-1 vast te houden. Hofman ging toch de actie aan." Het verdere verloop van de actie laat zich enigszins raden in de weten schap dat Roda JC het duel met 2-1 wint: Van Geel loopt uit de rug van Frank Rijkaard weg, duikt bij de eerste paal op en schiet de bal bin nen voordat keeper Stanley Menzo kan reageren. "Zo heb ik ze wel vaker gemaakt, binnen de vijf meter. Dat is toch een beetje mijn handels merk geworden." In het boek 'Het mysterie Marco' is te lezen dat Ajax tijdens het duel in Kerkrade niet alleen Van Bas ten mist, maar ook trainer Johan Cruijff. De leermeester zit wel op de bank, maar laat zijn spelers aan hun lot over. Zij moeten in het slechte Van Basten was in Kerkrade afwezig, waar hij eerder in het seizoen in Amsterdam nog drie keer scoorde tegen Roda JC. weer, op het zware veld, zelf maar tot de juiste oplossingen komen. Het is een leerproces. Dat Cruijff tactisch niet ingrijpt, ontgaat Van Geel. "Je bent ook meer met je eigen ploeg bezig dan met de tegenstander. Ajax speelde die wed strijd wel vrij sterk, maar het waren moeilijke omstandigheden. Wij hebben ons echt op karakter naar de overwinning geknokt. Van de tien keer verlies je zo'n duel acht keer." Is dat zo? Roda JC, eerder dat seizoen in Amsterdam nog kansloos (6-0), presteert thuis juist vaak aardig tegen Ajax. Een overwinning is geen uitzondering te noemen. Van Geel: "Roda JC presteert goed vanuit een underdogpositie, kan goed reageren op het voetbal van de tegenstander. Als we zelf het spel moeten maken, gaat het minder. Tegen Ajax is Roda JC de under dog, houden mensen rekening met een nederlaag. Dan is Roda op z'n sterkst." "Daar zijn er helaas steeds minder van. In veel jeugdopleidingen wordt tegenwoordig de nadruk gelegd op allround vaardigheden. Spelers moeten op zo veel mogelijk posities uit de voeten kunnen, is de gedach tegang. Dat gaat ten koste van de buitenspelers, want dat zijn pure specialisten. Zelfs de spelers uit de Ajaxopleiding beginnen steeds meer op elkaar te lijken: allemaal midden velders en verdedigers die over een goede pass beschikken en handig positiespel spelen. Maar waar zijn de creatieve aanvallers gebleven? Waar is die ene buitenspeler die met één beweging een verdediging kan ontrafelen?" "Absoluut. Als we zien dat een jon gen voldoende aanleg heeft, stimule ren we hem om zich te specialiseren als buitenspeler. Dan zeg ik tegen zo'n jongen: 'Ga vandaag maar lekker een uur lang acties maken'. Elke voetballer moet op zijn minst drie schijnbewegingen beheersen. Daarnaast geven we spelers tot hun achttiende zoveel mogelijk vrijheid om zichzelf te ontplooien. Als je alleen maar dingen gaat opleggen en afleren, creëer je initiatiefloze voetballers. De reden dat ik altijd een voorkeur heb gehad voor Ajax is het creatieve spel. Zonder eigen initiatief op het veld is het echte Ajaxvoetbal onmogelijk." "De meesten niet, daar zijn ze te jong voor. Maar ik ben nog fit genoeg om alle bewegingen zelf voor te doen. Dan eten die jongens uit je hand. Zelf een actie maken in een vol stadion is het mooiste wat er is, maar die vaardigheden overdragen, geeft ook voldoening. Ik zit hier dan ook niet om zo snel mogelijk door te stromen naar het eerste elftal, wat je bij veel andere oud-spelers die jeugdtrainer worden wel ziet. Mijn doel is om die jongens beter te maken." (SvdW) Archief Ajax "Deze foto is gemaakt op 31 maart 1986, Feyenoord-Ajax, 3-1. Hier is Rijnink in duel met Simon Tahamata, die destijds voor Feyenoord speelde. In de 85ste minuut scoorde Rijnink de 3-1. Hij was een rechterspits die haast nooit in de basis speelde, maar wel vaak inviel. Hij maakte onder Aad de Mos al zijn debuut, op 7 oktober 1984 tegen Go Ahead Eagles. Hij viel in de 76ste minuut in voor Gerald Vanenburg. Rijnink zou dat seizoen nog één keer spelen, tegen Fortuna Sittard. Dat duel scoorde hij zijn eerste competitietreffer. Een seizoen later speelde Rijnink zestien wedstrijden, ook vaak als invaller. Johan Cruijff was toen trai ner. Hij gunde veel jonge jongens speeltijd. Daartoe behoorde Rijnink ook; hij was een van de grootste talenten op dat moment. Hij speelde overigens met rugnummer veertien dat seizoen. Voor het seizoen 1986/1987 stond Rijnink wel gewoon vermeld als selectiespeler, maar hij kwam niet meer in actie. Hij zou te dik zijn geworden in de zomerstop. Rijnink is uiteinde lijk verhuurd aan Roda JC, en later aan AZ en VVV. Hij heeft zijn talent nooit echt kunnen waarmaken, werd een eendags vlieg. Zonde, maar daar zijn er wel meer van geweest bij Ajax. Toch mogen we hen ook niet vergeten." (MvD)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 6